۷۲ سال پیش در روز ۱۳ ژوئن سال ۱۹۴۴ میلادی شهر لندن پایتخت بریتانیا هدف نخستین موشک V1 آلمان نازی قرار گرفت.

به گزارش تبریزمن، این نخستین بار در تاریخ جنگ های جهان بود که یک شهر هدف یک بمب پرنده قرار می گرفت.

پس از پیاده شدن نیروهای متفقین در سواحل نرماندی فرانسه ، آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی در آخرین تلاش هایش برای به دست آوردن کنترل اوضاع تصمیم گرفت با بمباران های کورکورانه مردم بریتانیا را به وحشت بیاندازد.

دانشمندان آلمانی از سال ۱۹۴۲ برای تولید بمب های پرنده تحقیقات خود را آغاز کرده بودند.

پس از آزمایش موفقیت آمیز موشک های V1 و V2 هیتلر دستور داد در مناطق پادوکاله و کوتانتن در خاک فرانسه بونکرهای ضد بمب با سقف و دیواره هایی به ضخامت ۵ متر احداث شوند که در آنها سکوهای پرتاب موشک های V1 و V2 و این موشک ها نگهداری می شدند.

آنگاه به دستور هیتلر این موشک ها به طور انبوه تولید و انبار شدند.

نخستین موشک V1 در روز ۱۳ ژوئن سال ۱۹۴۴ میلادی به شهر لندن اصابت کرد.

از آن پس به مدت سه ماه هر روز ۷۰ موشک V1 به سوی شهر لندن پرتاب می شدند اما به دلیل سرعت نسبتا کم این موشک ها ، هواپیماهای بریتانیایی و پدافند هوایی لندن آنها را ردیابی و در آسمان شکار می کردند.

با این حال، در جریان این سه ماه ۶۰۰۰ نفر از مردم شهر لندن توسط موشک های V1 آلمانی جان خود را از دست دادند.

سرانجام به لطف میشل هولار ، یک عضو نیروی مقاومت فرانسه که محل ۱۰۶ سکوی پرتاب موشک های V1 را یافت و این اطلاعات را در اختیار متفقین قرار داد ، نیروی هوایی بریتانیا تک تک سکوهای پرتاب را بمباران و خطر موشک های V1 را برطرف کرد.

از روز هشتم سپتامبر سال ۱۹۴۴ میلادی موشک های جدیدی لندن را هدف قرار دادند.موشک های V2 که هر یک حامل یک تن مواد منفجره بودند.

سیستم هدایت V2ها دقیق نبود و اغلب آنها از مسیر خود منحرف می شدند.

در مجموع ۱۱۰۰ فروند موشک V2 به لندن اصابت کردند و ۲۷۰۰ نفر از مردم شهر لندن را به قتل رساندند.تا اینکه پرتاب V2ها نیز در ۲۷ مارس سال ۱۹۴۵ میلادی متوقف شد.

با خاتمه جنگ جهانی دوم و شکست آلمان نازی ، اغلب دانشمندان موشکی آلمانی توسط آمریکایی ها و روس ها اسیر شده و با آنها به همکاری پرداختند.این سرآغاز مسابقه برای فتح فضا بین ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی بود.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :