معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: کمبود اعتبارات سد راه مرمت و بازسازی مسجد تاریخی حسن پادشاه در تبریز است.

به گزارش تبریزمن،حسن قریشی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرگزاری ایرنا افزود: متاسفانه اعتبارات لازم و کافی برای مرمت و بازسازی این مکان مقدس و تاریخی طی دو سال اخیر تخصیص نیافته و به دلیل اینکه بودجه ای به نام و ردیف خاصی برای این موضوع وجود ندارد، عملیات بازسازی و مرمت آن با مشکل مواجه است.
وی با بیان اینکه طی سال های اخیر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تا دو میلیارد ریال برای بازسازی و حفاظت از نابودی این بنای تاریخی و مهم از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی هزینه شده است، گفت: البته با وجود اینکه طی دو سال اخیر اعتباری به این موضوع تخصیص نیافته، اما اداره کل با استفاده از سایر اعتبارات نسبت به حفاظت و جلوگیری از خرابی این بنا هزینه هایی را می کند.
قریشی، طرح بزرگ و ملی میدان حکومتی در محدوده میدان صاحب الامر تبریز را یکی از دلایل عقیم ماندن عملیات مرمت و بازسازی مسجد حسن پادشاه عنوان و اظهار کرد: چون بنای مسجد و حمام تاریخی جوار آن در محدوده همین طرح قرار گرفته است، باید منتظر تصویب نهائی این طرح در سطح وازرتخانه های متبوع بود تا کارهای بازسازی مسجد و حمام روند پرسرعتی به خود بگیرد.
وی ادامه داد: در صورتی که طرح میدان حکومتی وارد فاز اجرایی شود بدون تردید مسجد حسن پادشاه نیز از بن بست کنونی خارج و با تملک اراضی و مغازه های اطراف می توان با بازسازی و مرمت آن، وضعیت کنونی را بهبود بخشید.
قریشی اضافه کرد: مرمت و بازسازی کامل مسجد حسن پادشاه و حمام تاریخی آن به ۱۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
مسجد تاریخی حسن پادشاه تبریز (اوزون حسن) که قدمت آن به حدود سال ۸۷۰ هجری قمری باز می گردد، یکی از شاهکارهای تمدن اسلامی است که با مرمت آن به محل بازدید گردشگران ایرانی و خارجی تبدیل می شود.
گنبدهای زیبای این مسجد از چهارسو دارای منافذی است که با سنگ های مرمرین مزین و دیوارهای بلند آن با نقوش اسلیمی ها، ترنج ها، گل ها و بوته های متنوع و کتیبه های متعدد، حجاری و زینت داده شده است.
اسناد تاریخی نشان می دهد مراسم باشکوه عزاداری و تعزیه خوانی مردم تبریز قرن ها در این مسجد برگزار می شد.
مجموعه تاریخی میدان صاحب الامر در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :