معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی شبستری خیابانی از مبارزه با قاچاق به عنوان یکی از اهرم های کمک به تولید و اشتغال زایی و تامین حقوق مصرف کنندگان نام برد.به گزارش تبریزمن، سعید شبستری خیابانی پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به بحث رضایت مندی مشتری و رعایت حقوق مصرف کنندگان اظهار داشت: این موضوع در دنیا یک اصل است و باید تمامی شعارها در این راستا ارزیابی شوند تا متوجه شویم که تا چه مرحله ای در عمل موفق بوده ایم.

وی در این خصوص با بیان اینکه بنگاه های اقتصادی ما باید توجه کافی به این موضوع داشته باشند، ادامه داد: ما اگر خواهان پایداری و عملی شدن اقتصاد مقاومتی مان هستیم، نیاز است که بنگاه های اقتصادی نیز حقوق مصرف کنندگان را رعایت کنند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی در این راستا با اشاره به اینکه حمایت از تولیدات داخلی مدنظر مقام معظم رهبری است، ادامه داد: تحقق این امر باید زیرساخت هایی داشته باشد و تمامی بنگاه های اقتصادی نیز واقف بر این موضوع باشند که اگر خواهان رقابت در بازارهای جهانی هستیم باید توجه بیش تری به بحث کیفیت داشته باشیم.

وی با انتقاد از بالابودن قیمت برخی از اجناس و تاکید بر توجه به کیفیت در تولید ادامه داد: چرا باید قیمت پوشاک ما بالاتر از قیمت کشورهای همسایه باشد، آن هم در کشوری که شاید هزینه ها از نظر حقوق کارگر، مصارف انرژی و هزینه های دیگر پایین تر از کشورهای دیگر است و یا چرا باید کالاهای مشابه با قیمت پایین تر و کیفیت بالاتر وارد کشور ما شود، به گونه ای که کالاهای ایرانی ما عملا نتوانند با آن ها رقابت کنند.

شبستری خیابانی در ادامه ضمن اشاره به قانون حق دانستن تصریح کرد: قبل از تصویب این قانون در سال ۱۹۸۰، در آموزه های دینی ما نیز به رعایت حقوق مصرف کنندگان به عنوان حق الناس سفارش های مکرر شده است و باید این موضوع های مهم در تمامی کالاها لحاظ شود.

وی با بیان اینکه مردم حق دارند از جنس مصرفی خود اطلاعات لازم را داشته باشند؛ ادامه داد: از نظر مسایل قانونی باید کلیه اطلاعات جنس مصرفی برای مصرف کنندگان تبیین شود، چرا که دانستن حق آن ها بوده و باید اطلاعات کافی از ضرر و زیان و سایر موارد مطرح در مورد جنس مصرفی را بدانند و واقف باشند که به عنوان یک مصرف کننده چه کالایی را با چه کیفیت و کمیتی مصرف می کنند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی در این خصوص افزود: باید دولت ها منافع مصرف کننده ها را در تصمیم گیری های شان لحاظ بکنند به خصوص نیازهای اساسی از جمله قیمت بنزین و نان که واقعا از کالاهای کاملا اساسی هستند و هر تومان افزایش ممکن است منجر به گسترش بار اقتصادی و روانی مصرف کنندگان شود.

وی با انتقاد از نوشته ها و فرهنگ رایج در بنگاه های تولیدی تحت عنوان «جنس فروخته شده، پس گرفته نمی شود»، گفت: ما با این عنوان حق دانستن مشتریان را از آن ها سلب می کنیم و این در مورد تمام کالاها یک ایراد است چرا که ما اگر بدنبال تولیدات مشتری مدار هستیم، باید این طرز تلقی و تفکر را تغییر دهیم.

 وی در پایان ضمن اشاره به بحث قاچاق گفت: قاچاق کالا از جمله مشکلاتی است که در حال ضربه زدن به صنعت ما بوده و امیدوارم در سالی که سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است، با برنامه ریزی هایی که دولت در پیش گرفته است، مجموعه قوا در کنار دستگاه های امنیتی و نظارتی بیش تر از پیش به این موضوع بپردازند تا در کنار کمک به اشتغال و تولید در کشور حقوق مصرف کنندگان ما نیز تامین شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :