اول اکتبر مصادف با دهم ماه جاری که روز جهانی آگاه سازی سرطان پستان Breast Cancer Awareness Day نامگذاری شده است همایش “روبان صورتی” به عنوان کمپین آموزش های پیشگیرانه و خودآگاهی سرطان پستان در تبریز برگزار خواهد شد.
تبریزمن، سرویس چندرسانه ای؛ این همایش در راستای آگاه سازی همگانی درباره سرطان پستان به عنوان اولین گام در راه سلامتی زنان کشور در نظر گرفته شده و به گفته مدیرعامل بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی بهبود تبریز، تعداد زیاد معاینات مربوط به این عارضه نشانگر اهمیت بیماری دارد که باید با آموزش و پیشگیری های لازم به مقابله با آن پرداخت.

“بهمن ذیجاه” با اشاره به اینکه مردم آذربایجان شرقی از چنان آگاهی لازم برای مقابله با سرطان پستان برخوردار نیستند افزود:سلامتی مردم جزو دغدغه های مجموعه بهداشت و درمان است و در کشورهایی که آموزش و پیشگیری های مربوطه در این زمینه وجود دارد شهروندان آن جوامع از گزند ابتلا به بیماری های مزمن در امان هستند لذا ما نیز امیدواریم طرح های پایش مؤثری در کشورمان نیز صورت گیرد زیرا طبق آمارهای جهانی، از هر ۸ زن یک نفر به این عارضه دچار است.

وی افزود:در سال ۸۵ حدود ۴ هزار و ۲۴۰ نفر از مردم ایران مبتلا به سرطان پستان بودند و جالب اینکه میزان فراوانی آن در استان های مختلف یکسان بوده است و این کانسر، ۲۰ درصد سرطان ها را تشکیل می دهد و پس از سرطان ریه بیشترین هزینه و تعداد مبتلایان را به خود اختصاص داده است.

photo_2016-09-22_12-11-26

ذیجاه از افزایش ۲۶ درصدی سرطان پستان در سال ۹۲ خبر داد و اضافه کرد:یک اقدام و فعالیت فرهنگی، اطلاع رسانی همگانی لازم است تا در سطح جامعه به وقوع پیوسته و با تغییر روند زندگی مردم، آمار این بیماری نیز کاهش یابد زیرا میزان مرگ افراد بالای ۲۰ سال که در جریان اقدامات پیشگیرانه قرار نمی گیرند – به دلیل شروع عارضه سرطان پستان از این سنین- زیاد است و لذا زنان کشور تا سن ۴۰ سالگی باید به خاطر سلامتی خانواده ها به کنترل سلامتی خود و آموزش های مربوطه بپردازند به طوری که مبنای سلامتی جامعه، سلامتی زنان خانواده ها هستند.

وی تعداد مراجعین تداوی این پدیده به مرکز درمانی بهبود را ۱۳۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت:عواملی همچون ازدواج و حاملگی در سنین بالا، تأخیر در قاعدگی، مصرف دخانیات، استعمال مشروبات الکلی و غیره در بروز سرطان پستان دخیل هستند که ۱۰ درصد آنها مربوط به عوامل ژنتیکی و مابقی ناشی از عوامل محیطی نشأت می گیرند.

شایان ذکر است همایش کمپین روبان صورتی روز دهم ماه جاری در تالار پتروشیمی کلان شهر تبریز برگزار خواهد شد و طی روزهای ۸ و ۹ مهر ماه آموزش های همگانی در پارک ائل گولی، تفرجگاه عینالی و مصلی بزرگ تبریز به انجام خواهد رسید تا عموم شهروندان در جریان جزییات این پدیده قرار گیرند.

√ شهرام صادق زاده/ تبریزمن


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :