جهان اطلاعات و ارتباطات ابزارهای بی‌شماری برای مقاصد گوناگون به وجود آورده که مهم‌ترین آن نرم‌افزارهای پیام‌رسان هستند که مزیت آن‌ها حذف مسافت و ارتباط بین دونقطه مختلف در دنیا جهت انتقال اطلاعات است.

سرویس فناوری اطلاعات: بر این مبنا هر رسانه‌ای از فنّاوری اطلاعات و ارتباطات نوآوری‌های جدیدی به‌طور پیوسته و گستره در بین انسان‌ها رواج ساخته است. به‌واسطه بهره‌گیری از این فنّاوری‌ها، عصر اطلاعات و ارتباطات به وجود آمد که دنیا را به دهکده‌ای کوچک تبدیل ساخته است.

 

viber_or_salam

یکی از ابزارهای الکترونیکی و ارتباطی که توانسته از محبوبیت زیادی در بین اکثریت مردم ایجاد نماید تلفن همراه است که با ادغام با نرم‌افزار شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان برای بعضی‌ها از نان شب هم واجب‌تر شده است.

انقلاب بنفش:

Viber یا وایبر نام یک اپلکیشن است که برای گوشی‌های تلفن همراه طراحی‌شده است و به شما اجازه می‌دهد تا در هر جای دنیا با دوستان خود که اپلکیشن یا برنامه Viber را بر روی گوشی آن‌ها نصب‌شده است تماس تلفنی و یا اس ام اس رایگان بدون محدودیت کلمه ارسال کنید.

viber

هنگام استفاده از وایبر، تماس تلفنی شما به هر کاربر Viber دیگر آزاد است و کیفیت صدا خیلی بهتر از تماس‌های عادی است. شما می‌توانید با هر کاربر وایبر، در هر نقطه از جهان و به‌صورت کاملاً رایگان تماس برقرار کنید.

وایبر تحت شبکه اینترنت بوده و کلیه اطلاعات از این بستر منتقل می‌شود. می‌توان از وایبر روی آیفون و کامپیوتر نیز استفاده کرد و این قدرت زیادی برای انتقال اطلاعات و تماس با نزدیک‌ترین دوستتان در دورترین نقطه این جهان به شخص می‌دهد. پس از وایبر نرم‌افزارهای زیادی پا به عرصه گذاشتند و هرکدام سعی کردند تا نقطه منفی رقیب را در نسخه‌های خود نداشته باشند.

لزوم استفاده از این اپلکیشن ها در جامعه اطلاعات و ارتباطات اکنون این مطلب را می‌رساند که در اختیار داشتن اطلاعات از تک‌قطبی بودن خارج گشته و نقش بزرگی در ارتباطات را ایفا می‌کند. از سویی دیگر سلسله عواملی به‌صورت زنجیره‌ای با یکدیگر در ارتباط بوده و بازار کار بسیار خوبی برای عده‌ای به وجود آورده است. علاقه شدید ایرانی‌ها در استفاده از این نرم‌افزار بسیار شدید و با سرعت در حال رشد است و می‌توان گفت ایرانی‌ها نسبیت به عقاید مذهبی و فرهنگ تعاملی که دارند عاشق این نوع شبکه‌های مجازی و پیام‌رسان هستند.

بیسفون و سلام ایرانی‌هایی که به جهاد با انقلاب بنفش پرداختند:
اپلیکیشن بیسفون:

Bisphon
بیسفون یک پیام‌رسان ایرانی جذاب و پیشرفته است که با استیکرهای بسیار جذاب و بومی خود رو دست وایبر زده است. ساختار رابط کاربری این اپلیکیشن تفاوت خاصی با نمونه‌های خارجی ندارد. گفتگو و ارسال پیام در این اپلیکیشن بسیار راحت و لذت‌بخش است. علاوه بر پیام متنی، شما می‌توانید همچون نمونه‌های خارجی تصویر یا ویدیو را نیز از طریق این اپلیکیشن ارسال و موقعیت خود را به اشتراک بگذارید و با دوستان خود پیام صوتی ردوبدل نمایید.
چیزی که بیسفون را به‌عنوان یک اپلیکیشن بومی از سایر رقبا متفاوت می‌کند، استیکرهای آن است که گفته می‌شود طراح آن‌ها بزرگمهر حسین‌پور، کارتونیست مشهور کشورمان است. این اپلیکیشن برای پلتفرم اندروید و iOS طراحی‌شده است.

اپلیکیشن سلام:

skena.ir_jaygozin-viber-basij
یکی از مجموعه‌های وابسته به بسیج، پیام‌رسان ایرانی «سلام» را به‌عنوان جایگزین وایبر و واتس اپ معرفی کرده است. سلام نسبت به اپلکیشن های مشابه ایرانی و خارجی آن از اطمینان، پایداری و امنیت بیشتری برخوردار است؛ و به کسانی که امروزه در شبکه‌هایی ازجمله وایبر، واتس آپ، تانگو، اینستاگرام و … هستند اولاً پیشنهاد می‌دهد چنانچه می‌توانند این بستر را رها کرده و به سبک زندگی اسلامی ایرانی خود ادامه دهند؛ تا زمانی که یک پیام‌رسان اسلامی تولید و جایگزین شود.
از طریق سلام می‌توان برای ترویج دین اسلام و فرهنگ بسیجی حداکثر استفاده را نمود چراکه رایگان بودن آن، سهولت در ارتباط با گروه‌ها و حلقه‌های موردعلاقه، یافتن همفکران و دوستان در سطح جهان و … می‌تواند یک مزیت مناسب برای استفاده ازاین‌گونه شبکه‌ها باشد.

انتظار می‌رود با وجود این چنین نرم‌افزارهای پیام‌رسانی و اشتراک‌گذاری فایل و گفتگو به اولین نکته‌ای که باید توجه نمود فرهنگ درست و صحیح استفاده از آن‌ها است. در آینده به مطالبی پیرامون اساس کار این اپلکیشن ها خواهیم پرداخت.

روزبه بهروزی – کارشناس فناوری اطلاعات

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :