وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید مثلث فرهنگی تبریز، خوی و قونیه تشکیل شود تا نماد مسیر عارفان قرار گیرد.

به گزارش تبریزمن، علی جنتی در مراسم اختتامیه همایش ملی شمس تبریزی اظهار داشت: شهرستان خوی خاستگاه عالمان, دیار عارفان و سرزمین شمس است و آرامگاه شمس نشانه پیشینه کهن و عمق معرفت دینی در این دیار است.

وی تصریح کرد: شمس تبریزی پای در سرزمین ناآشنایان نمی‌گذارد و با هر کس هم کلام نمی‌شود اما این چه سری است که او خود را برای همیشه مهمان مردمان خوی کرده است و قطعاً مردم خوی شایسته چنین میزبانی هستند و قدر این منزلت را می‌دانند.

جنتی افزود: دیدار شمس و مولانا یکی از اسرار آمیزترین دیدار بشر است، این ملاقات میان دو صوفی دارای نیروی عظیم فردی بود.

وی اظهار داشت: مولانا شمس را آفتاب و شمس نیز مولانا را مراد خویش می‌خواند و شمس کسی است که تاریخ کوشید حقیقت او را نادیده بگیرد و اینگونه شد که به افسانه‌ها آمیخته شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: دو نکته را باید مدنظر داشته باشیم نخست اینکه ایرانیان در طول تاریخ گنجینه‌های بسیاری را به بشریت ارائه کردند که باید از مالکیت زمینی فراتر برویم و در اندیشه مالکیت معنوی باشیم و در این میان شمس معمار انسانیت و همچون کیمیاگر است که مس وجود انسان را تبدیل به زر می‌کند.

جنتی گفت: اما نکته دوم نیاز به توجه سخت دارد و همه به ابد تلاش کنیم تا از زادگاه تا بارگاه شمس و تا قونیه مثلثی بسازیم که راه و نماد عرفان است، چراکه این مرزبندی‌ها نمی‌تواند دل‌های عاشقان را از هم جدا سازد نمی‌توان انسانیت را تکه تکه کرد.

وی افزود: شمس به خوی بازگشته تا پیام خود را به جهانیان عرضه کند، بارگاه شمس تبریزی باید ساخته شود و در این کار شایسته درنگ نیست, باید مسیر زادگاه تا بارگاه قبله جویندگان حقیقت جهان شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :