دولت پس از گذران سه سال بسیار دشوار و تلاش یک جانبه در جهت بهبود وضعیت اقتصاد، سیاست خارجی و داخلی، در سال آخر دوره اول خود بالاخره روی آرامش و همکاری را در جهت خدمت به مردم را خواهد دید و مطمئنا سرعت بهبود اوضاع با شتابی فراوان روند افزایشی به خود خواهد گرفت.

تبریزمن، سرویس سیاسی: مجلس دهم را می‌توان مهم‌ترین مجلس در دوران اخیر ایران دانست. این واقعیت برآمده از وضعیتی است که در آن قرار گرفته‌ایم. معمولا آثار اقتصادی هر دوره هشت ساله تا چندین سال بعد از آن ادامه دارد. برای نمونه آثار رشد اقتصادی دوره ٧۶ تا ٨۴ تا دوره اول دولت بعد نیز ادامه داشت.

در این میان حسن روحانی در دولت به گروگان گرفته شده‌ای که در دام مسیر طی شده از قبل قرار داشت، کار خود را آغاز کرد و هنوز اسیر آثار و نتایج عملکرد اقتصادی دولت قبل می باشد. اقتصاد در شرایط رکود است، انباشته نیروی کار جذب‌نشده به بازار کار فشار اجتماعی و اقتصادی زیادی ایجاد کرده است، ناکارآمدی‌های نظام بانکی و بازارهای پول و سرمایه آشکار شده‌اند، محیط زیست در شرایط بحرانی قرار گرفته و بالاخص بحران آب و خاک ظرفیت‌های توسعه‌ای کشور را تحت فشار قرار داده است؛ آسیب‌های اجتماعی نگرانی‌های جدی برانگیخته‌اند.

با وجود گشایش‌های حاصل‌شده در سیاست خارجی بر اثر اجرایی‌شدن برجام، وضعیت تنش‌آمیز منطقه‌ای مساله‌ساز است که ساده ترین آن نیز تاثیرات روی قیمت نفت و نزول بی سابقه آن می باشد.

دولت دکتر روحانی فراتر از وظایف عادی یک دولت، نقشی تاریخی و تاثیرگذار در عبور دادن از شرایط سخت به عهده دارد. در این میان مردم و نظام مطمئن هستند که حمایت از خط‌مشی‌های ترسیم‌شده توسط مقام معظم رهبری، راهگشای برون‌رفت از این وضعیت است، اما اجرایی‌شدن سیاست‌های کلی ابلاغ‌شده در بخش‌های مختلف نیازمند مجلسی متفاوت از گذشته و متناسب با شرایط فعلی کشور است.

259724_814

امروز به یک اجماع فراگیر و درک مشترک و تبیین دقیق از مسائل و مشکلات کشور نیاز داریم و ضروری است مجلس و دولت در این مسیر گام بردارند. امری که پیش از این و در مجلس نهم به هیچ وجه شاهد آن نبودیم و کارشکنی ها و تصویب قوانین عجیب از طرف نمایندگان تندرو اوضاع و فضای سیاسی کشور را به شدت نابسامان کرده بود.

به همین دلیل است که می توان عدم راهیابی این تندروها و افراطیون به مجلس را یک پیروزی بزرگ برای ملت دانست. پیروزی دیگر این بود که مردم در سمت مقابل به لیستی عقلانی، معتدل و منطقی رای دادند که نتیجه اش در انتخابات هیئت رئیسه مشخص شد.

پیش از این گفته ایم که چرا نمی توان ریاست لاریجانی بر مجلس را پیروزی اصولگرایان بر اصلاح طلبان نامید و هم اکنون نیز با توجه به انتخاب علی مطهری درکنار مسعود پزشکیان به عنوان نواب رئیس مجلس، وزن واقعی فراکسیون امید در مجلس دهم مشخص شد. این انتخابات به شکل هنرمندانه ای از سوی فراکسیون امید درمجلس صورت گرفت و نتیجه آن در مقاطع پیش رو نیز کاملا واضح و آشکار خواهد بود.

در این میان پرواضح است که عده ای اتفاقات و تصمیمات مردم در کشور به شدت دلخور هستند و حتی با برخی اقدامات حاضر بودند تا درصد مشارکت پایین تر آید اما آن ها با اقلیت رای دهنده ها به خودشان راهی بهارستان شوند. عده ای در روزنامه ها و رسانه های مختلف به سیاه نمایی پرداختند و عملکرد خوب دولت و مدیریت مثال زدنی اش در چنین شرایط بحرانی را خیانت نامیدند اما غافل از اینکه عدم محبوبیت در بین مردم کشور، دست آنان را از ادامه حضور در قدرت به کنار کشید و کارشان در روز ها و سالهای آینده بسیار سخت خواهد شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :