سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نخستین اقدام خود برای حضور در استان ها، شامگاه چهارشنبه طی یک مصاحبه مطبوعاتی به سؤالات خبرنگاران رسانه های گروهی آذربایجان شرقی با محوریت سیاست خارجی در مرحله پساتحریم پاسخ داد.

به گزارش تبریزمن، جابر انصاری در این نشست خبری که در آن علی اکبر صفی پور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و بابایی مسوول نمایندگی وزارت امور خارجه شمالغرب کشور نیز حضور داشتند سیاست خارجی را ترکیبی از ثابت ها و متغیرها دانست و گفت:سیاست یک پدیده پویا و در حال نو شوندگی است و توافق برجام یکی از همین متغیرهاست که در تحولات سطح منطقه به ویژه پس از سقوط رژیم صدام و انقلاب های عربی که مجموعه ای از تحولات را خلق نموده بود توانست فضای نوینی را در ارتباطات منطقه به وجود آورد.

وی برنامه ایران را نهضت فراگیر تمدنی، علمی و فرهنگی ملی ارزیابی نمود و افزود:استفاده از ظرفیت استان ها جزو برنامه های سیاسی وزارت امور خارجه در دوران پساتحریم می باشد زیرا باید عقب ماندگی های گذشته را جبران نماییم تا حوزه های مختلف تاثیرگذار در اقتصاد ملی به نحو قابل قبولی مطرح گردند.

IMG_20160503_174903

انصاری اضافه کرد:مجموعه ای از توافقات با کشورها در حوزه های اقتصادی و مالی و با جذب سرمایه گذاری و فن آوری خارجی و یافتن بازار برای خدمات ایران مدنظر وزارت امور خارجه می باشد تا با حضور هیات های عالی رتبه، وصول به نتایج ملموس اقتصادی صورت گرفته و در زندگی روزمره مردم احساس گردد و لذا با صبر و تحمل هموطنان، این مسیر طی خواهد شد و البته از اهداف فرصت طلبانه دشمنان نیز نباید غافل گردید.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، برجام را مجموعه ای از دستاوردهای تلاشگران این حوزه قلمداد کرد و گفت:با سیاست ها و اقدامات صحیح، زمینه بهره مندی از فرصت ها را کسب خواهیم نمود لذا انجام برجام به عنوان یک توافق، فرآیند بسیار ارزشمندی را طی کرد و خوشبختانه مورد تایید مقامات کشوری هم قرار گرفت و دشمنان را مایوس کرد.

انصاری با ذکر این نکته که مجلس، نماد اراده مردم است از اهمیت هماهنگی بین قوای مجریه و مقننه سخن به میان آورد و افزود:دولت نهایت همکاری را با نهاد قانونگذار به کار خواهد گرفت و از آنجایی که سیاست های برجام و توافقات هسته ای در مدت اخیر محل منازعه بود با برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی، نظر مردم در این خصوص مشخص گردید و نمایندگان راه یافته به خانه ملت به طور حتم همسو با منافع کشورمان به فعالیت خواهند پرداخت.

وی درباره مشکلات روادید بین ایران و آذربایجان، سیاست دولت همسایه شمالی در اعمال محدودیت های مرزی را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد:اخیرا توافق دو طرفه ای در این خصوص را اعلام کرده ایم و اگر مایل باشند از نظر ما مشکلی وجود ندارد، زیرا اولویت ایران، گشایش روابط دو جانبه با کشورهای جهان و به ویژه همسایگان است اما هر کشور سیاست های ویژه ای را در دستور کار خود قرار داده اند و ایران، آمادگی خود جهت توسعه برقراری رابطه و مذاکرات دو جانبه اعلام می دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نظر خود درباره اظهارات برخی ها مبنی بر خاین خواندن تیم مذاکره کننده کشورمان را اینگونه بیان نمود:خدایی هست و حقیقتی هست! این روزهای عمر ما گذراست و در پس این جهان، جهان دیگری است و ما که بیشتر شعارهای دینی می دهیم باید ملتزم بر رعایت آنها باشیم!

انصاری در پاسخ به سوال خبرنگار تبریزمن، که از وی درخصوص  برنامه های جدید وزارت امور خارجه در فضای پساتحریم در روابط اقتصادی و سیاسی با کشور دوست و همسایه، ترکیه پرسید هم گفت:سیاست راهبردی ایران، روابط همه جانبه با کشور ترکیه به عنوان همسایه تاریخی با اشتراکات فرهنگی است اما در زمینه تحولات منطقه ای، که با برداشت های متفاوت و تناقض هایی همراه بود اختلافاتی را داریم، مضاف بر اینکه حفظ روابط با این کشور قدرتمند منطقه، راهبرد ما بوده و سعی در محدود کردن و به حداقل رساندن اختلافات جاری داریم.

وی اضافه کرد:لذا اگر ایران و ترکیه در این رابطه به فهم مشترک از مسایل منطقه ای دست یابند به طور حتم، منافع بزرگ و قابل توجهی عاید فرزندان امت اسلامی خواهد شد بنابراین در راستای حداکثرسازی منافع خود با این کشور مهم تلاش می کنیم و معتقدیم  فهم مشترک در اختلافات منطقه، دستاوردهای موفقیت آمیزی را برای دو کشور به وجود خواهد آورد.

خبرنگار: شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :