سرمربی تیم سایپا که مخالف حضور بازیکنان سرباز در تیم های نظامی است، این قانون را مانع سازندگی فوتبال دانست و تیمی مثل تراکتورسازی را مصرف کننده نامید!

به گزارش تبریزمن، مجید جلالی از آن دست مربیانی در فوتبال ایران است که ادعاهای دهن پرکن و صدالبته دلسوزانه اش ! تمامی ندارد. در حال حاضر نیز جدید ترین سوژه او برای اظهار نظر به مقوله سرباز و خدمت بازیکنان سرباز در تیم های نظامی اختصاص یافته است. حال به درست یا غلط بودن اعزام بازیکنان سرباز به تیم های نظامی و تاثیر مثبت یا منفی آن برای فوتبال، اشاره ای نداریم اما جالب است تا قسمتی از سخنان آقا معلم در برنامه نود شب گذشته را بررسی و کنکاش کنیم.

– مجید جلالی در خصوص قانون سربازی و حضور بازیکنان در تیم های نظامی اظهار کرد: “این قانون سازندگی در فوتبال را از بین می برد. وقتی باشگاهی ۱۲ سال روی بازیکنی سرمایه گذاری می کند و درست زمانی که باید از آن استفاده کند، اختیار بازیکن را از دست می دهد که این خیلی بد است. ما در سایپا برنامه جوانگرایی را داشتیم که حتی برای موانع آن نیز راه حل هایی پیدا کرده بودیم و این حق ما بود ولی چنین حقی را از ما گرفتند.” –

 بسیار عالی! بیایید نگاهی داشته باشیم به برخی بازیکنان حاضر در ترکیب اصلی این فصل تیم سایپا: ابراهیم شکوری ( ۳۰ سال )، جواد نکونام (۳۴ سال)، ابراهیم صادقی( ۳۵ سال )، میلاد میداودی ( ۳۰سال )، غلامرضا رضایی (۳۱ سال )، رضا نوروزی ( ۳۲ سال )، مجید ایوبی (۳۳ سال)، محمدرضا ناصحی (۲۹ سال )، محسن ارزانی ( ۳۰ سال ).

 این ترکیب نشانی عالی از جوانگرایی و خدمت خالصانه جلالی به فوتبال کشور و آیندگان است. حال تیمی مثل تراکتورسازی را در نظر بگیرید که فقط در این چند سال حضور خود در فوتبال کشور، چه بازیکنانی را به اوج رسانده و به جامعه معرفی کرد. بماند که خارجی هایی مثل فلاویو لوپز، رودریگو توسی، کرار یا همین ادینهو و سیلو دوسانتوس فصل گذشته در تراکتور تبدیل به ستاره شده و با قیمت های نجومی آینده خود را تضمین کردند. این ها نشانه ای کوچک از بازیکن سازی و امکانات فوق العاده تراکتورسازی برای رشد بازیکنان و پیشرفت آنان می باشد. ادامه صحبت ها:

 – “بازیکن باید در تیم احساس تعلق کند و هوادار نیز به این بازیکن احساس تعلق داشته باشد و یک انگیزه درونی در این کار باشد. ما در این رابطه دیده ایم که بازیکنان اکثرا یک نیم فصل عملکرد خوبی در این تیم ها داشته اند اما رفته رفته افت کرده و انگیزه خود را از دست می دهند. من در تبریز بودم و می دیدم چه استعدادهای خوبی در این شهر وجود دارد اما متاسفانه این تیم تبدیل به یک تیم مصرف کننده شده که درنهایت به از بین رفتن پروسه سازندگی و بیرون ماندن استعدادهای بومی می انجامد.”

 اولا بد نیست اشاره داشته باشیم به تیم پرطرفدار و فوق العاده محبوب سایپا! که بازیکنان و هوادارانش تعلق خاطری عمیق با یکدیگر داشته و توان ترک همدیگر را ندارند و در زمان بازی های این تیم، کل شهر تعطیل شده و استادیوم کیپ تا کیپ مملو از هواداران است! همچنین یادی کنیم از دوران سازندگی و تولد ستاره های فوتبالی از تبریز در زمان مجید جلالی! این افرادی همچون رسول خطیبی بودند که در تیم های تبریز از بازیکنان غیربومی استفاده کرده اند و الا آقا معلم در امر بومی ساز همتایی در دنیا ندارند!

 

 از این نکته نیز به راحتی عبور نکنیم که آقا معلم سعی کرده اند با استفاده از انتقادات اخیر از باشگاه تراکتورسازی به دلیل استفاده از بازیکنان غیربومی زیاد در ترکیب تیم و بحث تعلق خاطر هواداران، برای سخنان خود همراه بدست آورند. ادامه صحبت ها:

 “دکترها یا مهندسین در شرایطی هستند که خودشان هستند و کسی روی آنها سرمایه گذاری نکرده است. ما منکر سربازی رفتن اشخاص نیستیم ولی این مساله را باید با راهکاری مناسب حل کنیم که پیشرفت فوتبال و منافع همه در نظر گرفته باشد. بازهم تاکید می کنم اگر نهاد تصمیم گیرنده فقط فوتبالی ها باشند می توان به حل این مشکل امیدوار بود.”

 – سال ها تدریس و هزینه برای مدارس و دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی از طرف دولت و خود خانواده ها، از دید بزرگوار سرمایه گذاری محسوب نشده و در حد کشک می باشند. نجات جان انسان ها و عمران کشور نیز در برابر فوتبال هیچ ارزشی ندارد و این مقوله به قدری اهمیت دارد که نباید فوتبالیست ها را به سربازی فرستاد و وقتشان را تلف کرد!

 آقا معلم بار ها و در همین برنامه نود نیز اشاره کردند که نهاد های دیگر از جمله نهاد های نظامی، نمی توانند برای فوتبال نظر داده و تصمیم گیری کنند، اما خود ایشان در صحبت های بالا دخالتی آشکار در امور و تصمیمات نظامی مملکت داشته اند. همانطور که جلالی معتقد است نظامیها نمی توانند در فوتبال دخالت کنند، فوتبالیها هم نمی توانند در کارهای نظام وظیفه دخالت کنند و این در حیطه نظام وظیفه است که سرباز را به پادگان بفرستد و یا تیمهای نظامی.

 نکته جالب دیگر اینکه زمانی که خود مجید جلالی سرمربی تیم تراکتورسازی بود، چند بازیکن سرباز را در ترکیب اصلی خود استفاده می کرد و هیچ صحبتی از عدالت و سرباز و تیم های نظامی در میان نبود. اما اکنون که موقعیت و قدرت این جناب رفته رفته کمتر شده و وجهه او نیز با مخالفت با افرادی چون کی روش، تخریب شده است، دست به مصاحبه ها و اقدامات اینچنینی زده و سعی در بهبود جایگاه خود دارد، غافل از اینکه مردم و فوتبالدوستان فراموش کار نبوده و به خوبی گذشته را در یاد دارند. تنها قهرمانی جلالی در لیگ هم با تیم پاس و بازیکنان های سرباز رقم خورده است!

http://media.jamnews.ir/Original/1392/03/13/IMG21072420.jpeg

 از طرف دیگر نباید فراموش کرد که تیم حال حاضر جلالی، سایپا با پول بیت المال سال هاست که بدون هیچ دست آورد خاصی با هزینه هایی فوق العاده بالا و بدون وجود کمترین تعداد هوادار در حال فعالیت است. آن ها که ادعای بازیکن سازی می کنند باید متوجه باشند که هیچ تیمی در لیگ برتر ایران به اندازه تراکتورسازی بازیکن ساز نبوده و نیست. یادمان نرود که هر بازیکنی که به تراکتورسازی پیوسته است، همواره بهترین دوران خود را پشت سر گذاشته و با جدایی از این تیم به افول بازگشته است.

 فرشاد احمدزاده، فرید کریمی، شاهین ثاقبی و سامان نریمان جهان ازجمله بازیکنان سربازی هستند که هیچ کس نام آن ها را هم نشنیده بود اما با حضور در تراکتورسازی تبدیل به آینده دار ترین و بهترین بازیکنان لیگ ایران شدند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :