مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اجرای طرح ملی نوروزگاه را محفلی مناسب برای حفظ و احیای فرهنگ کهن آذربایجان شرقی دانست و از آن به عنوان یک رویداد مهم فرهنگی در استان یاد کرد.

به گزارش تبریزمن، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، فرزین حق پرست اظهار کرد: این استان به پشتوانه تاریخ و فرهنگ غنی خود، دارای فرهنگ ها و خرده فرهنگ بسیاری در رابطه با جشن نوروز است و معرفی این آئین ها یکی از اهداف طرح ملی نوروزگاه به شمار می رود.

وی با بیان اینکه اهتمام میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی همواره در راستای حفظ و احیای آئین های فراموش شده یا در حال فراموشی است، بر لزوم بازخوانی سنت های نوروزی تأکید کرد.

حق پرست افزود: یادآوری سنت های نوروزی برای نسل جدید، علاوه بر تقویت فرهنگ بومی استان، مانع از جذب نوجوانان و جوانان به فرهنگ های بیگانه می شود.

وی اجرای نمادین رسوم نوروزی از جمله تکم خوانی، شاهنامه خوانی، موسیقی عاشقی، بازی های سنتی آذربایجان، مراسم مرتبط با چهارشنبه آخر سال و نمایشگاه صنایع دستی و پوشاک سنتی آذربایجان را از جمله برنامه های در نظر گرفته شده در طرح نوروزگاه اعلام کرد.

دبیر طرح فرهنگی نوروزگاه نیز با تشریح جزئیات رویداد گفت: نوروزگاه در آذربایجان شرقی همزمان با ۱۲ استان دیگر از ۲۵ تا ۲۸ اسفند ماه برگزار می شود.

علی فلسفی میاب افزود: رویداد فرهنگی نوروزگاه در تبریز در دو بخش ثابت و سیار اجرا می شود که در بخش سیار، پیاده راه های مقصودیه و تربیت برای اجرای سفیران نوروزی به مدت چهار روز در نظر گرفته شده است.

فلسفی با اعلام اینکه سرای امیر بازار تاریخی تبریز به عنوان مکان ثابت برای اجرای نمادین آئین های نوروزی انتخاب شده است، دلیل انتخاب این مکان برای برگزاری رویداد فرهنگی نوروزگاه را، دارا بودن قدمت تاریخی و فرهنگی، ثبت جهانی بازار، قرار گرفتن در بافت تاریخی شهر و پر تردد بودن این مکان عنوان کرد.

وی برگزاری آئین های سنتی آذربایجان را شامل مراسم پیشواز عید نوروز از قبیل سبزه رویاندن، خانه تکانی، اجرای مراسم مرتبط با چهارشنبه سوری از جمله آتش افروزی، خونچه بردن، شال انداختن، چهارشنبه ننه و مراسم مرتبط با آب و هم چنین برنامه های مربوط به تحویل سال مانند رسم تهیه آب چهل یاسین، دید و بازدید عید و بازی های مرتبط با نوروز اعلام کرد.

طرح ملی نوروزگاه در کشور همزمان در ۱۲ استان کشور از ۲۵ تا ۲۸ اسفند ماه سال جاری اجرا می شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :