شهردار تبریز در دیدار با سرکنسول جدید ایران در استان ترابوزن ترکیه،  با اشاره به سابقه ۹ دهه فعالیت این کنسول‌گری، گفت: ترابوزان با محوریت ارتباطی تبریز، از گذشته نقش اساسی در توسعه ارتباطات ایران و ترکیه داشته است.

به گزارش تبریزمن، دکتر صادق نجفی با رضا باغبان کندری، سرکنسول جدید ایران در استان ترابوزن ترکیه دیدار و گفتگو کرد.

دکتر نجفی در این دیدار، خاطرنشان کرد: نقش محوری تبریز و ترابوزان، با توجه به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸، باید بیش از پیش بارز باشد.

وی با بیان این‌که شهرداری تبریز در این راستا، مشوق‌های مهم سرمایه‌گذاری تدوین کرده است، اضافه کرد: این مشوق‌ها می‌تواند زمینه ارزشمند توسعه فرصت‌های دوجانبه سرمایه‌گذاری و تقویت زیرساخت‌های گردشگری را فراهم کند.

دکتر نجفی متذکر شد: به این منظور تلفیق شرکت‌های گردشگری، پیش‌بینی جایگاه‌های مسیر زمینی در دو شهر و اجرای نمایشگاه‌های دایمی صنایع دستی و هنری، کارساز خواهد بود.

سهردار تبریز با اشاره به ساختار ویژه شهرداری و تفاوت‌های آن با سایر دستگاه‌های اجرایی اظهار داشت: با توجه به ظرفیت‌ها و مزیت‌های شهرداری و همچنین ساختار غیردولتی آن، توسعه روابط دیپلماسی با این مجموعه، تفاوت‌های اساسی با سایر دستگاه‌های اجرایی دارد.

دکتر نجفی همچنین با تبریک به سرکنسول جدید ایران در ارزروم، برای وی در اجرای ماموریت های محوله آرزوی موفقیت کرد.

رضا باغبان‌کندری، سرکنسول جدید ایران در استان ترابوزن ترکیه نیز در این دیدار با ارایه گزارش اقتصادی از ۱۰ استان  ترکیه در ارتباط با حوزه فعالیت این کنسولگری گفت: در پنج سال گذشته، حجم واردات این ۱۰ استان از کشورهای متعدد خارجی، ۹۲۹ میلیون دلار بوده که ۹ میلیون دلار آن مربوط به ایران است.

وی اضافه کرد: این رقم در سال ۲۰۱۴ به ۱٫۱ میلیارد دلار رسیده و در نتیجه آن، سهم واردات از ایران نیز به ۲۳ میلیون دلار افزایش یافته است.

سرکنسول ایران در استان ترابوزن ترکیه همچنین با اشاره به وضعیت صادراتی استان‌های حوزه فعالیت این کنسلوگری خاطرنشان کرد: در پنج سال گذشته، از مجموع صادرات ۲٫۳ میلیارد دلاری این استان، ۲۹ میلیون دلار مربوط به ایران است.

باغبان‌کندری، ادامه داد: این رقم در حالی در سال ۲۰۱۴ به ۲٫۷۵ میلیارد دلار رسیده که صادرات از ایران به ۷ میلیون دلار کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: قابلیت‌های استان آذربایجان شرقی و در راس آن شهر تبریز، می‌تواند به تقویت مناسبات اقتصادی و اجتماعی ایران و ترکیه بیانجامد.

باغبان‌کندری، با اشاره به روابط صمیمی تبریز و ترابوزان خاطرنشان کرد: فرصت‌هایی که دو شهرداری تبریز و ترابوزان در منطقه ایجاد کرده‌اند می‌تواند حامل دستاوردهای ارزشمند سرمایه‌گذاری شود، در این راستا سرکنسولگری ایران در ترابوزن از هیچ کوششی دریغ نخواهد داشت.
گفتنی است در این دیدار، اسماعیل بابایی سرپرست نمایندگی وزارت امور خارجه در آذربایجان‌شرقی نیز حضور داشت.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :