مدرسه رشدیه تبریز نخستین مدرسه ابتدایی عمومی در ایران است که در سال ۱۲۶۶ شمسی در تبریز به همت میرزا حسن رشدیه آغاز به کار کرد.

به گزارش تبریزمن، مدرسه رشدیه تبریز نخستین مدرسه ابتدایی عمومی در ایران است که در سال ۱۲۶۶ شمسی در تبریز به همت میرزا حسن رشدیه آغاز به کار کرد. علاوه بر این مدرسه، چند مدرسه تاریخی نیز در تبریز وجود دارد که نمادی از قدمت و جایگاه علم در تبریز به شمار می‌رود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی گفت: مدرسه رشدیه نخستین مدرسه ابتدایی کشور محسوب می‌شود که بر پایه آموزش‌های نوین علمی توسط میرزا حسن رشدیه در تبریز بنا شده است.

فرزین حق‌پرست افزود: این بنا که متعلق به دوران پهلوی اول است، در هفتم مهر ماه سال ۱۳۸۱، با شماره ۶۳۹۸ در فهرست آثار ملی ایران جاودانه شد.

وی یادآور شد: بدنه غربی مدرسه طی سالیان فرسوده شده بود و اداره کل بعد از خرید این بنا، در راستای حفظ میراث فرهنگی استان و اهمیت این بنا، اقدام به مرمت این مکان در سال ۱۳۸۵ کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۱۰ مدرسه و دبیرستان قدیمی در تبریز وجود دارد، از این مدارس به عنوان حافظه بخش اعظمی از تاریخ تعلیم و تربیت در تبریز نام برد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی با اشاره به قدمت برخی از این مدارس و معماری منحصر به فرد آنها بر مرمت و بازسازی این مدارس تاریخی به منظور پاسداری از آنها در شهر تاریخی تبریز تأکید کرد.

این مسئول در پایان گفت: در همین زمینه مدرسه اسدی، بین سال های ۱۳۸۳- ۱۳۸۴، مدرسه توحید بین سال‌های ۱۳۸۵- ۱۳۸۶ و مدرسه فردوسی با تلاش اداره کل میراث فرهنگی استان بازسازی شده‌اند.

 

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :