معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه برای دستیابی به اقتصاد متکی بر دانش نیازمند بسترسازی هستیم، گفت: تمام مدیران مکلف به بسترسازی و همراهی با اجرایی شدن طرح های دانش بنیان هستند.

به گزارش تبریزمن، محمد صادق پورمهدی روز سه شنبه در نخستین همایش ستاد فناوری اطلاعات، ارتباطات و میکروالکترونیک ( فام ) استان با اشاره به اینکه توان علمی و هوشمندی ایرانی در دنیا زبانزد است و محققان ایرانی در بیشتر مراکز علمی حضور دارند، گفت: این موضوع نشانگر توانمندی ایرانیان است.

وی با طرح این سووال که چرا در ایران استفاده مناسب از دانش و توان علمی محققان نمی شود، گفت: به نظر می رسد باور استفاده از این توان علمی در میان مدیران وجود ندارد.

پورمهدی با بیان اینکه عده ای از مدیران ترس از دست دادن مقام و موقعیت خود را در اثر میدان دادن به متخصصان دارند، اظهارکرد: این رسوب فکری آسیب زاست و مانع توسعه می شود.

وی نسبت به سرخورده شدن محققان و متخصصان در اثر مانع تراشی های اداری هشدار داد و گفت: متاسفانه این کم توجهی به فعالیت های تحقیقی محدود به دستگاه های دولتی نیست و شرکت های خصوصی هم نسبت به تحقیق و توسعه کم توجه هستند.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرذ: برای رسیدن به اهداف توسعه باید به نخبگان ارزش داده شود.

دبیر ستاد فام استان هم در این همایش با اشاره به فعالیت های این ستاد از زمان شکل گیری آن در دی ماه سال ۹۳ گفت: این ستاد با هدف شناخت توانمندی های علمی استان در حوزه های فناوری اطلاعات، ارتباطات و میکرو الکترونیک و کمک به تجاری سازی فعالیت در این حوزه ها شکل گرفت.

اسماعیل نجفی اقدم، تشکیل بانک اطلاعاتی در رابطه با فعالان حوزه فام، ایجاد بستر مناسب برای سرمایه گذاری و ایجاد بازار ایده تا محصول را از دیگر اهداف این ستاد عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه سند توسعه فناوری استان در دست تدوین است بر ضرورت هم افزایی و همکاری سازمان های مرتبط برای رسیدن به اهداف برنامه ریزی شده تاکید کرد.

نجفی اقدم با اشاره به اینکه ۱۰ درصد دانشجویان مراکز علمی و دانشگاهی استان در رشته های مرتبط با فعالیت این ستاد از جمله کامپیوتر، فناوری اطلاعات، برق و الکترونیک و مخابرات تحصیل می کنند اظهارامیدواری کرد: حلقه مفقوده دانشگاه و صنعت با فعالیت این ستاد پر شود.

ستاد فام استان زیر نظر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی استان فعالیت می کند.

در این همایش تفاهم نامه همکاری بین منطقه ویژه ربع رشیدی و خانه صنعت و معدن استان امضا شد.

این همایش در قالب سلسله همایش های تخصصی توسعه و تجاری سازی فناوری به همت منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی برگزار شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :