به گزارش تبریزمن، “ایران آهور” عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز در نشست خبری با اصحاب رسانه در رابطه با وضعیت شهر تبریز و ابعاد مختلف آن گفت: شهر، موجودی پویا است که می تواند توسط انسان ها تغییر پیدا کند. شهر های مختلفی در طول تاریخ شکل یافته اند و تبریز نیز یکی از پر سابقه ترین و تاریخی ترین های کشور ایران می باشد اما با این حال مشکلاتی وجود دارد که هم ریشه در گذشته و هم چند سال اخیر دارد. باید با پذیرش این موضوع و با همدلی و همزبانی نسبت به حل این مشکلات تلاش کرده و برای پیشرفت و تعالی شهر تلاش کنیم.

عضو شورای شهر تبریز ادامه داد: جوانان ما و به طور کلی همه می توانند برای پیشرفت و بهبود اوضاع شهری پیشنهاداتی را حتی در حد تئوری و نظریه مطرح کنند، باید به آن ها ارزش داده و قدردانی نمود. اهمیت دادن و ایجاد اعتماد به نفس در مردم و به خصوص جوانان باعث نزدیک تر شدن آن ها به مسئولین و در نتیجه رشد جامعه و فرهنگ شهری خواهد شد. باید به نظرات جوانان گوش فرا دهیم و با آنان گفت و گو کنیم.

آهور همچنین در ادامه افزود: یکی از راهکار های افزایش شور و نشاط در جامعه و شهر ها ایجاد شغل و مسکن برای مردم می باشد. اکثر مراجعه کنندگان فعلی به دلایل بیکاری و مشکلات مالی دچار مسئله شده اند و مطمئنا با حل این معضلات می توان جامعه ی بهتری داشت.

9

عضو کمیسیون عمران و خدمات شهری در خصوص اینکه خدمات ارائه شده در تبریز در چه جایگاهی قرار دارد اظهار کرد: طبق قرارداد های بین المللی شهر هایی با جمعیت بیش از ۸ میلیون نفر کلانشهر نامیده می شوند و طبق این تعریف در ایران تنها شهر تهران به عنوان کلانشهر می باشد و سایر شهر را از جمله تبریز تحت عنوان متروپلیس یا مادر شهر نامیده می شوند. اما متاسفانه تبریز و اغلب دیگر شهر های بزرگ کشور تنها نامشان کلانشهر یا مادرشهر می باشند و از منظر خدمات در سطح پایین تری قرار دارند.

وی افزود: از نظر زیبا سازی شهری، افزودن یک نقطه می تواند همه چیز را خراب کند یا اینکه  باالعکس زیبایی را چندین برابر کند. از این نظر و از نظر معماری، شهر تبریز و ایران جایگاه بسیار مرتفعی در جهان داشته و بزرگترین معماران دنیا در طراحی های خود از شهر های ایران الهام گیری می کنند. اما متاسفانه در شهر و به خصوص کشور ما از صاحب نظران این عرصه استفاده نمی شود و مسئولین فقط حرف های خود را قبول دارند که باعث ایجاد مشکلات زیادی در شهرداری خواهد شد.

آهور ادامه داد: ما باید هم به نحو احسن از تکنولوژی روز دنیا استفاده کنیم و در کنار آن با بومی سازی آن و دخالت دادن فرهنگ خودمان در آن، فضای بهتری در شهر ایجاد کنیم. همچنین می توانیم  از هنر تذهیب قرآنی در نمای ساختمان ها استفاده کنیم.  نماسازی و زیباسازی نشان دهنده هویت شهر ما خواهد بود. می توانیم خط آسمان ایرانی اسلامی را بوجود آوریم و مانع از تراکم و تغییر طبقات اضافی منازل باشیم.

عضو کمیسیون عمران و خدمات شهری در ادامه گفت: جای بسی گلایه دارد که اکثر کمسیون ها به جز کمسیون بودجه غیرفعال هستند. کمسیون بودجه نیز با توجه به اینکه در اویل سال ۹۴ هستیم فعال می باشد و در آینده مشخص نیست چه خواهد شد. کمسیون عمران به علت غیبت اعضا مدتی است که تشکیل نمی شود، متاسفانه افرادی که ریاست را انتخاب می کنند فقط بحث مقام را در نظز داشته و به اینگونه مسائل رسیدگی نمی شود. مشکلات زیادی در سطح شهر وجود دارد که باید با برگزاری جلسات بیشتر نسبت به حل آن ها تصمیم گیری شود.

8

آهور در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی در خصوص بافت فرسوده داخل شهری و مشکل عدم نظارت به ساختمان ها انجام شده گفت: بافت های حاشیه شهری و نیز برخی بلوک های داخل شهر فرسوده هستند که برای حل آن ها برنامه ریزی هایی انجام شده است. ولی برخی بافت های فرسوده املاک شخصی بوده و نیازمند همراهی مردم می باشد. مردم شهر می توانند تحت عنوان شورای محلات با ما همکاری کرده و سیاست های شهری شورا را انجام دهند. به عنوان نمونه در یکی از مناطق تبریز شورا یار ها به صورت خود جوش تشکیل شده  و باعث هماهنگی بیشتر در اجرای پروژه های شهری شده اند.

آهور در خصوص مرکز پژوهش های شهر نیز اظهار کرد: این مرکز فقط مختص تبریز نیست و در شهر های مختلف کشور نیز وجود دارد. رسالت این مرکز مطالعه علمی و پژوهش در خصوص برخی لوایح و مصوبات شهرداری و شورای شهر می باشد که ابعاد گسترده ای دارند. در مجموعه شهرداری تبریز هیچ پروژه و مصوبه ای بدون پشتوانه علمی و مطالعه صورت نمی پذیرد.

آهور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: به عنوان عضوی از ۲۱ نفر تا جایی که توانسته ام در خصوص عزل و نصب های شهرداری دخالتی نکرده ام. چرا که طبق قانون نمی توانم و از اول سعی کردم هیچ دخالتی نداشته باشم و در جلسات مختلف پیشنهاد کرده ام هیچ یک از اعضاء دخالتی نباشد چرا که این کار جزو وظایف ما نیست.

1

وی ادامه داد: بودجه ای که در نظر گرفته می شود، حدود ۷۰ درصد از تعرفه عوارض محلی، تغییر کاربری، ماده ۱۰۰ و سایر موارد تامین می شود. البته اخباری رسیده که شهرداری در گرفتن عوارض برخی مناطق به مشکل برخورده است اما شهرداری های مناطق مختلف می توانند با جذب سرمایه بودجه خود را به شکل کامل تامین کنند، از سوی دیگر امیدواریم بودجه ای که تعلق می گیرد، به صورت مساوی بین مناطق مختلف تقسیم شده و این طور نباشد که یک قسمت شهر پیشرفت کند و قسمت دیگر دچار مشکلات عدیده شود.

آهور در خاتمه افزود: در بحث ترافیک شهری، مسائل سطحی نبوده و ساختار تبریز نیاز به اصلاح دارد. ۵۰ درصد از ترافیک شهر تبریز ناشی از جا به جایی نا مناسب عابرین پیاده می باشد که باید با در نظر گرفتن پل های عابر پیاده و نیز مکانیزه کردن آن ها به حل این معضل کمک کنیم. از طرف دیگر مسیر گشایی و مدیریت بهتر راه های شهری نقش مهمی در بهبود وضعیت خواهد داشت.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :