نماینده شهرداران کشورمان، مدیریت بحران را حوزه‌ای گسترده توصیف کرد و افزود: مدیریت بحران باید رویکرد ثابت و عملی برنامه‌های توسعه شهری باشد.

به گزارش تبریزمن، و به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، صادق نجفی، در جمع کارشناسان حوزه مدیریت بحران، با اشاره به نقش شهرداری‌ها در این مورد گفت: شهرداری، از جمله نهادهایی است که اقداماتش در حوزه مدیریت بحران، محدود به زمان وقوع اتفاقات تلخ نیست؛ این نقش، همواره در رویکردهای عمرانی و شهرسازی و همچنین مباحث آموزش شهروندی برجسته بوده و در هنگام وقوع بحران، نمود می‌یابد.

وی تصریح کرد: برنامه‌های عمران شهری در کنار تاثیرات ترافیکی، در خدمت تحکیم ساختار شهر قرار می‌گیرند؛ از این رو، باید تمهیدات فنی پروژه‌های عمرانی، با لحاظ شرایط اقلیمی و مخاطرات طبیعی لحاظ شود.

نماینده شهرداران کشورمان در شورای سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، پدافند غیرعامل را ناجی مهم دوره‌های بحران خواند و گفت: فضاهای شهری با برخورداری از شاخص‌های پدافند غیرعامل، آسیب‌ها و خسارات به مراتب کمتری خواهد داشت.

نماینده شهرداران کشورمان با بیان این‌که متاسفانه موضوعات پیشگیری، بیشتر در فضای احساسی و هیجانی وقوع بلایای طبیعی، برجسته می‌شود، گفت: مدیریت بحران، باید رویکرد ثابت و عملی برنامه‌های توسعه شهری باشد.

وی با اشاره به رویکردهای فرهنگی شهرداری‌ها، گفت: جهت‌گیری محتوایی این برنامه‌ها با مدنظر قرار دادن آموزش‌های شهروندی، نقش اساسی در توانمندسازی رفتارهای شهروندان در مواقع بحرانی خواهد داشت.

نجفی خاطرنشان کرد: شهرداری تبریز با درک ضرورت‌های حوزه بحران، تمهیدات ویژه‌ای را در تقویت بخش‌های ناکارآمد شهری اتخاذ کرده که اجرای توافق‌نامه پایا برای تقویت بافت‌های فرسوده و همچنین برنامه‌های مدوّن تثبیت و انتقال حاشیه‌نشینی از آن‌ جمله است.

شهردار تبریز با بیان این‌که حاشیه‌نشینی ۲۵۰۰ هکتاری تبریز، ناشی از رویه نادرست برنامه‌ریزی شهری در دهه‌های متمادی است، گفت: طرح ۴ کیلومتری نجات تبریز، احداث ۲۲۰ واحد در طرح اسکان حاشیه‌نشینی محدوده ارم، مسکن‌سازی ویژه حاشیه‌نشینان در شهرک اندیشه، اجرای رمپ‌های مختلف به اتوبان پاسداران و برنامه‌های پیچیده تملک و مسیرگشایی از جمله حرکت‌های موثری است که شهرداری تبریز پیگیری می‌کند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :