مدیر اطلس شهرهای اسلامی با صدور پیامی، ضمن گرامیداشت ۳۱ اکتبر (نهم آبان) «روز جهانی شهرها» بر لزوم احیای جایگاه تمدن‌ساز و هویت‌آفرین کهن‌شهرها و همچنین الگوپذیری منطقی شهرهای جدید از تجارب ارزشمند شهرسازی تاکید کرد.

به گزارش تبریزمن، در پیام دکتر صادق نجفی آمده است: شهر در مفهوم جامعه‌شناسانه خود، خاستگاه زندگی نوین اجتماعی است؛ آنجا که از سویی باید  توسعه و پیشرفت، به عنوان ضرورت مهم رفاه اجتماعی هر روز پرشتاب‌تر از دیروز پیش برود؛ و از سوی دیگر، تاکید بر هویت شهری و اصالت فرهنگی، پیش‌نیاز حرکت‌های اجتماعی باشد.

وی «توسعه مبتنی بر هویت و اصالت» را نیاز مهم برنامه‌ریزی‌های شهری عنوان و خاطرنشان‌ کرده‌است: توسعه‌ای که بی‌اعتنا به ریشه‌های اجتماعی پیش برود، تنها معطوف به ابعاد کالبدی و ظاهری زندگی خواهد بود؛ و در مقابل، توسعه متکی بر هویت و اصالت، روند ایده‌آلی است که امروزه جوانب مختلف آن، در قالب مفاهیم ارزنده «توسعه پایدار» مطرح می‌شود.

نماینده شهرداران جمهوری اسلامی ایران، اعتلای هویت شهری را  در ابعاد مختلف فرهنگی، معماری و زیست‌محیطی ضرورت مبرم برنامه‌‌ریزی‌های شهری توصیف کرده و آورده است: شهری که تاثیرات فکری مفاخر و معارف آن در روح شهر جاری باشد، شهری که در روند شهرسازی خود گرفتار سازه‌های زمخت و پیش‌ساخته نشود و شهری که طبیعت خود را فدای ساخت‌و‌ساز‌های افسارگسیخته نکند، همان آرمان‌شهری است که می‌تواند با پشتوانه «توسعه مبتنی بر هویت و اصالت» پاسخگوی مطالبات انسان معاصر باشد.

وی با اشاره به این که پایه‌گذاری شهرهای جدید، بدون توجه به الگوی توسعه طبیعی کهن‌شهرها امکان‌پذیر نیست، متذکر شده است:  شهرسازی نوین، بدون بهره‌گیری از تجربیات شهرسازی و معماری کلان‌شهرهای کهن، گرفتار دوره‌های آزمون و خطا خواهد بود.

در پیام دکتر نجفی «مدیریت واحد شهری» سریع‌ترین مسیر تحقق آرمان «توسعه پایدار» آمده و تاکید شده است که پوشش مفاهیم گسترده «توسعه پایدار» در تمام حوزه‌هایی که اشاره شد، بدون حرکت به سمت این الگوی مدیریتی و همچنین بدون پیوند حوزه‌های اجرایی با مجامع علمی و مطالعاتی میسر نخواهد بود.
شهردار تبریز در پایان با گرامی‌داشت ۳۱ اکتبر (نهم آبان) روز جهانی شهرها، به عموم فعالان حوزه مدیریت شهری و اساتید و کارشناسان این حوزه، ابراز امیدواری کرد ثبت این روز در تقویم جهانی، توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد،  راهگشای اعتلای جایگاه واقعی مباحث شهری باشد.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :