معاون بالینی و تشریحی پزشکی قانونی استان تهران گفت : مردم مراقب باشند که بیشترین تلفات مسمومیت با گاز منوکسید کربن یا مرگ خاموش در نیمه دوم سال رخ می دهد .

به گزارش تبریزمن، سید شهرام موسوی روز سه شنبه در حاشیه نشست خبری مدیرکل پزشکی قانونی افزود:بر اساس آمارهای موجود تعداد تلفات ناشی از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در فصل زمستان به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی بیشتر از دیگر ایام سال است به نحوی که در سال گذشته ۶۲۶ تن با گاز منوکسید کربن در کشور جان خود را از دست داده اند.

وی خاطر نشان کرد: از این تعداد ۴۶۸ نفر مرد و ۱۵۸ زن هستند در تهران نیز این آمار ۱۴۵ نفر اعلام شده است که ۱۱۷ تن مرد و ۲۸ تن زن هستند که نسبت به سال قبل از آن ۱۴٫۲ درصد رشد منفی داشته است.

موسوی افزود: تهران نسبت به جمعیتش رتبه هفتم مرگ خاموش را در کشور دارد همچنین در تابستان امسال ۴۰ نفر با منوکسید کربن در تهران فوت کردند استان های البرز، سمنان و زنجان رتبه یکم تا سوم کشوری را دارند.

معاون بالینی و تشریحی پزشکی قانونی استان تهران با اشاره به اینکه گاز منوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است و عمده ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است تاکید کرد:استفاده از آبگرمکن یا بخاری های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می دهند.

موسوی تصریح کرد: از آنجا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ۲۵۰ برابر بیش از اکسیژن است، با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می کند.

وی اعلام کرد: علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما ست و سرانجام مرگ را درپی دارد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :