معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر این که دستاوردهای دولت تدبیر و امید مجموعه قابل ارائه ای است، گفت: مردم در دولت یازدهم به آینده امیدوارتر شدند و احساس می کنند که سرنوشت خوبی پیش روی آنها است.

به گزارش تبریزمن، اسحاق جهانگیری روز شنبه در حاشیه افتتاح و بازدید از نمایشگاه عکس دستاوردهای دولت با عنوان «هنر تدبیر» در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درمورد دستاوردهای سه ساله دولت تدبیر و امید افزود: شرایط کشور با فضاسازی ها ملتهب نشد، دنیا امروز بدنبال این است که با ایران کار کند چراکه این کشور یک کشور استثنایی و دارای فرصت های زیادی است.

وی به تشریح ویژگی های ایران در منطقه پرداخت و ادامه داد: ایران کشوری است که در یک منطقه حساس جغرافیایی قرار گرفته است و با توجه به جمعیت بالا، منابع طبیعی و جوانان تحصیلکرده دنیا علاقمند است که با آن مناسبات خوبی داشته باشد.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: دستاوردهای دولت مجموعه قابل ارائه ای است و مردم می توانند به آینده کشور و توسعه آن امیدوار تر باشند.

** اگر حقوقی بالاتر از سقف مصوب پرداخت شده ذی حسابان جلوگیری می کنند

یکی از خبرنگاران سوال کرد: با توجه به تعیین سقف دریافتی مدیران از سوی دولت همچنان برخی مدیران بنگاه های اقتصادی مثل بیمه ها حقوق های چند ۱۰ میلیونی دریافت می کنند آیا دولت بر این دریافتی ها نظارت دارد و برخوردی انجام خواهد داد یا خیر؟

جهانگیری نیز پاسخ داد: ما درباره حقوق های نامتعارف و ناعادلانه ای که پرداخت شد، در مقطعی تصمیم گیری کردیم.
وی ادامه داد: از یک زمان به بعد باید مطمئن می شدیم که دیگر چنین اتفاقات منفی در نظام اداری کشور نمی افتد که بر این اساس یک مجموعه تصمیمات گرفته شد.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: از جمله تصمیمات این بود که هر دستگاهی ،هر افزایشی با هر مرجعی که باید آن را تصویب می کرد و می توانست آن کار را انجام دهد حتما باید مجوز شورای حقوق و دستمزد را دریافت کند.

جهانگیری با یادآوری این که شورای حقوق و دستمزد سال ها تشکیل نمی شد، اظهارداشت: این شورا فعال و هر هفته تشکیل می شود و برای تمامی پرداخت های دولت سقف تعیین کرد. برای دریافتی مقامات سیاسی کشور سقف کمتر از ۱۰ میلیون تومان مشخص کرد که همه دستگاه ها مکلف هستند این سقف را رعایت کنند.

وی تاکید کرد: قوای سه گانه و نهادهایی از جمله نهادهای نظامی خواستند که این مصوبه به آنها ابلاغ شود، در همین فاصله سرلشگر باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح در دیداری از من خواست که این مصوبه نیز به آنان ابلاغ شود تا در نیروهای مسلح کامل اجرا کنند.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: آنها از دفتر رهبر معظم انقلاب پیگیری کردند که این مصوبه ابلاغ شود تا در نهادهای زیر نظر رهبری نیزاین مصوبه اجرایی شود لذا همه دستگاه ها باید آن را رعایت کنند.

جهانگیری یادآور شد: برای برخی بنگاه ها مثل بیمه ها، شرکت های بزرگ یا شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت که به صورت طبیعی دریافتی آنها از مقامات سیاسی بالاتر است که البته برای آنها هم سقف تعیین شده و حدود کمتر از ۲۰ میلیون تومان است.

وی افزود: برخی مناطق خاص مثل جنوب کشور یا مناطقی که تأسیسات نفتی است و دارای شرایط ویژ ه ای هستند حداکثر این عدد تا سقف۲۴ میلیون تومان است و بیشتر از آن اجازه پرداخت ندارند.

وی همچنین گفت: در این زمینه تصمیم گیری شد و سازمان امور استخدامی نیز بر اساس همین اتفاقات تشکیل شد چرا که این سازمان سال ها قبل منحل شده بود، یکی از آسیب شناسی هایی که در این چند ماه صورت گرفت این بود که باید حتما این سازمان ایجاد شود.

معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: هیچ ذی نفعی حق ندارد برای خودش تصمیم بگیرد و یک هیأت مدیره نمی تواند برای خودش تصمیم بگیرد و برای خود پاداش یا حقوقی مشخص کند.

جهانگیری افزود: بنده در آن نامه ای که به آقای رییس جمهوری نوشتم و ایشان هم بیانیه ای صادر کردند همه این موارد در آن ذکر شده و در حال حاضر هم دارد عمل می شود.

وی یادآور شد: قبل از این مصوبات در خیلی از موارد حقوق های بالایی وجود داشته که البته گیرنده حقوق هیچ تخلفی انجام نداده است یعنی کسی که به ظاهر حقوقش بالا است و حتما هم باید کاهش پیدا کند وقتی که بررسی می کنیم، می بینیم آن کسی که حقوق گرفته طبق قوانین به او حقوق داده اند و او هم دریافت کرده است نه از اول آمده شرط کرده که به من چنین حقوقی داده شود.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: در این زمینه طبق مقررات یک مجموعه ای باید برای آن فرد حقوق تعیین می کرده است که تعیین و پرداخت کردند، ولی از زمانی که این مصوبات ابلاغ شد هم گیرنده و هم پرداخت کننده حتما اگر چنین اقدامی انجام دهند تخلف کرده اند و به تخلف آنها رسیدگی خواهد شد.

جهانگیری افزود: کسی حق ندارد بالاتر از این رقم های تعیین شده حقوق دریافت کند و باید بگوید این پرداختی خلاف است و کسی هم که دستور پرداخت داده و ذی حسابان که از سوی وزارت اقتصاد در همه دستگاه ها حضور دارند مکلفند موردی از این سقف های اعلام شده بالاتر پرداخت شده حتما جلوگیری کنند و اگر موردی هم در این رابطه وجود داشته باشد، رسیدگی خواهیم کرد.

** مطالبات گندمکاران تا پایان مهرماه پرداخت می شود

جهانگیری در پاسخ به سوالی درباره پرداخت مطالبات گندم کاران گفت: ما خودمان فکر نمی کردیم که این میزان گندم تولید و به دولت فروخته شود. ما از کشاورز گندم را هر کیلویی حدود ۱۳۰۰ تومان خریداری می کنیم. وقتی که ۱۱ و نیم میلیون گندم تولید شد یعنی کمی بیش از ۱۴ هزارمیلیاردتومان باید ظرف چند ماه به کشاورزان پرداخت می شد در حالی که در لایحه بودجه عددی حدود ۵ هزارمیلیاردتومان پیش بینی شده بود.

وی افزود: در واقع مابقی کسری بود که باید برای آن فکر می کردیم که با اصلاحیه بودجه ای که به مجلس داده شد و مجلس هم با آن موافقت کرد و با راه کارهای دیگری که فکر شد بیش از ۱۰ میلیاردتومان به کشاورزان پرداخت شد و کمتر از ۴ هزارمیلیاردتومان باقی مانده است که حتما در همین مهرماه پرداخت خواهد شد.

معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: گندمی که حدود ۱۳۰۰ تومان می خریم آن را به نانوان ها کیلویی ۶۵۰ تومان می فروشیم و مابقی آن را به عنوان یارانه ای است که دولت باید از محل بودجه پرداخت کند.

جهانگیری اضافه کرد: سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ به دلیل کاهش بهای نفت از نظر بودجه دولت در مضیغه قرا گرفته است و کمی شرایط برای دولت دشوار شده است که البته با سازوکارهای پیش بینی شده حتما تا پایان مهرماه مطالبات گندم کاران پرداخت خواهد شود که البته نه تنها مطالبات آنها بلکه طلب پیمانکارانی که از دولت طلب دارند حتما تا ماه های آینده مطالبات آنها هم پرداخت خواهد شد.

** دولت در سه سال گذشته خیلی از مشکلات پیش روی کشور را برطرف کرد

وی همچنین در پاسخ به سوالی درمورد اقدامات شاخصی که قرار بود دولت انجام دهد ولی هنوز موفق نشده است ،گفت: تا نقطه مطلوبی که مردم انتظار دارند مخصوصا در بخش اقتصادی کشور فاصله داریم. انتظارات مردم از شرایط کنونی بالاتر است و درست هم است.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: مردم با فشارهای زیادی به خصوص در اقتصاد و تامین معیشت روبرو هستند. به هر حال در بخش اشتغال دغدغه های جدی دارند.

جهانگیری افزود: دولت در سه سال گذشته خیلی از مشکلات پیش روی کشور را چه در بخش سیاست خارجی، چه بخش فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و داخلی برطرف کرد.

وی اضافه کرد: مردم فراموش نمی کنند که در سال ۹۲ اختلافات در کشور در چه نقطه ای بود. حتی کار به جایی رسیده بود که سران سه قوه علیه یکدیگر افشاگری می کردند این در حالی است که امروز حتی در بخش سیاسی همه جریانات سیاسی و شخصیت های سیاسی فعال هستند و در صحنه حضور دارند و پشتیبان نظام هستند.

وی ادامه داد: در بخش اقتصادی هم در سال جاری تا انتهای سال مهم ترین مساله، اجرای اقتصاد مقاومتی و تحقق دستاوردهای آن است همچنین سیاست هایی که منجر به ایجاد اشتغال شود و بیکاری را کم کند و رونق در اقتصاد جدی تر شود از سیاست هایی است که دنبال آن هستیم.

** ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، تخلفات کلان مالی را در دستور کار دارد

جهانگیری در پاسخ به سوالی درباره اقدامات انجام شده از سوی دولت در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی و بخصوص درباره املاک نجومی که مطرح شده بود گفت: مبارزه با مفاسد یکی از سیاست های قطعی دولت یازدهم است.

وی افزود: ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی براساس دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شده است که حتما به حیات خود ادامه خواهد داد و در ایجاد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تاکید شده است که هیچ دستگاه و نهادی نمی تواند خود را از نظارت این ستاد مستثنی بداند.

رییس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تصریح کرد: کار این ستاد عمدتا هماهنگی و رصد مسائل است که در این زمینه قوای سه گانه همکاری فعالی با یکدیگر دارند.

جهانگیری یادآور شد: ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، تخلفات اقتصادی کلان مالی و مفاسدی که در بحث نفت، گاز و دکل های نفتی اتفاق افتاد و همچنین موضوع املاک نجومی که در جامعه مطرح است را نیز در دست پیگیری دارد.

وی گفت: البته برخورد نهایی در مبارزه با مفاسد اقتصادی بر عهده قوه قضاییه است و امیدوارم با هماهنگی های انجام شده در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و پیگیری های جدی دستگاه قضایی، شاهد نتایج و دستاوردهای قابل قبولی باشیم.

** دولت یازدهم برای اولین بار برای انعکاس اقدامات خود به هنر متوسل شد

جهانگیری همچنین درمورد نمایشگاه عکس هنر تدبیر گفت: هنر یکی از رشته هایی است که بسیار زبان گویای برای انعکاس دستاوردها دارد.

وی ادامه داد: این برای اولین بار است که دولت برای انعکاس اقدامات خود متوسل به هنر شده و هنرمندان تلاش کردند که اقدامات دولت را به تصویر بکشند.

معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: ممکن است هر کاری در ابتدا نواقصی داشته باشد ولی مهم این است که دولتی برای اولین بار به این حوزه ورود کرد که بتوانند از زبان برای برای انعکاس کارهای خود استفاده کنند و امیدوارم این کار توسعه پیدا کند.

جهانگیری با بیان این که با نقدی که از این نمایشگاه می شود، نقاط ضعف آن برطرف شود، گفت: امیدواریم بتوانیم برای همیشه نمایشگاه های دائم برای دستاوردهای دولت برگزار کنیم که جوانان و نوجوانان کشور با مراجعه به آن در جریان اقدامات در کشور قرار بگیرند تا بتوانند با موانعی که در مقاطعی ایجاد شده است، آشنا شوند و ببینند که چگونه دولت از این موانع عبور کرده و به نقطه مطلوب رسیده است.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: یکی از کارهایی که در این نمایشگاه عرضه شده بود بحث تورم بود که از ابتدا به شکل یک مانع جدی و عبور از آن خیلی دشوار بود، در شرایط فعلی تبدیل به یک موضعی شده بود که حتی بعضی ها به ما می گویند دیگر به تورم آنقدر توجه نکنید و به بخش های دیگر بپردازید یا سیلوهای گندمی که به عنوان ذخایر گندم به نمایش گذاشته شده بود از دغدغه هایی بود که در سال ۹۲ وجود داشت.

جهانگیری به تحریم ها اشاره کرد و گفت: از کارهای ضد انسانی که دشمنان برعلیه این کشورها انجام دادند تحریم های ظالمانه بود که حتی دارو و کالاهای اساسی مثل گندم به سختی وارد کشور می شد و و مدیریت کشور به جای توسعه کشور به فکر امور جاری کشور بودند که خوشبختانه در شرایط فعلی به نقطه ای رسیدیم که دغدغه ما این است که گندم تولید شده را چگونه ذخیر و یا برای آن بازار صادرات پیدا کنیم.

نمایشگاه عکس دستاوردهای دولت با عنوان هنر تدبیر امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرتضی بانک معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری در محوطه تالار وحدت تهران افتتاح شد و به مدت هفت روز دایر خواهد بود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :