کریم مهری گفت: در عرضه گوشت قرمز و مرغ با مازاد مصرف روبرو هستیم کمااینکه در این اقلام به ترتیب ۶۵ هزار و ۸۲ هزار تن ذخیره سازی داشته ایم و هر از شهروندی که به امر تولید مرغ مبادرت ورزد استقبال و حمایت می کنیم.

به گزارش تبریزمن، رییس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی امروز در نشست خبری خود با نمایندگان رسانه های گروهی استان از اهمیت سند تدبیر توسعه سخن به میان آورد و گفت:این سند در برگیرنده توسعه پایدار و امنیت غذایی است زیرا اصل مهم، تأمین امنیت غذا به همراه توسعه پایدار کشاورزی می باشد البته هر چند با چالش هایی از جمله خشک شدن دریاچه ارومیه روبرو هستیم اما با برنامه ریزی های دقیق و علمی، این موضوع به ذخیره نزولات آسمانی بهبود نسبی خواهد بخشید.

کریم مهری در ادامه اظهارات خود با ذکر این نکته که روزگاری حتی لبنیات را هم وارد می کردیم اما اکنون تولیدکننده و صادرکننده اقلام مورد نیاز و اساسی مردم هستیم افزود:سال زراعی ۹۳-۹۴ که از مهر ماه آغاز می شود سال پرباری بود به طوری که میزان خرید گندم در بخش دولتی سال گذشته به ۱۹۶ هزار تن رسید و خوشبختانه این رقم در سال جاری به ۴۰۰ هزار تن افزایش یافت که حتی مازاد نیاز استان مان می باشد.

وی اضافه کرد:هم اکنون ذخیره گندم برای اوایل سال آینده نیز وجود دارد، علاوه بر آن کشت گلخانه ای هم در شهرک های کشاورزی از جمله سایت ۱۲۳ هکتاری جلفا با آخرین امکانات روز در حال انجام است تا توان استان در تولید اقلام مختلف کشاورزی افزایش یابد و همه این اقدامات زمینه ای برای مدیریت جهادی می باشند.

photo_2016-02-08_03-27-32

مهری فعالیت ۶۴۲ واحد مرغداری و پهنه بندی آبادی های ۲۱ شهرستان استان را نیز از افتخارات کشاورزی دانست و تاکید کرد:مهار آب های مرزی هم با اعتباری که از طریق صندوق توسعه ملی تخصیص داده شده بود در ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی ارس و سد خداآفرین برداشت گردید همچنین اصلاح الگوی کشت هر شهرستان نیز به زودی در قالب یک کتاب در آینده نزدیک عرضه خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی مجموع آبیاری تحت فشار را ۲ هزار و ۵۹۰ هکتار اعلام کرد و افزود:حدود ۷ هزار هکتار دیگر نیز در دست اقدام است، در موضوع اصلاح الگوی کشت نیز این میزان به ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار افزایش یافته که شامل اقلامی است که نیاز کمتری به آب دارند.

مهری برداشت از چاه های غیرمجاز را حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت:لذا در مورد وضعیت دریاچه ارومیه نباید تمام هجمه ها به سوی سازمان جهادکشاورزی معطوف گردد و البته ما به دنبال یافتن مقصر نیستیم زیرا تنها ۱۰ الی ۱۱ پیکره آب دریاچه از طریق استان ماست و بقیه متعلق به استان های آذربایجان غربی و کردستان می باشد بنابراین باید همت همگانی در این راستا انجام گیرد.

وی مقدار صادرات اقلام کشاورزی در ۱۰ ماهه سال جاری را حدود ۱۹۲ میلیون دلار اعلام کرد و افزود:جالب است بدانید که در عرضه گوشت قرمز و مرغ با مازاد مصرف روبرو هستیم کمااینکه در این اقلام به ترتیب ۶۵ هزار و ۸۲ هزار تن ذخیره سازی داشته ایم و هر از شهروندی که به امر تولید مرغ مبادرت ورزد استقبال و حمایت می کنیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان در پایان اظهارات خود به مردم آذربایجان شرقی اطمینان داد که از عرضه میوه شب عید نگران نباشند زیرا به گفته وی، علاوه بر وجود ۲ هزار و ۶۰۰ تن پرتقال و یک هزار تن سیب، بیش از ۶۵ هزار تن سیب هم در سردخانه های استان آماده ارسال به بازار در آستانه سال نو می باشد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :