مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی با رد نگرانی ناشی از احتمال انتقال بیماری تب برفکی از حیوان به انسان بر اثر مصرف گوشت تاکید کرد: بیماری تب برفکی بیماری مشترک بین انسان و دام نیست و هیچ گونه مشکلی برای مصرف گوشت دام وجود ندارد.

به گزارش تبریزمن، امیر حسین بهداد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: بیماری تب برفکی بومی کشور است و سالانه شاهد تلفات دام به واسطه این بیماری هستیم.

وی با اشاره به تغییر چهره ویروس این بیماری اواخر سال ۹۴ افزود: با تایید تغییر چهره بیماری بلافاصله نمونه برداری ها انجام و واکسن جدید تاثیرگذار بر روی بیماری تولید شد.

بهداد گفت: با تامین واکسن مورد نیاز از سوی سازمان، این واکسن بلافاصله در اختیار ادارات کل قرار گرفت و تاکنون دو میلیون دز واکسن گوسفندی و ۵۰ هزار دز واکسن گاوی به اداره کل دامپزشکی اذربایجان شرقی تحویل داده شده است.

وی ادامه داد: عملیات واکسیناسیون با تمام توان در دو شیفت صبح و بعد از ظهر در استان به ویژه منطقه ارسباران در حال انجام است و تاکنون ۷۵۰ هزار دز گوسفندی به شهرستان های ورزقان، هریس، اهر، هوراند، کلیبر و خداآفرین ارسال شده است.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی با بیان اینکه حدود ۴٫۵ میلیون راس گوسفند و ۵۴۰ هزار راس گاو در استان وجود دارد افزود: تاکنون عملیات واکسیناسیون ۲۰ درصد جمعیت دامی استان انجام گرفته و مابقی تا پایان خرداد ماه سال جاری واکسینه می شوند.

وی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تا به امروز ۶۷ کانون گاوی بیماری تب برفکی در استان شناسایی شده که ۱۶۳ راس تلف و ۳۵ راس کشتار شده است.
بهداد ادامه داد: تعداد کانون بیماری تب برفکی در جمعیت گوسفندی استان ۱۲۶ مورد بود که از این تعداد یک هزار و ۳۹ راس تلفات داشته و ۱۱۱ راس کشتار شده است.

وی تعداد تلفات دام استان اعم از بز، گوسفند و گاو را یکهزار و ۳۴۸ راس از ابتدای سال جاری تا زمان حاضر اعلام کرد.

وی با تاکید براینکه واکسن مورد نیاز برای کنترل بیماری دامی تب برفکی در استان تامین شده است، افزود: برای موفقیت در برنامه کنترلی نیازمند همکاری دامداران در تزریق این واکسن هستیم .

تب برفکی یا ‘بیماری دهان و پا’ یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی است که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم از جمله گاو اهلی و اعضای خانوادهٔ گاوسانان می‌شود.

این ویروس عامل بیماری در ابتدا به مدت دو تا سه روز تب شدید ایجاد کرده و در پی آن تاول هایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می‌شود که ممکن است پاره شده و موجب لنگش حیوان شود.

این بیماری بسیار واگیردار است و قطرات آیروسل دفع شده از حیوان آلوده، تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، البسه آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی موجب گسترش بیماری می‌شود.

این بیماری بعنوان طاعون برای صنعت دامداری محسوب می‌شود.

کنترل بیماری منوط به واکسیناسیون، مراقبت شدید نقل و انتقال حیوانات، قرنطینه کردن حیوانات مبتلا، اعمال محدودیت در خرید و فروش حیوانات و گاهی معدوم نمودن میلیون‌ها راس دام است.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :