«جیمز پترسون» مردی است که صدها هزار کتاب و میلیون‌ها دلار را در راه گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی هدیه داده است. او امسال با کمک «اسکولاستیک» حدود دو میلیون دلار به کتابخانه‌های مدرسه‌ها کمک کرده است.

به گزارش تبریزمن، طی سال‌های متمادی جیمز پترسون از مدیر اجرایی تبلیغات، به نویسنده آثار پرفروش و حالا مدافع کتاب‌خوانی تغییر چهره داده است. او نویسنده مطرح رمان‌های روانشناختی و جنایی آمریکاست که مجموعه‌اش با نام «الکس کراس» شهرت جهانی دارد.

پترسون طی سال‌های اخیر با تخصیص بورسیه و منابع مالی به کتابخانه‌ها و کتاب‌فروشی‌های مستقل هر قدمی که توانسته در جهت باسوادتر شدن مردم و به‌ویژه کودکان کشورش برداشته است. در این گزارش حرف‌های او در زمینه فعالیت‌های فرهنگی‌اش را می‌خوانید.

اشتیاق جیمز پترسون برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی از خانه شروع شد. وقتی پسرش کودک بود، زیاد به کتاب‌خوانی علاقه نداشت. او و همسرش سخت کار کردند تا به فرزندشان کمک کنند و در همین فرآیند بود که پترسون متوجه شد از پس کارهای بیش‌تری هم برمی‌آید. او در این‌باره می‌گوید:

من نمی‌توانم هیچ کاری درباره گرم شدن کره زمین انجام دهم. درباره سیستم مهاجرت یا مواد مخدر یا هر چیز دیگر، کاری از دستم برنمی‌آید. اما می‌توانم به کودکان یاد بدهم چطور بخوانند و این باعث نجات زندگی‌ برخی آدم‌ها می‌شود.

پترسون صدها هزار جلد کتاب و میلیون‌ها دلار پول برای گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی خرج کرده است و در مراسم اعطای جوایز کتاب ملی آمریکا ۲۰۱۵ به خاطر این کارش مورد تقدیر قرار گرفت. او امسال با همکاری «اسکولاستیک» یک میلیون و ۷۵۰ هزار دلار به کتابخانه‌های مدرسه‌ها کمک کرد.

پترسون درباره بذل و بخشش چشم‌گیرش در حوزه کتاب‌خوانی می‌گوید: خیلی وقت‌ها یک اتفاق بارها و بارها رخ می‌داد. ما به مدت پنج سال بودجه‌ برای خرید کتاب نداشتیم. هشت سال بودجه نداشتیم یا کتابخانه داشتیم و کتابخانه‌دار نداشتیم. یا این‌که اتاقی به نام کتابخانه داشتیم اما کتابی در آن نبود.

به گزارش گاردین، مدرسه ابتدایی «هرشی» در پنسیلوانیا ۱۰۰۰ دانش‌آموز کلاس دوم تا پنجم دارد و کتابدار آن‌جا «سالیان تالی» می‌گوید که بسیاری از آن‌ها می‌خواهند یک کتاب را بخوانند. این نویسنده نام‌آشنا ۷۵۰۰ دلار به این مدرسه هدیه کرد تا چندین نسخه از هر کتاب محبوب را خریداری کند. او دراین‌باره می‌گوید:

شما واقعا باید کتاب‌هایی را در اختیار داشته باشید که علاقه‌ای در کودکان برانگیزد و آن‌ها را به سمت مطالعه بکشاند. من فکر می‌کنم اگر آن‌ها قرار باشد مدت طولانی برای دست پیدا کردن به کتاب‌هایی که دوست دارند منتظر باشند، شور و شوقشان را از دست می‌دهند.

یکی دیگر از پروژه‌های محبوب نویسنده مجموعه کتاب‌های پرفروش «الکس کراس»، در کنار کتابخانه‌های مدرسه‌ها، کمک به کتاب‌فروشی‌های مستقل است. او اخیرا یک میلیون دلار به کتاب‌فروش‌ها هدیه داده و حالا به مناسبت تعطیلات، مبلغی ۲۵۰ هزار دلاری را به کارمندان این کتاب‌فروشی‌ها داده است.

او پیش‌تر در مصاحبه‌ای گفته بود: تصمیم دارم یک میلیون دلار را طی ۱۲ ماه آینده برای کمک به کتاب‌فروشی‌های مستقل هدیه بدهم. ما در حال گذر به عصر کتاب‌های دیجیتالی هستیم و این خیلی خوب و شگفت‌انگیز است، اما ما این حرکت را به شکل سازمان‌دهی‌شده‌، عاقلانه و متمدانه انجام نمی‌دهیم. آن‌چه دارد رخ می‌دهد این است که تعداد زیادی از کتاب‌فروشی‌ها در حال از بین رفتن هستند‌، بسیاری از کتابخانه‌ها ناپدید می‌شوند و یا بودجه به آن‌ها داده نمی‌شود. بودجه در اختیار کتابخانه‌های مدرسه‌ها قرار نمی‌گیرد و این اصلا اتفاق خوبی نیست. قبلا شما به داروخانه هم که می‌رفتید می‌توانستید کتاب پیدا کنید.

پترسون علاوه بر کمک‌های مالی و نگارش مجموعه رمان‌های کودک و نوجوان، صدها جلد از کتاب‌های کودکش را به انجمن‌های بی‌بضاعت هدیه کرده و وب‌سایتی به نام ReadKiddoRead را به منظور تشویق کودکان به مطالعه کتاب راه‌اندازی کرده است.

پترسون ۶۸ ساله در سال ۲۰۱۴ رتبه‌ سی‌وهفتم فهرست تاثیرگذارترین چهره‌های مطرح از دید مجله «فوربس» را از آن خود کرده است. او سال ۲۰۱۴ عنوان پردرآمدترین نویسنده‌ دنیا را به دست آورد. پترسون به طور میانگین سالی ۱۴ کتاب منتشر می‌کند. نام او به عنوان اولین نویسنده‌ای که یک میلیون جلد از آثارش در قالب دیجیتال به فروش رسیده، ثبت شده است. تاکنون بیش از ۳۰۰ میلیون جلد از کتاب‌های این نویسنده آثار جنایی آمریکا در سرتاسر جهان به فروش رسیده است. درآمد این رمان‌نویس سرشناس و خالق مجموعه داستان‌های جنایی «الکس کراس» در سال ۲۰۱۳ به ۹۰ میلیون دلار رسید.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :