به گزراش تبریزمن، تونی همیشه در بین هواداران تراکتورسازی محبوب بوده و هست. او از جمله مربیانی بوده که هواداران نتوانسته اند از شخصیت دوست داشتنی اش دل بکنند و در حال حاضر نیز منتظر شروع رقابت های لیگ برتر می باشند تا شاهد موفقیت تیم خود همراه سرمربی محبوبش باشند. در ادامه نگاهی داریم به شرگذشت مربی پرتغالی تیم تراکتورسازی از دوران بازی در نوجوانی تا سرمربیگری تراکتور در زمان حال:

آنتونیو ژوزه کونسِیسائو الیوِیرا معروف به تونی، بازیکن پیشین تیم ملی پرتغال و تیم های باشگاهی این کشور است که در حال حاضر سکان هدایت تیم تراکتورسازی را در دست دارد.

 تونی الیویرا، در ۱۴ اکتبر ۱۹۴۶ در محله موگوفورس شهر آنادیا در کشور پرتغال به دنیا آمده است. او متاهل بوده و قادر به صحبت به زبان‌های پرتغالی، اسپانیایی، انگلیسی و فرانسوی می باشد. او همچنین دارای بالاترین درجه مربی‌گری اس که یوفا آن را ارائه می دهد.

[ از انتخاب به عنوان بازیکن سال فوتبال پرتغال تا بازی مقابل ایران ]

آنتونیو الیویرا در سنین نوجوانی کار خود را در دنیای فوتبال با پیوستن به تیم سالسیانوس ده موگوفورس شهر زادگاهش آغاز کرد که بعد از آن با درخشش بسیار خوبی که داشت به تیم آنادیا پیوسته و در سن ۱۷ سالگی به عضویت باشگاه آکادمیکا، تحت هدایت – ماریو ویلسون – درآمد تا اینکه سرانجام در ۹ ژوئن ۱۹۶۸، با امضای قراردادی معادل ۶،۵۰۰ یورو، به تیم بنفیکا منتقل شد. او به یکی از نام‌آورترین بازیکنان این باشگاه تبدیل شده و در سال ۱۹۷۲با وجود بازیکنانی همچون اوزه‌بیو – اسطوره فوتبال پرتغال – عنوان بازیکن سال فوتبال پرتغال را کسب کرد.

تونی همچنین ۳۳ بازی ملی برای کشورش انجام داد که اولین آن‌ها در ۱۲ اکتبر ۱۹۶۹ مقابل رومانی بود و آخرین بازی ملی خود را نیز در ۸ مارس ۱۹۷۸ در برابر فرانسه انجام داد. جالب اینکه او در سال ۱۹۷۲ به عنوان بازیکن تیم ملی پرتغال، در مقابل تیم ملی فوتبال ایران به میدان رفته بود.

poster_tony_oliveira_94_5_5

[ سرمربیگری بنفیکا و رسیدن به فینال باشگاه های اروپا ]

تونی الیویرا پس خداحافظی از دنیای بازیگری فوتبال، وارد حرفهٔ مربی‌گری شد  و کار خود را به عنوان دستیار در بنفیکا آغاز کرد. او دستیار مربیانی همچون اسون گوران اریکسون – سرمربی سابق تیم ملی فوتبال انگلیس و نیز باشگاه های مطرح لیگ جزیره -، پال سرنای، جان مورتیمور و اب اسکودال در این تیم بوده‌ است.

تونی سرانجام در سال ۱۹۸۷، توانست به عنوان سرمربیگری بنفیکار رسیده و دوران حرفه ای تری را در فوتبال اروپا آغاز کند. او این باشگاه را به مقام نائب قهرمانی لیگ کشور پرتغال رساند و در جام باشگاه‌های اروپا نیز موفق شد همراه با بنفیکا به دیدار پایانی راه یابد، اما در بازی فینال نتیجه را در ضربات پنالتی به تیم پی‌اس‌وی آیندهوون -که هدایت آن را گاس هیدینک برعهده داشت – واگذار کردند.

وی بعد از چند سال دستیاری اسون گوران اریکسون و تومیسلاو ایویچ در بنفیکا در سال ۱۹۹۲پی از استعفای ایویچ به عنوان سرمربی بنفیکا انتخاب شد و در پایان فصل تیمش را به مقام قهرمانی جام حذفی و نایب قهرمانی لیگ برتر پرتغال رساند.

وی در فصل بعد ۹۴–۱۹۹۳ نیز ۳۰ اُمین قهرمانی لیگ برتر را برای بنفیکا به ارمغان آورد. این در حالی است که پس از این قهرمانی، بنفیکا تا فصل ۰۵–۲۰۰۴ موفق به تکرار این عنوان نشد.

تونی مدتی نیز به عنوان دستیار کارلوس کیروش و آرتور ژورژه در کادر فنی تیم ملی پرتغال حضور داشته و این تیم را در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ همراهی کرد.

الیویرا پس از دو فصل موفقیت‌آمیز، بنفیکا را به مقصد تیم فرانسوی بوردو ترک کرد او با این باشگاه به مقام قهرمانی جام اینترتوتو دست یافت؛ اما پس از نتایج ضعیف در لیگ، استعفا داد. همچنین در سال ۱۹۹۹، به عنوان دستیار کارلوس کیروش، در تیم ملی فوتبال امارات مشغول به کار شد.

تونی در سال ۲۰۰۰ در بازگشت دوبارهٔ خود به بنفیکا، در میانه‌های فصل جایگزین ژوزه مورینیو در این تیم شد؛ اما فصل ناموفقی را سپری کرد. در این فصل، بنفیکا با هدایت او جایگاه ۶اُم لیگ پرتغال را تصاحب کرد. در فصل بعدی نیز پس از ۷ هفته، از کار خود برکنار شد. الیویرا سپس به تیم گوانگژو در سوپر لیگ چین پیوست. او همچنین کار هدایت الاهلی مصر را در میانه‌های فصل برعهده گرفته و سوپر جام مصر را برای این تیم کسب کرد.

الیویرا در فصل ۲۰۰۴/۰۵ به مدت ۱ ماه در اردوی لوکوموتیو مسکو حضور داشت. او همچنین در رقابت‌های یورو ۲۰۰۴ و جام جهانی ۲۰۰۶ به عنوان کارشناس در برنامه‌های ورزشی مشغول به کار شد. در فصل ۰۶–۲۰۰۵ نیز به مدت ۳ ماه به همراه کارلوس کیروش در کادر فنی منچستریونایتد حاضر بود.

تونی الیویرا در سال ۲۰۰۷ وظیفهٔ مربی‌گری الاتفاق عربستان را به مدت یک فصل برعهده گرفت و با این تیم به جایگاه ۴اُم لیگ دست یافت. در رقابت‌های جام قهرمانان باشگاه‌های خلیج فارس و جام ولی عهد نیز موفق به کسب عنوان نایب‌قهرمانی برای الاتفاق شد. سپس به تیم الشارجه امارات پیوست؛ ولی پس از کسب نتایج ضعیف، برکنار شد. او در جام جهانی ۲۰۱۰، در تیم ملی فوتبال ساحل عاج به عنوان آنالیزور و دستیار اسون گوران اریکسون مشغول به کار گردید. پس از آن هدایت تیم الاتحاد عربستان را بر عهده گرفت و در مرحلهٔ گروهی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۱ ، این تیم را در گروه C با کسب رتبهٔ نخست راهی مرحلهٔ بعد کرد. افزون بر این در جام پادشاهی و لیگ حرفه‌ای عربستان نیز مقام دوم را برای الاتحاد به ارمغان آورد.

photo_2015-07-28_13-05-10

[ حضور در تراکتورسازی؛ خون تازه ای در رگ های پیرمرد پرتغالی  ]

تونی در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۱ با امضای قراردادی یک ساله، وظیفهٔ سرمربی‌گری باشگاه تراکتورسازی تبریز را برعهده گرفت. وی در مورد هواداران این باشگاه گفته‌است: در ۳۴ سال بازی و مربی‌گری در تیم‌های مختلف چنین استقبالی را از یک تیم ندیده بودم. تماشاگران تبریزی در هر بازی و یا سر تمرین طوری در ورزشگاه حضور می‌یابند که انگار آن روز را برای تیم جشن گرفته‌اند. من در بنفیکا هم چنین هواداران پرشوری ندیده بودم.

این مربی با کسب پیروزی ۵ بر ۰ در برابر باشگاه گهر، بهترین برد تاریخ باشگاه تراکتورسازی را در لیگ برتر فوتبال ایران برای این تیم کسب کرد. افزون بر این با برد ۴ بر ۱ برابر باشگاه سپاهان، سنگین‌ترین باخت سپاهان را در تاریخ لیگ برتر به این باشگاه تحمیل کرد. با این حال، در لیگ قهرمانان آسیا نتوانست با تراکتورسازی -که برای نخستین بار حضور در این رقابت‌ها را تجربه می‌کرد- از مرحله گروهی صعود کند. در روزهایی که تونی وظیفه هدایت تراکتورسازی را برعهده داشت، شبکه تلویزیونی SIC پرتغال مستندی از زندگی تونی در تبریز و محبوبیت وی در نزد هواداران تراکتورسازی تهیه و پخش کرده بود.

با وجود کسب رتبه دوم در جدول لیگ برتر و کسب سهمیه آسیا و علی‌رغم مخالفت اکثریت هواداران، تونی در فاصله ۲ هفته مانده به پایان فصل، در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ از سوی مسئولان باشگاه، به دلیل کسب نتایج ضعیف، کنار گذاشته شد؛ هر چند مسائل مالی و افزایش نرخ ارز نیز در اخراج وی بی‌تاثیر نبودند. وی در هنگام ترک تبریز، در میان بدرقه هواداران تراکتورسازی و با چشمانی اشک‌بار گفت: «من همه شما را دوست دارم و در قلبم جا دارید. هر وقت بخواهید به تراکتور برمی‌گردم؛ ولی بالاخره تصمیمی است که گرفته شده و امیدوارم تیم تراکتور موفق شود. من خاطرات خیلی خوبی با تراکتور و هواداران این تیم دارم. همیشه رابطه‌ام با هواداران خوب بوده است؛ ولی باشگاه مرا خراب کرد.» محمدحسین جعفری، مدیرعامل وقت باشگاه تراکتورسازی نیز، در همان روزی که تونی تبریز را ترک کرد، از سمت خود استعفا داد.

photo_2015-07-28_13-05-07

[ حضور در تبریز؛ این بار برای قهرمانی در لیگ و تاریخ سازی در آسیا  ]

تونی در اواخر فصل بعد (۹۳–۱۳۹۲) پس از استعفای مجید جلالی دوباره به عنوان سرمربی تراکتورسازی انتخاب شد و موفق شد با این تیم  جام حذفی را برای تراکتورسازی به ارمغان بیاورد و اولین جام را برای تیم تراکتورسازی کسب کند.

وی بعد از کسب این جام و پایان قرارداد خود دوباره به کشورش بازگشت و سکان هدایت هیچ تیمی را برعهده نگرفت و منتظر باشگاه تراکتورسازی شد تا برای فصل بعد لیگ برنامه های خود را آغاز کنند.

بعد از پایان لیگ ۹۳-۹۲ همه منتظر انتخاب سرمربی جدید تراکتورسازی بودند که بیشتر هواداران انتظار داشتند تونی یک بار دیگر سرمربی تراکتور خواهد شد و خواستار این موضوع هم بودند که در عین ناباوری رسول خطیبی جوان به عنوان سرمربی تراکتورسازی انتخاب شد و کار خود را با این تیم شروع کرد.

خطیبی با کسب نتایج خوب و عالی، تراکتور را قهرمان نیم فصل کرد ولی بعد از به کار آمدن عباسی مدیر عامل جدید تراکتورسازی اتفاقات بسیار زیادی در باشگاه رخ داد و یک باره رسول خطیبی از سرمربی گری تراکتور برکنار شد تا سرمربی جدید معرفی شود.

همه هواداران انتظار داشتنند تا تونی یک بار دیگر به تبریز بیاید و روی نیمکت تراکتور بشنید و خواسته همه هواداران از مدیر عامل جدید تراکتور بازگشت تونی بود که چنین هم شد. عباسی بعد از نشست های متعدد با این سرمربی موفق شد یک بار دیگر این مربی محبوب تبریزی ها را به تراکتورسازی بیاورد.

تونی بعد از اضافه شدن به جمع تراکتوری ها نتایج بسیار ایده آلی را کسب کرد و با برد های متوالی تیم را در آستانه قهرمانی برد ولی با وجود اشتباهات مرگ بار حامد لک و دروازه ن مطمئن تراکتور همه نگرانی ها وجود داشت که تیم های مدعی دیگر که فاصله بسیار کمی با تراکتورداشتنند به قهرمانی برسند.

همه چیز به بازی آخر کشید و تراکتورسازی و نفت بازی فینال را برگزار کردند. تونی که بعد از بازگشت دوباره دوست داشت یک بار دیگر دل هواداران را شاد کند و یک جام دیگر برای تراکتور به ارمغان بیاورد در جمع بیش از یک صد هزار نفر در ورزشگاه یادگار امام تبریز آماده رویایی با تیم نفت شد که این بازی  در انتها با اتفاقات غیر قابل باور با نتیجه تساوی به پایان رسید و سپاهان قهرمان لیگ شد.

بعد از این اتفاقات تونی یک بار دیگر تبریز را ترک کرد ولی هواداران دوست داشتند با تمام اتفاقاتی که رخ داده بود تونی سرمربی تراکتور باشد. مدیر عامل تراکتورسازی یک بار دیگر مذاکره با این سرمربی را شروع کرد و در نهایت موفق شد با این مرد سیبیلوی پر طرفدار تراکتوری ها به توافق برسد.

تونی کار خورد را در تراکتور با جذب بازیکنان مورد نظرش شروع کرد و این تیم در آستانه بازی اول لیگ که روز جمعه با نفت تهران است قرار دارد.

تونی همیشه در بین هواداران تراکتورسازی محبوب بوده و هست. او از جمله مربیانی بوده که هواداران نتوانسته اند از شخصیت دوست داشتنی اش دل بکنند و در حال حاضر نیز منتظر شروع رقابت های لیگ برتر می باشند تا شاهد موفقیت تیم خود همراه سرمربی محبوبش باشند.

تونی الیویرا مربی محبوب تراکتوری هاست که همیشه با ساختن خاطره های خوب و به یاد ماندنی برای هوادارن توانسته علاقه آن ها را به خود جذی کرده و در قلب آن ها نفوذ کند. قهرمانی در رقابت های لیگ برتر و کسب نتایج خوب در آسیا، شاید او را تبدیل به یکی از نماد های اصلی باشگاه تراکتورسازی در تاریخ بکند و جایگاه او در بین هواداران جاودانه تر شود.

photo_2015-07-28_13-05-15


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :