بیش از یک ماه از شیوع بیماری مهلک تب برفکی در منطقه اهر و ورزقان می گذرد و دامداران منطقه با خسارتی بی سابقه و کوهی از لاشه دام های خود مواجه شده اند.

تبریزمن، سرویس اجتماعی: تب برفکی یا بیماری پا و دهان، یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی می باشد که موجب بیمار شدن حیوانات از جمله گاو اهلی و اعضای خانواده گاوسانان می‌شود، این ویروس عامل بیماری در ابتدا به مدت دو تا سه روز تب شدید ایجاد می‌کند و متعاقبا تاول‌هایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می‌شود که می‌تواند موجب لنگی حیوان شود.

تب برفکی علی رغم اینکه بسیار واگیردار است، قابلیت انتقال به انسان را ندارد و جزء بیماری‌های مشترک انسان و دام محسوب نمی‌شود. این بیماری درمان خاصی هم ندارد و بهترین راه پیشگیری و مقابله با آن واکسینه کردن دام‌ها و رعایت بهداشت و جلوگیری از تردد دام‌های آلوده است. باد، آب، گوشت و شیر آلوده می تواند باعث شیوع این بیماری در بین دام ها شود.

حال این بیماری مدتی است که در روستاهای اهر و ورزقان شیوع پیدا کرده و با به کام مرگ کشیدن دام های مردم، خسارت های بسیاری به آن ها وارد کرده است. در حال حاضر در اکثر روستاها حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ راس دام تلف شده اند و مردم نیز بدون اینکه راهی برای درمان یا پیشگیری از این بیماری پیدا کنند درمانده اند.

اکثر روستائیان منطقه از طریق دامداری و تولیداتی که به تبع آن دارند، امرار معاش کرده و منبع درآمد دیگری ندارند، همین موضوع باعث اهمیت رسیدگی به وضعیت این بیماری در روستاها و مناطق مختلف شهرستانهای اهر و ورزقان را نشان می دهد اما طبق اخبار رسیده تاکنون اقدام خاصی برای حل این مشکلات صورت نگرفته است.

در حال حاضر در اهر، به نظر می رسد برای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری آموزش هایی به مردم داده شده و در ادامه هم میدان دام این شهر، فعلا در تعطیلی به سر می برد.

همچنین عابدی، فرماندار شهرستان اهر نیز بر ضرورت جلوگیری از شیوع بیماری تب برفکی در این شهرستان تاکید کرد.

سیدمحمد عابدی در گفتگو با فارس گفت: برای جلوگیری از شیوع بیماری تب برفکی در بین دام‌های شهرستان اهر، عوامل نیروی انتظامی و پلیس راه و اداره دامپزشکی باید ضمن آمادگی، نسبت به ورود و خروج و به خصوص ورود دام از مبادی و تردد خودروهای حامل دام مشکوک کنترل‌های لازم را انجام دهند.

فرماندار شهرستان اهر همچنین گفت: در کنار واکسیناسیون دام و همچنین کنترل بیماری تب برفکی، لازم است دامداران و روستائیان نیز هنگام خرید و فروش دام نسبت به سالم بودن دام‌ها اطمینان حاصل کنند و در صورت مشکوک بودن ادارات ذیربط و به خصوص مسئولان دامپزشکی را مطلع کنند تا اقدامات لازم و سریع انجام شود.

عابدی گفت: برای جلوگیری از شیوع بیماری تب برفکی نباید از آموزش و آگاه‌سازی دامداران غافل شد و از دامپزشکی، جهادکشاورزی، مراکز بهداشتی و درمانی روستاهای شهرستان اهر انتظار داریم با چاپ و نصب پلاکاردهای آموزشی و همچنین برگزاری کلاس‌های آموزشی با حضور دامپزشکان در میدان دواب و همچنین روستاها فروشندگان دام و روستائیان را از نحوه جلوگیری از شیوع بیماری تب برفکی آگاه کنند.

حال باید منتظر ماند و دید که سرنوشت مردم منطقه و دام هایشان به عنوان تنها منبع کسب درآمد، به صورتی رفم خواهد خورد و آیا از طرف مسئولین اقدامات مناسبی برای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری صورت خواهد گرفت یا نه…

photo_2016-05-04_03-16-29

photo_2016-05-04_03-16-33

13950215000496_PhotoL

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :