برنامه موج فوتبال، از معدود برنامه های پربیننده شبکه سهند بود که می توانست امسال با حضور سه تیم قدرتمند از آذربایجان در رقابت های لیگ برتر، به اوج کار خود رسیده و مخاطبان زیادی را پای این شبکه بنشاند، اما انگار مسئولان صدا و سیمای استان همچون گذشته اولویت های دیگری را برای خود تنظیم کرده اند…

تبریزمن، سرویس ورزشی: در روزگاری که تلویزیون و برنامه های نسبتا خوب و پرمحتوایش هم بینندگان زیادی را جذب نمی کنند و مردم بیشتر درگیر رسانه های مجازی و شبکه های اجتماعی هستند، برنامه های ورزشی همچنان در سرتاسر جهان محبوبیت و بینندگان مخصوص به خود را دارند.

برنامه هایی چون Match of the day در انگلستان و همین برنامه نود در کشور ما جزو پربیننده ترین ها هستند و شبکه های ورزشی نیز سالانه به دلیل درآمد های بالایی که دارند، حق پخش مسابقات مختلف را با مبالغ نجومی خریداری می کنند. همه اینها نشان دهنده پتانسیل بالای رقابت های ورزشی و بخصوص فوتبال برای شبکه های مختلف در جهت جذب مخاطب و درآمد زایی می باشد.

حال با وجود این مقوله‌ی آشکار، مسئولین صدا و سیمای استان آذربایجان شرقی اقدام به گرفتن تصمیماتی عجیب و به دور از حرفه ای گری کرده و نشان دادند که جذب مخاطب و حفظ کیفیت برنامه ها برایشان در اولویت های رده پایین قرار دارد.

پیش از این در فصول گذشته و تنها با حضور تیم تراکتورسازی در سطح اول فوتبال ایران و رقابت های لیگ برتر، برنامه موج فوتبال توانست به پشتوانه هواداران میلیونی این تیم، به یکی از پربیننده ترین برنامه های تاریخ صدا و سیمای استان تبدیل شده و رونقی به این شبکه ببخشد.

حال تصویر کنید که با حضور دو تیم قدرتمند دیگر از استان به نام های ماشین سازی و گسترش فولاد – که ماشین سازی را از نظر محبوبیت و میزان هوادار می توان در کنار تراکتورسازی و بین برترین های کشور قرارداد – برنامه ای چون موج فوتبال تا چه حد می تواند موفق ظاهر شود.

با این حال مسئولین صدا و سیما برای دومین بار تصمیم گرفتند در روند پیشرفت این برنامه وقفه ایجاد کنند، آن ها ابتدا مجتبی ساعی و هم اکنون نیز میلاد وطن پرست را از مجری گری برنامه کنار گذاشتند.

از نکات قابل ذکر در این خصوص اینکه اصولا برنامه هایی با این تیپ و سیستم، برای پیشرفت و جذب بیننده بستگی زیادی به مجری و قدرت اجرایی او دارند، نمونه هایش هم فراوان است و آشکار؛ به هیچ وجه منطقی نیست که تا یک مجری بین هواداران و بیننده ها شناخته شده و برنامه را روی ریل پیشرفت قرار می دهد، با تعویض او به خانه اول بازگردیم.

نکته دوم و جالب تر اینکه در برنامه هایی چون موج فوتبال، نود، ورزش و مردم و یا برنامه هایی با موضوعات دیگر همچون هفت، پرداختن به مسائل پشت پرده و به چالش کشیدن مسئولین از عوامل اساسی پیشرفت و محبوبیت برنامه است، با یک محتوای خنثی و بدون پاسخ دادن به سوالات مخاطبان، هیچگاه نمی توان انتظار موفقیت از یک برنامه تلویزیونی را داشت.

با این حال در ابتدا مجتبی ساعی زمانی که دُز انتقاد و به چالش کشیدن را در برنامه افزایش داد، کنار رفت و هم اکنون نیز میلادوطن‌پرست پس از پرداخت به سوالات و دغدغه های هواداران فوتبال استان، از سمت مجری گری این برنامه برکنار شد.

ناگفته نماند که خوب یا بد بودن مجری ای که جدیدن انتخاب شده مدنظر این مطلب نیست، چه بسا در صورتی که مجری جدید برنامه هم اگر در کنار هواداران و مخاطبان بوده و طبق خواسته آنان عمل کند، به سرنوشت مجریان قبلی دچار شود. انتقاد اصلی به تعویض تیم تهیه کننده و اجرای برنامه می باشد که هر ساله کیفیت برنامه را از صفر آغاز می کند.

اجرای خوب؛ مسلط و با صراحت لهجه مجریان و نیز تلاش برای اجرای برنامه ای چالشی و به دور از رفتارهای مصنوعی توسط مجریان موج فوتبال، باعث اعتماد مردم و مخاطبان به این برنامه شده بود، حال حذف مداوم این مجریان توانمند چه بر اساس عرف و قانون بوده باشد و چه بر اساس مسائل دیگر، نتیجه ای جز بی اعتمادی مردم به برنامه و ریزش شدید بیننده های تلویزیونی استان نخواهد داشت.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :