استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که مشارکت با بخش خصوصی، سیاست برگشت‌ناپذیر دولت است، افزود: مدیریت اجرایی استان و دستگاه‌های نظارتی با تمام توان پشتیبان بخش خصوصی هستند.

به گزارش تبریزمن، اسماعیل جبارزاده روز سه‌شنبه در همایش منطقه‌ای مشارکت عمومی و خصوصی در تبریز، با اشاره به گشایشی که در فضای اقتصادی کشور پس از اجرای توافق هسته‌ای و برجام شده است، گفت: امروز تابوی سفر به ایران در بین سرمایه‌گذاران و هیات‌های خارجی شکسته شده و فضای جدیدی از پیشرفت برای مردم ایران باز شده است.

وی با اشاره به این که در سال گذشته بیش از ۸۰ هیات خارجی به تبریز سفر کردند، افزود: صف هیات‌های خارجی که قصد سفر به استان را دارند به قدری طولانی است که ما ناچار به گزینش از بین این هیات‌ها هستیم و در این میان هیات‌هایی که قصد سرمایه‌گذاری و وارد کردن فناوری را داشته باشند در اولویت هستند.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به هزاران پروژه نیمه‌تمام عمرانی در کشور، خاطرنشان کرد: وجود این پروژه‌ها با نگاه دولتی و دخالت دولت در همه امور و این که همه این پروژه‌ها با درآمدهای دولتی و بودجه عمومی اجرا شود یک تهدید تلقی می‌شود، اما اگر نگاه خود را تغییر دهیم و ظرفیت بخش خصوصی و مردم را در کنار دولت قرار دهیم تهدیدها به فرصت تبدیل می‌شود.

وی با بیان این که دولت مصمم است پروژه‌های نیمه‌تمام را به بخش خصوصی واگذار کند، گفت: بخش خصوصی در ۳۷ سال گذشته به خوبی امتحان داده و خوش درخشیده و امروز هم رویکرد مناسب و حل‌کننده مشکلات، استفاده از توان مردم و بخش خصوصی است.

جبارزاده اظهار کرد: بخش خصوصی در دوران سخت تحریم‌ها که همه درها به روی اقتصاد ایران بسته بود و با وجود مشکلات فراوان با بیشترین درخشش چرخ اقتصاد کشور را به گردش درآورد و ملت ایران روی پای خود ایستاد و مقاومتر شد.

وی با اشاره به این که بخش خصوصی در روزهای سخت در کنار دولت و نظام بوده است، افزود: باید بخش خصوصی را به این باور برسانیم که تصمیم دولت برای مشارکت با این بخش، یک تصمیم قطعی و سیاست برگشت‌ناپذیر است.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر این که دستگاه‌های دولتی باید به صورت شفاف و روشن با بخش خصوصی کار کنند، افزود: بخشی از پروژه‌های نیمه‌تمام توجیه اقتصادی دارند که ۱۰۰درصد قابل واگذاری به بخش خصوصی هستند و دولت به راحتی آنها را واگذار می‌کند و بخشی از پروژه‌ها توجیه اقتصادی ندارند که دولت حاضر به مشارکت با بخش خصوصی است، به این شکل که بخش خصوصی پروژه‌ها را با مدیریت خود تکمیل و دولت نیز تضمین می‌دهد که محصول یا خدمت تولید شده را خریداری کند.

جبارزاده از آغاز واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام استان به بخش خصوصی خبر داد و گفت: در این راستا علاوه بر بخش خصوصی از توان شهرداری‌ها نیز استفاده کرده‌ایم و نتیجه خوبی هم گرفته‌ایم.

جبارزاده با تاکید بر این که قراردادهای دولت با بخش خصوصی باید محکم و متقن باشد، افزود: بخش خصوصی در برخی موارد از تحویل پروژه‌های نیمه‌تمام نگران است که در آینده چه پیش خواهد آمد، اما ما این اطمینان را به بخش خصوصی می دهیم که دستگاه‌های نظارتی و قضایی پشتیبان آنها هستند.

جبارزاده با بیان این که امروز بین بخش دولتی و بخش خصوصی استان دوگانگی وجود ندارد، افزود: همه ما برای یک هدف تلاش می‌کنیم و آن معرفی آذربایجان شرقی به عنوان استانی برتر در عرصه اقتصاد، تولید، کارآفرینی، صادرات، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال دانش فنی است.

وی خاطرنشان کرد: امروز اتاق بازرگانی تبریز تنها محلی برای صدور کارت بازرگانی نیست، بلکه این اتاق بخشی از بدنه اجرایی و تصمیم‌گیری استان است و همه دست به دست هم مصمم به آباد کردن استان هستیم.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که امروز همه توان کشور و مسئولان بر روی مباحث اقتصادی متمرکز شده است، افزود: ارزیابی عملکرد همه مدیران استان به میزان تلاش آنها در تحقق برنامه‌های اقتصاد مقاومتی خواهد بود و ماه به ماه عملکرد دستگاه‌های استانی در این راستا منتشر خواهد شد.

جبارزاده همچنین با اشاره به نقش تاثیرگذار استان‌های شمال‌غرب در اقتصاد کشور، برگزاری همایش منطقه‌ای مشارکت عمومی و خصوصی را اقدامی مثبت در جهت یافتن راهکارهای توسعه این منطقه ارزیابی کرد و گفت: اطمینان دارم که با هم‌افزایی این استان‌ها، منطقه شمال‌غرب کشور می‌تواند به قطب تاثیرگذار اقتصادی در سطح منطقه تبدیل شود.

وی با بیان این که بنا نداریم استان را بدون راهکارهای علمی اداره کنیم، افزود: اطمینان می‌دهم که نسخه‌های علمی ارایه شده از سوی کارشناسان و متخصصان را در استان اجرا خواهیم کرد.

همایش منطقه‌ای مشارکت عمومی و خصوصی با رویکرد اقتصاد مقاومتی با حضور مدیران اجرایی، کارشناسان، صاحبان صنایع و فعالان بخش خصوصی استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان به مدت دو روز در سالن همایش‌های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی در تبریز برگزار می شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :