سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار برای انرژی الکتریکی سرمایه گذاری خارجی داشته ایم که با پیگیری استاندار آذربایجان شرقی از طریق وزارت نیرو و با مجوز شورای اقتصاد بخشی از این سرمایه گذاری خارجی به این استان جذب شد.

به گزارش تبریزمن، محمد باقر نوبخت در جریان سفر خود به تبریز با اشاره به دستاورد های برجام افزود: از ۲۷ دی ماه سال گذشته تا به امروز بیش از سه میلیارد و ۴۱۸ میلیون دلار برای ۴۱ طرح در سراسر کشور سرمایه گذاری مستقیم خارجی انجام شده است.

نوبخت افزود: در خصوص رفع تحریم نفتی باید بگویم سال گذشته در چنین ایامی میزان صادرات نفت کشور با توجه به ضابطه تحریم در حد یک میلیون بشکه نفت خام بود که با میعانات گازی به حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه می رسید.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که بر اساس گزارش رسمی وزارت نفت میزان صادرات نفت ما در خرداد ماه امسال روزانه دو میلیون و ۵۶۸ هزار بشکه شد و این وضعیت نشان می دهد رفع تحریم نفتی عملا اتفاق افتاده و سقف تحریم یک میلیون بشکه برداشته شده و ما اکنون به راحتی می توانیم صادر کنیم و از در آمدهای نفتی در بودجه برای توسعه عمرانی استفاه کنیم.

سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: این روزها عده ای اظهار می کنند که از بودجه دفاعی کشور کاسته شده است، در حالی که سال گذشته بعد از برجام با آزاد شدن حدود ۱٫۷ میلیارد دلار از منابع ما در آمریکا، این رقم را به اضافه مبالغی که در هند و کشورهای دیگر داشتیم در بودجه سال گذشته استفاده کردیم.

وی ادامه داد: عده ای تصور می کردند این مبلغ در سال ۱۳۹۵ استفاده خواهد شد در حالی که ما کل پول را در سال گذشته دریافت و استفاده کردیم.

نوبخت اظهار کرد: بعد از برجام فضای دیگری نیز ایجاد شد و روسای جمهوری، نخست وزیران و روستی مجالس کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی، در قالب هیات های بلند پایه برای امضای یک سلسله قراردادها برای سرمایه گذاری به ایران سفر کردند.

وی تاکید کرد: انتظار داریم که بانک های خارجی برای ارتباط با بانک های ما گام های بلندتری را بردارند؛ البته ما نیز باید تلاش کنیم تا صورت های مالی بانک هایمان اصلاح شده و مناسب تر تنظیم شود تا بانک های خارجی که برای سرمایه گذاری می آیند، مشکل نداشته باشند.

نوبخت خاطرنشان کرد: به همین دلیل اکنون لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۵به مجلس ارایه شده و بخش عمده این اصلاح برای الحاق دو تبصره ۳۵ و ۳۶ برای اصلاح نظام بانکی است تا شرایط به گونه ای شود که با برداشته شدن موانع آن ها نیز بتوانند بیایند و بانک های ما نیز زمینه لازم را داشته باشند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :