نظام جمهوری اسلامی ایران یک نظام مردم سالار دینی است که در چارچوب حقوقی آن مداخله آگاهانه مردم در تعیین سرنوشت شان از طریق مشارکت حداکثری در انتخابات محقق می شود.

به گزارش تبریزمن، یکی از عرصه های مهم مشارکت مردم در عرصه سیاسی و تصمیم گیری کشور حضور در انتخابات است که تجلی آن در انتخاب خانه ملت و عرصه قانون گذاری بروز می کند.

با تکیه بر این اصل می توان گفت جمهوری اسلامی ایران یک نظام متکی بر دموکراسی مستقیم است که مسئولان عالی و نمایندگان مجلس از رای آراء مستقیم مردم انتخاب می شوند و این نقطه قوت و بالنده این نظام می باشد.

بر همین اساس بنیانگذار جمهوری اسلامی ‘امام خمینی’ درباره اهمیت حضور و شرکت مردم در انتخابات می فرمایند : ‘این وظیفه ای است الهی، وظیفه ای است ملی، وظیفه ای است انسانی، وظیفه ای است که ما باید به آن عمل بکنیم، همه مان باید در انتخابات شرکت بکنیم’.

با توجه به این اهمیت و نقش حضور مردم در صحنه انتخابات است که باید همت و تلاش تمامی مسئولان و دست اندرکاران کاندیداها و رسانه ها به این امر معطوف شود که با تدابیر لازم و فضاسازی مناسب زمینه حضور حداکثری مردم در انتخابات فراهم شود.

فرمانداری تبریز با فراهم کردن اقدامات مشارکت حداکثری و گرم کردن تنور انتخابات تلاش می کند و در همین راستا همایشی را با عنوان ‘ انتخابات و مشارکت حداکثری ‘ برگزار کرد.

** هفتم اسفند کسی در خانه نماند
استاندار آذربایجان شرقی در این همایش یکروزه با تاکید بر ضرورت مشارکت حداکثری در انتخابات گفت: حضور گسترده مردم در انتخابات قدرت چانه زنی دولت در سیاست خارجی را بالا می برد و ضامن اجرای مفاد برجام است .

اسماعیل جبارزاده با اشاره به نقش و اهمیت انتخابات در مقطع کنونی و پسا برجام و حضور باشکوه مردم در پای صندوق های رای، اجرای بند بند برجام را نیازمند حمایت مردم دانست.

وی با بیان اینکه آرای مردم متقن ترین سند حمایت از دولت و نظام است، اظهار کرد: مهم نیست مردم به چه تفکر و گرایش سیاسی رای می دهند، بلکه مهم میزان مشارکت مردم و حس مسئولیت آنان در تعیین سرنوشت جامعه است .

جبارزاده، اقتصاد پایدار، رفاه و معیشت خوب را حق اساسی مردم دانست و گفت: چرا در گذشته افرادی سر کار آمدند که نه تنها عزت مردم را حفظ نکردند بلکه با حرف های تنش زا باعث تحقیر مردم شدند.
استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه برای مردم و مسئولان مهم پیشرفت کشور و ایجاد اشتغال است، افزود: هر کسی که با رای مردم انتخاب شود قابل احترام است و مهم این است که نماینده در خط انقلاب، رهبری و در خدمت منافع مردم باشد.

جبارزاده مردم ایران را مردمی اصیل ، با فرهنگ و راستگو توصیف کرد و گفت: این ویژگی ها باید در انتخاب نمایندگان هم متبلور شود و منتخبان مجلس باید نمادی از ویژگی های برتر ملت باشند.
**مداخله شهروندان در مسایل کلان جامعه از طریق انتخابات
فرماندار تبریز نیز با اشاره به نقش و اهمیت انتخابات در مقطع کنونی پسا برجام گفت: انتخابات همیشه مهم است تا مردم از طریق آراء خود و نتیجه صندوق خواسته خود را در خط مشی کشور بطور مستقیم اعمال کنند.
رحیم شهرتی فر افزود: اما در این مقطع بخاطر پیروزی مذاکرات هسته ای، شرایط بین المللی و خروج از رکود، حضور نمایندگان با دانش و تخصص کافی برای توسعه کشور موثر است که آن هم مستلزم حضور مقتدرانه و آگاهانه مردم در پای صندوق های رای می باشد.
وی خاطر نشان کرد: اگر به دنبال توسعه اقتصادی و عبور از چالش های اجتماعی هستیم؛ باید با مشارکت گسترده و آگاهانه در انتخابات نمایندگانی کاردان و اصلح را برای قانون گذاری به مجلس بفرستیم.

فرماندار تبریز با اشاره به نقش و اهمیت جریان های سیاسی مختلف در عرصه انتخابات، خاطرنشان کرد: جریانات سیاسی منبعث از تمایلات مردمی است که در چارچوب نظام، سلایق و روش های مختلف را رهبری می کنند و انتخابات و در نتیجه تضارب آرا رقابتی می کنند و در نهایت مردم می توانند بهترین ها را انتخاب کنند .

شهرتی فر، نقش نمایندگان را در تسهیل فعالیت ها و برنامه های دولت موثر دانست و گفت: دولت تدبیر و امید می خواهد مشکلات اقتصادی و مسایل اجتماعی از قبیل اعتیاد و بیکاری را حل کند که اگر دولت و مجلس دست به دست هم ندهند این مشکلات حل نخواهد شد.

وی، یکی از الزامات حضور حداکثری مردم در انتخابات را فراهم کردن میدان رقابت آزادانه و برابر برای تمام نامزدها اعلام کرد و افزود: درست است که در قانون انتخابات، تبلیغات خیلی محدود شده اما سعی می کنیم فضا را برای تبلیغات فراهم کنیم .

نماینده اصلح از دید فرماندار تبریز کسی است که از نظر شخصیتی قابل قبول باشد؛ یعنی شجاع و متدین بوده و دروغگو نباشد و در عین حال نماینده مجلس از دانش کافی برخوردار و تحصیلاتش در راستای نمایندگی باشد.

** مشارکت پرشور در انتخابات خواسته همه دلسوزان نظام است
مدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری آذربایجان شرقی نیز با اشاره به اهمیت انتخابات در مقطع زمانی پس از برجام گفت: نظر همه کارگزاران نظام بر مشارکت هر چه باشکوهتراست ضمن اینکه افرادی که می آیند سرنوشت خود را رقم می زنند .

رضا استاد رحیمی ادامه داد: پس از برجام برای اینکه کشور از رکود، نابسامانی و آسیب های اجتماعی خارج شود باید مشارکت مردم بیشتر باشد؛ در این صورت سرمایه اجتماعی نظام بالا می رود و افراد خردمند و کسانی که منافع ملی را دغدغه خود می دانند، به مجلس راه می یابند .

وی خاطرنشان کرد: اما اگر مشارکت مردم پایین باشد افرادی به مجلس خواهند رفت که از حداقل هویت سیاسی و اجتماعی برخوردار بوده و به دلیل دانش و تجربه کم نخواهند توانست قوانین مفیدی برای جامعه تدوین کنند.

استادرحیمی با اشاره به نقش نمایندگان در تسهیل فعالیت های دولت گفت: برای اینکه در عرصه های ملی و بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشیم؛ حتما باید افرادی آگاه و کارشناس به مجلس راه یابند و در این راستا نمایندگان می توانند با وضع قوانین مهم حامی دولت بوده و درباز کردن گره های اقتصادی جامعه نقشی برجسته ایفا کنند.

وی با تاکید بر ضرورت حضوراحزاب و جریانات مختلف در عرصه انتخابات اظهار کرد: احزاب تعیین کننده هستند و هر چقدر احزاب به میدان بیایند، مردم با برنامه تر می توانند انتخاب کنند و در حضور احزاب به نهادینه شدن دموکراسی در جامعه کمک می کند.

استادرحیمی با اشاره به ویژگی های نماینده اصلح گفت: نماینده برای همه آحاد ملت است بنابراین باید افق آینده را ببیند و بتواند قوانینی را تصویب کند که مفید به کل جامعه باشد؛ نماینده نباید بخشی نگر و منطقه نگر باشد، بلکه کلان نگر بوده و هویت ملی همه ایرانیان را ببیند.

وی با اشاره به نقش مردم در عرصه انتخابات و فراهم ساختن الزامات حداکثری آنان در پای صندوق های رای خاطر نشان کرد: اصلی ترین پایه های نظام مردم هستند و در سایه عدم همراهی مردم مجلسی ضعیف شکل می گیرد، بنابراین همه باید احساس کنند که مشارکت آنان تعیین کننده است و نظام آنها را در سرنوشت کشور دخالت می دهد.

۶۲۳ نفر برای شرکت در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از آذربایجان شرقی ثبت نام کردند که از این تعداد ۳۵۵ نفر برای رقابت تائید صلاحیت شده اند.

از نامزدهای حاضر در صحنه رقابت، ۱۶۳ نفر در حوزه انتخابیه اسکو، تبریز و آذرشهر، ۱۷ نفر در حوزه اهر و هریس، ۱۱ نفر در حوزه بستان آباد، ۲۹ نفر در حوزه مرند و جلفا، ۱۸ نفر در حوزه شبستر، ۱۴ نفر در حوزه ورزقان، ۱۳ نفر در کلیبر و خداآفرین، ۲۳ نفر در حوزه مراغه، ۶ نفر در حوزه بناب، ۱۱ نفر در حوزه ملکان، ۲۰ نفر در حوزه سراب، ۲۱ نفر در حوزه میانه، ۹ نفر در حوزه هشترود و چاراویماق با هم رقابت خواهند کرد.

شش نفر هم برای پنج کرسی استان در مجلس خبرگان تائید صلاحیت شده اند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :