– با توجه به آغاز سرمای زودهنگام و بارش برف و باران در آذربایجان شرقی احتمال قطع شدن گازواحدهای صنعتی وتولیدی استان وجود دارد که نیاز است صرفه‌جویی در مصرف گاز به نفع گردش چرخ صنعت جدی گرفته شود.

به گزارش تبریزمن، برخی اخبار حاکی از زمستان خیلی سرد امسال است که البته با نزدیک‌شدن به فصل زمستان شاهد سردی بیش ازحد هوا هستیم. این امر موجب نگرانی مردم و صنعتگران در شهرک‌های صنعتی استان شده است که آیا با این سرما گاز رسانی در زمستان همچون سال های گذشته دچار وقفه نخواهد شد؟

بر اساس این گزارش، صنایع استان برای تداوم فعالیت خود نیاز به‌حمایت مسئولان و در اختیار قراردادن نعمت‌های مشترکی همچون گاز هستند و با آغاز فصل سرما ضرورت دارد که قطع شدن گاز صنایع در اولویت قرار نگیرد و همه مردم نیز صرفه‌جویی در مصرف گاز را جدی بگیرند.

در این برهه زمانی ضرورت دارد که مشترکان گاز به خصوص منازل در مصرف گاز خود صرفه‌جویی کنند و با رعایت مواردی در خصوص نحوه جلوگیری از خروج بیهوده گاز از منافذ باز موجب دلگرمی فعالان واحدهای صنعتی شوند تا آنها همانند دیگر فصل‌ها بتوانند با آرامش روانی کار خود را پیش ببرند.

ضرورت اتخاذ تمهیدات لازم برای عدم قطع گاز واحدهای تولیدی

رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکل کمبود گاز در فصل سرما در استان‌های کوهستانی کشور همچون آذربایجان شرقی، اظهارداشت: باتوجه به افت فشار گاز دراین فصل میزان رسیدن گاز به منازل کاهش می‌یابد، به این علت مسئولان در وهله نخست برای تامین گاز منازل اقدام به قطع گاز صنایع می‌کنند.

رضا رحمانی همچنین در ادامه بابیان اینکه نباید در زمان افت فشار قطعی گاز صنایع در اولویت قرار داده شود، افزود: قطعی گاز صنایع در قانون فضای کسب و کار در اولویت قرار داده نشده و در این قانون به منظور گازرسانی به منازل تاکید شده است، این امر در سال ۸۶ به علت سردی بیش از حد هوا اتفاق افتاده بود و مسئولان، گاز واحدهای تولیدی را قطع کرده‌بودند و این امر چرخه‌های اقتصاد استان را نیز دچار اختلال کرده‌بود.

وی تاکید کرد: از هم‌اکنون باید تمهیدات لازم در خصوص توزیع گاز در استان صورت گیرد و به نظر بنده این وزارتخانه از هم اکنون باید در خصوص توزیع گاز در فصل زمستان به واحدهای تولیدی استانمان تمهیدات لازم را اتخاذ کند تا در صورت صحت برخی از اظهارات کارشناسان درخصوص سرمای بیش ازحد هوا بتوان گاز صنایع را تامین کرد.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی همچنین در ادامه با اشاره به عدم برخورداری برخی از واحدهای تولیدی استان از نعمت گاز افزود: برخی از واحدهای تولیدی در شهرک های آذربایجان شرقی تاکنون از نعمت گاز بهره مند نشده‌اند.

رحمانی تصریح کرد: تبریز به عنوان قطب صنعت ایران نام گذاری و اعلام شده است و ضرورت دارد که صنایع استان با بهره مندی از نعمت گاز به تولید کشور کمک کنند.

نیاز گازی کوهستان نشین‌ها بیشتر از سایر استان‌ها است

دبیر اول کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به برخی از شایعات مطرح شده از سوی برخی از کارشناسان در رسانه‌ها، اظهار داشت: در استان ما شبکه گازرسانی به طوری پیشرفت کرده که به تمام نقاط استان گازرسانی شده است.

محمد اسماعیل سعیدی تاکید کرد: در سال‌های گذشته به علت سردی هوا گاز برخی از واحدهای تولیدی قطع شد و فعالان این بخش را دچار مشکل جدی کرد و در حال حاضر نیز با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از تولیدی‌ها نیاز به گاز دارند، باید تمهیدات لازم از سوی متولیان امر در این خصوص اتخاذ شود.

گزارش کارشناسان از کاهش دمای آب و هوا در زمستان پیش رو حکایت دارد

وی همچنین در ادامه با اشاره به اعلام گزارش‌ها از سوی کارشناسان در خصوص افزایش بارش‌ها در آذربایجان شرقی، افزود: به اعتقاد برخی از افراد میانگین بارش های امسال در فصل زمستان بیش از ۲۰ درصد پیش‌بینی شده است و براساس اعلام کارشناسان میزان سردی آب و هوا در فصل زمستان به یک و نیم درجه کاهش خواهد می‌یابد.

دبیر اول کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی همچنین درادامه با اشاره به شرایط آب وهوایی در فصل زمستان امسال ازسوی هواشناسایی استان، افزود: اعلام وضعیت دقیق آب و هوا قابل پیش بینی نیست و کاهش دمای آب و هوا از هم اکنون آغاز شده و ضرورت دارد که مسئولان شرکت گاز در استان ها به خصوص استان‌های شمالغرب کشور همچون آذربایجان شرقی در خصوص توزیع به موقع گاز اقدام کنند، چرا که نیاز گازی در این استان‌ها بیشتر از استان‌های دیگر کشور است.

۹۹ واحد صنعتی از سوخت پاک بهره‌مند شده‌اند

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان شرقی با اشاره به عملکرد شرکت گاز در خصوص گازرسانی به صنایع عمده، شهری و روستایی استان اظهار داشت: باتوجه به زیرساخت‌های ایجاد شده در بخش گازرسانی در اقصی نقاط استان در امسال به تعداد ۹۹ واحد صنعتی از سوخت پاک بهره‌مند شده و تعداد واحدهای صنعتی گاز دار استان به بیش از شش هزار و ۸۳۰ واحد رسیده است.

به نقل از مهر، ولی اله دینی همچنین در ادامه با اشاره به اینکه بیش از ۱۴ هزار و ۷۸۴ مصرف کننده جدید امسال به تعداد مشترکین گاز طبیعی در استان افزوده می‌شود، اظهارداشت: هم اکنون آمار مشترکین گاز طبیعی استان از مرز یک میلیون و ۳۳۸ هزار مشترک گذشته است.

با این اوصاف و باتوجه به شرایط آب و هوایی ضرورت دارد که مشترکان گاز از هم اکنون در مصرف گاز منازل خود صرفه‌جویی کنند تا بار دیگر همانند سال ۸۶ شاهد قطعی گاز واحدهای تولیدی در آذربایجان شرقی نباشیم.

خبرنگار: زهرا ناصران


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :