به گزارش تبریزمن، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی گفت: در سال ۱۴۱۵ مصرف آب شهر تبریز به دو برابر حالت فعلی خواهد رسید که باید از اکنون برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

علیرضا ایمانلو ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران بااشاره به جمعیت زیرپوشش فاضلاب در آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: بیش از یک میلیون و ۶۳۰ هزار مشترک زیرپوشش شبکه فاضلاب در آذربایجان‌شرقی هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی افزود: سال گذشته توسعه شبکه آب ۱۲۴ کیلومتر بوده و در زمینه انشعاب فاضلاب جدید نیز حدود ۵۰ هزار انشعاب جدید واگذار شده است.

وی بیان کرد: تصفیه‌خانه‌های آب در حال بهره‌برداری نیز به تعداد ۹ تصفیه‌خانه در حال فعالیت هستند که یک تصفیه‌خانه دیگر نیز امسال به این جمع افزوده می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی بیان کرد: ۱۱۶ کیلومتر شبکه فاضلاب در سال گذشته کار شده و روند توسعه شبکه فاضلاب نیز بر اساس برنامه‌ریزی پیش می‌رود.

ساخت ۶ تصفیه‌خانه در استان

ایمانلو گفت: تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در حال ساخت ۶ تصفیه‌خانه در استان است که در شهرهای مختلف استان این مراکز در حال احداث هستند.

وی، از آغاز طرح مطالعاتی ۱۲ تصفیه‌خانه در استان خبر داد و افزود: طرح‌های آب و فاضلاب نیز در شهرهای مختلف استان و طرح‌های مسکن مهر در حال اجراست که عمده نواقص طرح‌ها در شهر جدید سهند است، ولی در مجموع ۹۵ درصد تعهدات اجرا شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی افزود: ۸۵ پروژه آب و فاضلاب در طرح مسکن مهر انجام شده است، ولی با توجه به عدم تخصیص به موقع اعتبارات با مشکل مالی مواجه هستیم و در عین حال پروژه‌ها تعطیل نشده است.

متوسط نیاز فعلی آب شرب کلانشهر تبریز ۴ هزار و ۳۰۰ لیتر در ثانیه

وی با اشاره به چالش‌های فراروی آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی گفت: متوسط نیاز فعلی آب شرب کلانشهر تبریز ۴ هزار و ۳۰۰ لیتر در ثانیه است که با توجه به نیاز سالانه این کلانشهر باید ظرفیتی در حدود ۴۰۰ لیتر در ثانیه ایجاد کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی با اشاره به منابع سه‌گانه تامین آب تبریز گفت: در حال حاضر در نقطه سر به سر در تولید آب هستیم و اگر مشکلی پیش بیاید با بحران مواجه خواهیم شد، تلاش داریم تا با مدیریت مصرف و راه‌های دیگر به کمبود آب فایق آئیم.

وی گفت: در حال حاضر ۱۵ درصد مشترکان پرمصرف هستند که با راه‌های مختلف از جمله ارسال اخطار به درب منازل آنها تلاش داریم تا این میزان را کاهش دهیم.

حفر سالانه ۱۰ حلقه چاه برای تامین آب شرب تبریز

ایمانلو با بیان اینکه سالانه حداقل باید ۱۰ چاه برای تامین آب شرب در تبریز حفر شود، گفت: با توجه به زمان‌بر بودن آبرسانی از رودخانه ارس، اگر این حفاری‌ها صورت نگیرد، در فصول گرم سال با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی ادامه داد: مشکل آبرسانی غرب به شرق و تامین آب شهرک‌های آذران، خاوران، مصلا و شهر جدید شهریار از چالش‌های پیش رو است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی گفت: سال ۱۴۱۵ مصرف آب شهر تبریز به دو برابر حالت فعلی خواهد رسید که باید از اکنون برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

وی با اشاره به در پیش بودن هفته صرفه‌جویی در مصرف آب یادآور شد: دستورالمعل‌های اجرایی در این هفته مورد توجه است که از آن جمله بررسی نقش رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مردم نسبت به مسائل مربوط به آب است.

آب شهر تبریز در سطح مطلوب

ایمانلو با اشاره به سطح سلامت آب شهر تبریز بیان کرد: آب شهر تبریز از سطح مطلوبی برخودار است و سختی آب تبریز در حد قابل قبول است.

وی گفت: میزان استاندارد سختی آب شرب تبریز در حدود ۲۵۰ است که میزان قابل قبول آن در حدود ۵۰۰ است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :