دومین همایش “ناب سازی مصرف انرژی با در و پنجره های UPVC” امروز در تبریز به کار خود پایان داد.

در این همایش که به همت شرکت “هافمن” در تالار پتروشیمی و با حضور شهردار و رییس شورای شهر تبریز، مدیرکل سلامت و امور اجتماعی، تعدادی از نمایندگان و اعضای کمیسیون های مجلس شورای اسلامی، رؤسای سابق و جدید سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی، رییس انجمن انبوه سازان کشور و جمعی از مدیران فنی، اساتید، کارشناسان و دانشجویان استان های شمال غرب کشورمان برگزار گردید پیرامون موضوعات تخصصی حوزه ساخت و ساز بحث و تبادل نظر به عمل آمد.

 حذف سوبسیدها نتوانست دردی را دوا کند

مدیرعامل شرکت هافمن، هدف از برگزاری این مراسم را احساس دین و وظیفه ای اجتماعی پیرامون کشور دانست که یک دغدغه ای را در خود نهان ساخته است و گفت:متاسفانه امروزه شاهد نوعی بی تفاوتی اجتماعی هستیم که قابل تأمل بوده و علیرغم قرارگرفتن ایران در یک منطقه خشک، اما در حوزه آب ۴۰ درصد بیش از مصرف جهانی و ۷۷ درصد بیش از مصرف یک شهروند آلمانی را داریم.

IMG_2617
“محمد حمیدیه” ادامه داد:همچنین در حوزه برق، حدود ۳ برابر مصرف جهانی را در اختیار داشته و سومین مصرف کننده بزرگ جهان در حوزه گاز هستیم به طوری که ۱۰ برابر بیش از اروپایی ها گاز مصرف می کنیم در حالی که در اغلب مواقع از امکانات کمتری نسبت به اروپایی ها برخورداریم!

وی با ذکر این نکته که حذف سوبسیدها دردی را دوا نکرد افزود:تا کی می خواهیم ساختمان های بدون زهکشی و غیراستاندارد احداث نماییم!؟ بنابراین اقدام و عمل طبق فرموده رهبر معظم انقلاب، تنها چاره این مشکلات است، طوری که مقررات ساختمان نیز نتوانست چاره ساز باشد زیرا به یک تغییر در الگوی مصرف نیاز داریم و عزم ملی و همگانی طلب می کند که باید به کشورمان دلبسته بایم. هم چنین باید میزان دلبستگی به وطن را افزایش دهیم.

photo_2016-07-28_18-26-48

باید ناب بیندیشیم و ناب تولید کنیم

دبیر علمی این همایش نیز به موضوع مسوولیت اجتماعی سازمان ها در قبال حیطه ساختمان اشاره کرد و گفت:این موضوع فراتر از منافع اقتصادی بوده و موردی است که باید هر تولیدکننده به آن اعتقاد داشته باشد زیرا وقتی ناب می گوییم به مراحل آن از طراحی گرفته تا خدمات پس از فروش اعتقاد داریم که البته باید بدون زایدات و ضایعات باشد.

شهبازپور افزود:لذا باید ناب بسازیم و ناب بیندیشیم و کاهش هزینه های ملی مدنظر همگان قرار گیرد زیرا اگر تفکرات مان ناب باشد می توانیم خدود ۴۰ درصد از اتلاف انرژی را به طور مثال از طریق پنجره ها کاهش دهیم.

وی جمله “ناب بیندیشیم، ناب تولید کنیم و ناب مصرف کنیم” را به عنوان شعار این همایش و شرکت هافمن اعلام کرد.

 استفاده از در و پنجره های upvc به یک الگو تبدیل شود

در بخش دیگری از این همایش یکی از اعضای پژوهشکده علوم و فن آوری دانشگاه صنعتی شریف از شدت ۳ برابری شدت انرژی در کشورمان نسبت به مصرف جهانی سخن به میان آورد و گفت:ساختمان ها اصلی ترین عامل این امر می باشد که باید بخش خصوصی کشور به فعالیت درآمده و در بهینه سازی انرژی در ساختمان ها مشارکت نمایند و خوشبختانه شرکت هافمن جزو این دسته محسوب می گردد.

حدادی افزود:استفاده از در و پنجره های دوجداره در میان مردم به یک الگو تبدیل شده و لذا باید در و پنجره های یو پی وی سی نیز مدنظر قرار گیرد.

 مجموعه مدیریتی ما سیستماتیک نیست

عضو کمیسیون عمرانی مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اینکه یکی از نواقص کشور، عدم استفاده کامل از توان تصمیم سازان می باشد گفت:واقعیت این است که مجموعه مدیریتی ما تفکر سیستماتیک ندارد زیرا اقدامات موجود، جزیره ای بوده و باعث اتلاف انرژی می گردند در حالی که باید موجب هم افزایی می شد.

DSC_0829
قلی الله قلی زاده افزود:دنیای امروز با بحران آب، انرژی و محیط زیست روبروست و اگر بررسی کنیم میزان بحران انرژی را بیش از سایرین مشاهده خواهیم نمود زیرا استفاده معقولی از آن به عمل نمی آید.

شرکت های ما نیز به بلوغ بین المللی رسیده اند

شهردار کلان شهر تبریز نیز رضایت خود از برگزاری این همایش را اعلام کرد و گفت:وقتی چنین حرکت هایی از بخش خصوصی مشاهده می کنیم افتخار می نماییم که شرکت های ما نیز به بلوغ بین المللی رسیده اند که البته آگاه سازی افزون تر در زمینه انرژی گام بسیار مثبتی است.

IMG_2737
صادق نجفی افزود:شهر تبریز این روزها برای میزبانی از گردشگران کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ آماده می شود که باید در این راستا از مصالح درجه یک به همراه مدیریت مصرف انرژی با استفاده از تکنولوژی های نوین و روز دنیا بهره مند گردیم.

وی تقویت اقتصاد مقاومتی با استفاده از تولیدات داخلی را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد:در مدت اخیر پروژه های مختلفی به ارزش حدود ۵ هزار میلیارد ریال را مورد اجرا قرار داده ایم که اغلب آنها از مصالح مراکز تولیدی و صنعتی استانی بهره برده است.

شهردار تبریز، یکی از بزرگ ترین مشکلات کشورمان را مصرف بی رویه انرژی دانست و تاکید کرد:باید همگی به اصلاح امور مربوط به مصرف انرژی ها پرداخته و به سوی انرژی های پاک حرکت نماییم که این اصل با فرهنگ سازی های مداوم تحقق خواهد یافت.

تبریز باید برچسب انرژی را نهادینه سازد

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی هم گفت:متاسفانه در بخش محیط زیست و ساختمان، با بی توجهی قابل ملاحظه ای روبرو هستیم و حتی در نگهداری و صرفه جویی مصرف انرژی نیز کارنامه خوبی نداریم لذا اگر کشوری به دنبال رشد اقتصادی باشد به طور حتم باید مصرف انرژی کشور خود را ناب و کنترل نماید.

طوماری افزود:اگر زیرساخت های یک کشور رشد نیابد در پیشرفت جهانی نیز موفق نخواهد شد زیرا حدود ۳۷ درصد مصرف انرژی در بخش ساختمان اتلاف می گردد و چه خوب است تا ما به عنوان شهر اولین ها، برچسب انرژی را در بین شهروندان نهادینه نماییم تا مردم به آثار مثبت آن پی ببرند.

 ناگزیر به انجام فرهنگ سازی هستیم

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با ذکر این نکته که باید زمینه های پیشگیری در مصرف انرژی مهیا گردد گفت:فرهنگ مصرف صحیح انرژی باید از طریق سیستم آموزشی نهادینه گردد زیرا ارتباط دوسویه ای میان مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست وجود دارد که گازهای گلخانه ای خطرات جدی را متوجه کشورمان کرده است و ابتلای شهروندان به بیماری های مختلف، نتیجه عدم توجه به این حوزه می باشد.

IMG_2755
زهرا ساعی استفاده از انرژی های پاک و بادی و جایگزینی آن ها با انرژی های امروزی را مورد توجه قرار داد و افزود:رویکرد کنونی باید تغییر یافته و مشارکت بخش خصوصی کشور در حوزه انرژی و حفاظت از محیط زیست می تواند پررنگ تر و تاثیرگذارتر از گذشته باشد.

وی اضافه کرد:باید در حوزه صنعت و موضوعات توسعه اقتصادی توأم با توسعه فرهنگی و زیست محیطی گام های حدی و بزرگی برداشته شود زیرا در هر حال ناگزیر به اقدامات فرهنگ سازی هستیم.

 به جای افتتاح قطار، یارانه سمّی پرداخت کردیم

رییس انجمن انبوه سازان کشور وضعیت امروز را ناشی از عواقب مدیریت های نادرست سنوات گذشته در حوزه ساخت و ساز دانست و گفت:برای اینکه امروزه بتوانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم باید از تکنولوژی های نوین در بخش ساختمان استفاده نماییم کمااینکه در بهترین شرایط سال های گذشته، طرح ناموفق مسکن مهر را به راه انداختیم و به غارت بیت المال پرداختیم.

جمشید برزگر افزود:مسکن مهر را بدون اینکه بدانیم برای چه قشری و بر اساس چه هدفی در نظر بگیریم احداث نمودیم و به صورت متوالی پول تزریق کردیم، به جای افتتاح قطار تبریز – میانه هم یارانه را به عنوان سمّ پرداخت نمودیم.

وی اضافه کرد:مگر در حوزه انرژی چه اقداماتی انجام داده ایم تا در راستای آن بهینه سازی گردد!؟ لذا اهمیت و اهتمام به بخش خصوصی کشور می تواند به ساخت باکیفیت ترین و استانداردترین ساختمان ها و ابنیه منجر گردد تا تمام شهروندان ایرانی در مساکن امن زندگی نمایند.

در بخش دیگری از این همایش یک روزه از خدمات و تلاش های تعدادی از مدیران دستگاه های اجرایی و ارگان های مرتبط با حوزه ساخت و ساز تجلیل و قدردانی به عمل آمد.

√ شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :