محمد جواد ظریف در پاسخ به سوالی درباره نمایشگاه افسانه هولوکاست گفت: به عنوان وزیر خارجه نه دخالتی داشتم و نه به مصلحت می دانم در این موضوع وارد شوم به خاطر اینکه بر اساس تجربه ۳۵ ساله معتقدم منافع آن را رژیم صهیونیستی برده و خواهد برد.

به گزارش تبریزمن، رییس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگر جواد کریمی قدوسی درباره علت عدم حضور در نمایشگاه افسانه هولوکاست اظهارداشت: ضمن احترام به آزادی بیان در کشور و آزادی گروهای غیردولتی برای ارائه نظراتشان،اعتقاد شخصی ام این است این کمک به مظلوم نمایی رژیم ددمنش وغاصب صهیونیستی است و به نفع مردم فلسطین نیست.

وی افزود: در این باور تمامی دوستانی که در حوزه های فعالیت بین المللی حضور دارند و کشورهایی که در خط مقدم مبارزه با صهیونیسم بهترین موضع را دارند هم نظر با بنده هستند .

ظریف خاطرنشان کرد:من محکوم نکردم اما گفتم ما در این جلسه شرکت نمی کنیم؛ کاری است که توسط بخش خصوصی و غیردولتی انجام شد . کماکان بر این موضع تاکید می کنم . این اقدام توسط بخش غیر دولتی انجام شده و دولت دخالتی در آن نداشته است.

وی تصریح کرد: به عنوان وزیر خارجه نه دخالتی داشتم و نه به مصلحت می دانم در این موضع و موارد شوم به خاطر اینکه بر اساس تجربه ۳۵ ساله معتقدم منافع آن را رژیم صهیونیستی برده و خواهد برد.

** آنچه گزارش دادیم همه واقعیات است

رییس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگر کریمی قدوسی درباره ارائه گزارش های سه ماهه برجام به کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: سوال این است چرا وزارت خارجه درباره برجام گزارش واقعیات را نداده است. آنچه ما گزارش دادیم گزارش واقعیات است ،همه واقعیات.

وی تصریح کرد:برجام توانسته هم حق هسته ای ایران را که در دنیا به یک عنوان اقدام مخالف قطعنامه های شورای امنیت تلاش داشتند حق ما را زیر پا بگذارند تامین کند، کاری بکند که شورای امنیت نه تنها حق ما را به رسمیت بشناسند بلکه به عنوان تنها مورد شورای امنیت از کشورها بخواهد با برنامه هسته ای ایران همکاری بکنند.

ظریف تصریح کرد: این طور نیست که واقعیات صرفا نکات مشکل دار آن هم در اجرای برجام توسط کسانی باشد که همواره با جمهوری اسلامی ایران سرناسازگاری داشتند. واقعیات برجام و گزارش نحوه اجرای برجام باید شامل همه موارد باشد.

رییس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد:وزارت امور خارجه در کمال صداقت در حوزه هایی که برجام با آنها ارتباط دارد به مجلس گزارش داده است، یک گزارش را سر سه ماه اول و گزارش دوم را سر سه ماه دوم ارائه دادیم .

وی با بیان اینکه اعتقاد داریم هر چه واقعیت بوده گفتیم اضافه کرد:اگر بیمه ایران باز شده نباید بگوییم؟ اگر نفت ایران فروشش به قبل برجام برگشته نباید بگوییم؟آیا نباید مردم احساس خوشحالی کنند؟

رییس دستگاه دیپلماسی ادامه داد:اگر توانستیم به جای محدودیتهایی که به مردم ایران تحمیل شده بود امروز آمریکا را پاسخگو کنیم که چرا بر کشورها فشار وارد می کنند نباید به مردم بگوییم؟

ظریف افزود:ایا مردم نباید احساس کنند بر اثر مقاومت خودشان و ایستادگی و ایثار خودشان ، ناکام کردن دسیسه های دشمنان توسط خودشان و بر اثر حضور در صندوق های رای توانستند حربه تحریم را ناکارآمد کنند و آن کشورهای بزرگ را پای میز مذاکره بکشانند، آنها ناگزیر شوند حقوق ایران را نه تنها خود بلکه توسط شورا به رسمیت بشناسند و این حقوق اجرا شوند نطنز باز بماند، فوردو باز بماند، اراک به عنوان آب سنگین به فعالیت خود ادامه دهد، آیا نباید مردم بدانند؟ اینها گزارش برجام است.

رییس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: مگر هدف اصلی حفظ دستاوردهای فناوری و هسته ای کشور نبود؟ مگرهدف اصلی حفظ عزت نبود؟ ایا نباید به مجلس گزارش دهیم ؟ در کنارش بدعهدی ها را هم گزارش دادیم، تعلل ها و اهمالها را هم گزارش دادیم و راهکارهایی برای مقابله با آنها اتخاذ کردیم.

وی با بیان اینکه وزارت امور خارجه یک دستگاه اجرایی است اظهارداشت: هیات نظارت بر برجام هیاتی است که طبق دستور مقام معظم رهبری در نامه ایشان تایید شده و در شورای عالی امنیت ملی تشکیل می شود و وزیر امور خارجه تنها یکی از اعضای هیات است.

وی افزود: حسب نظرات آن هیات ما هم اقدام می کنیم، اقداماتی که تاکنون وزارت امور خارجه کرده مورد تایید آن هیات که ریاست محترم مجلس شورا هم از اعضای فعال آن هستند قرار گرفته است.

وی ابراز امیدواری کرد:کماکان بتوانیم با همکاری همه دستگاههای نظام اهداف کشور از مذاکرات هسته ای را به نتیجه برسانیم، معیشت مردم را بهبود بخشیم، بازار سرمایه و انتقال فناوی به کشور را گشایش دهیم و همین طور این امکان را برای صادرات کشور فراهم کنیم چرا که امروز هیچ منع قانونی برای تعاملات کشور با خارج وجود ندارد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه با بدعهدی ها و اهمالهای امریکا برخورد می شود گفت:ما تنها نیستیم که با آن برخورد می کنیم. دنیا که در کنار آمریکا علیه ما متحد شده بود،امروز برای بازگرداندن فضای روانی که آمریکا ایجاد کرده ، بر دولت آمریکا به حدی فشار می آورد که آقای کری هر روز در میان مجبور است بگوید ما به تعهدات خودمان عمل کردیم.

وی خاطرنشان کرد: تلاش های جمهوری اسلامی واقعیت است . حضور همه ارکان نظام توانسته دولت آمریکا را از موضع طلبکار و کسی که ادعا داشت برنامه ایران غیر صلح آمیز است با تمام شدن پی ام دی هر روز در مقام پاسخگویی قرار دهد چرا تعهداتش را کامل اجرا نکرده است.

ظریف تصریح کرد:این یک تغییر کیفی در شرایط جمهوری اسلامی ایران در جهان است ما باید این تغییر را که برای آن وامدار مقاومت مردم، خون شهدای هسته ای و وامدار رهبری های داهیانه مقام معظم رهبری هستیم، قدر بدانیم و ارج بنهیم.

کریمی قدوسی درمورد دلیل تغییر حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای پیشین وزارت امور خارجه ، علت شرکت نکردن وزیر امور خارجه در نمایشگاه افسانه هولوکاست و ارایه نشدن واقعیت ها درگزارش های برجام به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از وزیر امور خارجه سوال کرد که ظریف به این سه سوال به طور کامل و مشرح پاسخ داد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :