روزنامه ایران در گفت وگویی با محسن مهرعلیزاده، عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان موضوع ترکیب هیات رئیسه مجلس آتی و همچنین ریاست قوه مقننه را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش تبریزمن، در ادامه این گفت وگو که در شماره امروز (سه شنبه) روزنامه ایران انتشار یافته می خوانیم:

کمتر از ۲۰ روز مانده تا آغاز به کار مجلس دهم گمانه‌زنی‌ها و رایزنی‌ها درباره اینکه ترکیب هیأت رئیسه مجلس آتی چه خواهد بود و چه کسی ریاست قوه مقننه را برعهده خواهد گرفت، در صدر اخبار رسانه‌ها قرار دارد. محسن مهرعلیزاده، عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان از جمله چهره‌هایی است که از نامزدی سرلیست ائتلاف امید در تهران برای رقابت بر سر ریاست مجلس دفاع می‌کند و با این حال در گفت‌وگو با «ایران»، تصریح دارد که سهم همه جریان‌های سیاسی حاضر در مجلس باید در هیأت رئیسه دیده شود.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و جهت‌گیری آرای مردم در این انتخابات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

مردم در انتخابات هفتم اسفند و دهم اردیبهشت نشان دادند که با صندوق قهر نمی‌کنند، بلکه از صندوق رأی به عنوان ابزار قانونی و دموکراتیک اعلان آرا و نظرات خود بهره می‌گیرند. اصلاح‌طلبان نیز با همین استدلال با انتخابات قهر نکردند و با وجود مشکلاتی که در مسیر حضور انتخاباتی‌شان وجود داشت، با تمام انرژی در این فرآیند حضور یافتند تا دیدگاه‌ها و پیشنهادهای اصلاحی خود را در چارچوب‌های قانونی و از مسیر مردم‌سالاری در مجلس شورای اسلامی مطرح کنند. خوشبختانه این استراتژی با همراهی مردم تقویت شد. زیرا مردم ایران، مردم فهیمی هستند که از شعور سیاسی بالایی نیز برخوردارند.

آنها از این تفکر حمایت کردند و عملاً نشان دادند که نظام و چارچوب‌های حاکم بر نظام و قانون اساسی را قبول دارند و می‌خواهند با وجود تخلفاتی که بعضاً در مسائل قانونی اتفاق می‌افتد، راه خود را تا استقرار کامل قانون و اجرای تمامی آن پیش ببرند. از این منظر انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی انتخابات پرمعنا و حائز اهمیتی بود.

همکاری اصلاح‌‌طلبان و اعتدالگرایان را که از سال ۹۲ شروع شد و تا سال ۹۴ ادامه پیدا کرد، چگونه می‌بینید؟ آیا آنچه اتفاق افتاد، اقتضا و خواست جامعه بود یا راهبردی سیاسی برای هر دو جریان به شمار می‌آمد؟

طبیعتاً اینکه مردم از همگرایی دو جریان اصلاح‌طلب و اعتدالگرا در هر دو انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی استقبال کردند، نشان از آن دارد که این همگرایی علاوه بر اقتضائات سیاسی، محصول خواست و مطالبه مردم نیز بوده است. همچنان که اتخاذ این استراتژی از طرف اصلاح‌طلبان در سال ۹۲ که سبب شد نامزدشان به نفع نامزد دیگری کناره‌گیری کند، نشانگر عقلانیت سیاسی اصلاح‌طلبان و مدیریت کلان آنها بود. آنها زمان، فضا و موقعیت سیاسی کشور را خوب شناختند و بر اساس آن این کار را انجام دادند و خوشبختانه نتیجه خوبی هم به دست آمد.

ترکیب به دست آمده در مجلس دهم تا چه حد به هموارتر شدن راه برای اجرای برنامه‌های دولت کمک خواهد کرد؟

تا این زمان، آقای روحانی در عرصه‌های مختلف سیاسی، بین‌المللی و داخلی رئیس جمهوری موفقی بوده است. چنان‌که توانست با طمأنینه مسأله برجام و مذاکرات هسته‌ای را به انجام برساند. خود ایشان تأکید دارند که آنچه در مورد برجام انجام شد، حرکتی مقطعی و پروژه‌ای نبوده است. بلکه به باور رئیس جمهوری برجام یک فرآیند است که در آینده نتایج مثبت آن دیده خواهد شد. ترکیب منتخبان مجلس دهم نیز به نحوی تکمیل کننده و مؤید همین فرآیند بود.

زیرا راه برای انجام دیگر برنامه‌های دولت هموار شد.

بنابراین آنچه در انتخابات مجلس دهم رخ داد را باید علاوه بر مردم، به رئیس جمهوری محترم نیز تبریک گفت، چرا که دولت از همراهی چنین پشتوانه‌ای برخوردار شد. دولت در سه سال نخست خود و تاکنون اقدامات ارزشمندی انجام داده که برجسته‌ترین آنها «برجام» بوده است.

طبیعتاً پس از برجام آنچه در دستور کار دولت قرار دارد، توسعه اقتصادی و حل مسائلی چون رکود و بیکاری است. زیرا دولت باید بتواند پاسخگوی توقعات مردم در حوزه مسائل رفاهی و معیشتی‌شان باشد و قطعاً در این حوزه نیز موفق خواهد بود. اما موفقیت در این مهم مطمئناً به وجود مجلسی همراه و موافق نیازمند بود که خوشبختانه چنین مجلسی تشکیل شد. بنابر این امیدواریم که دولت آقای روحانی با همراهی بیش از پیش مجلس همچنان با قدرت حل مسائل کشور را پیگیری کند.

در خصوص انتخاب هیأت رئیسه چه پیشنهادی دارید؟

جریان‌های سیاسی مختلف بویژه اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل قطعاً باید برای شکل‌گیری هیأت رئیسه مجلس تعامل کنند. خوشبختانه اغلب اصولگرایانی که از سوی مردم برای نمایندگی انتخاب شدند، چهره‌های معتدلی هستند.

اصلاح‌طلبان هم در دو انتخابات اخیر نشان دادند که اصلاح‌طلبی مشی اعتدال است و با تندروی میانه‌ای ندارد. حال که اصولگرایان معتدل و اصلاح‌طلبان به مجلس آمده‌اند، کار باید با تعامل و همکاری پیش برود. قطعاً با تشکیل فراکسیون امید که فراکسیون قوی هم خواهد بود و اکثریت مطلق خواهد داشت، ان‌شاء‌الله بتوانیم یک رئیس مجلس مناسب که علی‌القاعده نتیجه تصمیم جلسه همین فراکسیون خواهد بود، انتخاب کنیم و بقیه گروه‌ها هم همکاری لازم را خواهند داشت که مجلسی قدرتمند و کارآمد شکل بگیرد.

آیا با این ایده موافقید که گروه‌های مختلف به اندازه وزنی که در مجلس دارند، در هیأت رئیسه حضور داشته باشند؟

صد درصد. این از اصول دموکراسی است. هیچ گروه و جریانی نباید نادیده گرفته شود و باید به اندازه وزنش حضور داشته باشد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :