شهردار تبریز گفت : شهردار تبریز با اعلام اینکه حدود ۳۰۰ بنای تاریخی ثبت شده در تبریز وجود دارد، گفت : میدان صاحب آباد تبریز قدمت تاریخی دارد و میدان نقش جهان اصفهان کپی این میدان است .

به گزارش تبریزمن،صادق نجفی عصر چهارشنبه در همایش بین المللی مقاوم سازی سازه های تاریخی با بیان اینکه پیشینه پنج بار پایتختی ایران بزرگ، تبریز را به لحاظ آثار تاریخی و قدمت بی همتا کرده است ، اظهار کرد: تبریز معروف به شهر اولین هاست و بنا به فرموده رهبری مردم موقع شناس و زمان شناس دارد .
وی افزود : ایران از لحاظ دارا بودن ابنیه تاریخی جزو ۹ کشور دنیاست و تنوع آثار باستانی یکی از مزیت های اصلی در صنعت گردشگری این مرز و بوم شناخته می شود .
نجفی گفت : ۱۲۹ شهر تاریخی در ایران وجود دارد که ظرفیت جذب گردشگر داخلی و خارجی را نشان می دهد و صیانت از بافت تاریخی ایران را ضروری می کند .
وی گفت : مدیریت شهری باید تمام سیستم شهری اعم از فضای کالبدی و روحی را تحت پوشش قرار دهد و چند عملکردی و چند سطحی در اجرا گام بردارد.
شهردار کلانشهر تبریز گفت : نگاه شهرداری ها نسبت به میراث فرهنگی ارتقا یافته و به احیای بافت های تاریخی خود پرداخته اند و بر این اساس سازمان گردشگری شهرداری تبریز مجوز فعالیت دریافت کرد .
نجفی اظهارکرد : پیشینه تبریز به دوره پیش از اسلام می رسد و در دوره های ایلخانیان،سلجوقیان، آق قویونلوها، قره قویونلوها و صفویه پایتخت بوده و در دوران قاجار دومین شهر مهم ایران بوده است .
وی گفت : بناهای تاریخی تبریز مثل ارک و مسجد کبود نمونه هایی از این آثار است که البته در اثر زلزله های بزرگ تبریز بسیاری از آنها از بین رفته است .
نجفی خاطرنشان کرد : بازار تاریخی بزرگ تبریز به عنوان بزرگترین بازار سنتی مسقف جهان توسط یونسکو در سال ۱۳۸۹ ثبت جهانی شده است .
وی همچنین با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸، و پایتخت فرش دستبافت جهان، گفت : فرصت مناسبی است تا مسوولان بتوانند تبریز را بیش از سال های قبل معرفی کنند.
شهردار تبریز گفت : تبریز در سال ۲۰۱۸ بهتر از سال های قبل خواهد بود و چهره دیگری خواهد داشت .
همایش دو روزه بین المللی مقاوم سازی سازه های تاریخی فردا صبح و بعد ازظهر نیز در دوبخش فناوری های نوین و اننقال تجارب در دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار می شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :