معاون سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: در کل کشور ۲۹۰ هزار هکتار باغات انگور وجود دارد که استان آذربایجان‌شرقی از لحاظ سطح زیر کشت با ۷٫۶ درصد مقام چهارم و در تولید محصول انگور رتبه سوم  کشوری را دارد.

به گزارش تبریزمن، ایوب ایرانی فام در مراسم اختتامیه دومین جشنواره انگور و نخستین جشنواره دوشاب در ملکان افزود: در استان آذربایجان‌شرقی نیز مقدار  ۲۴ هزار هکتار باغات انگور وجود دارد که شهرستان ملکان با داشتن مقدار ۱۱ هزار هکتار باغات انگور مقام نخست استانی را دارد.

وی برگزاری چنین جشنواره‌ها  را جهت شناسایی پتانسیل شهرها از لحاظ بخش کشاورزی و همچنین شناخت نقاط ضعف محصولات و رفع مشکلات ضروری دانست و اظهار کرد: ما باید به عنوان متولی بخش کشاورزی بتوانیم ضمن فراهم کردن زیرساخت ها و امکانات لازم در توسعه محصول در سال های آتی اقدام کنیم.

 وی بالا بردن راندمان تولید را جهت اقتصادی و رقابت پذیر کردن در واحد سطحی تولید ضروری خواند و گفت: با استفاده بهنیه از منابع آب و نهاده های کشاورزی می توان شغل کشاورزی را برای بهره بردار اقتصادی کرد.

وی تبدیل باغات انگور از حالت سنتی به روسیمی جهت استفاده بهینه از منابع آبی و همچنین جلوگیری از میزان خسارات را از برنامه های جهادکشاورزی استان دانست و گفت:بمنظور بالا بردن بهره وری و تداوم تولید و حفظ باغات و همچنین استفاده بهینه از آب، تبدیل باغات سنتی به ایستاده جزو برنامه های جهادکشاورزی استان است.

ایرانی فام با بیان اینکه این امر باعث می شود تراکم برداشت در هکتار حداقل دو برابر بیشتر شود تصریح کرد: همچنین با آبیاری قطره ای از هدر رفت آب جلوگیری و مصرف مصرف آب نیز یک سوم کاهش می یابد و در حقیقت خطر بالقوه ای که ما را از لحاظ کمبود آب و همچنین امنیت شغلی در سال های آتی تهدید می کند نیز از بین می رود.

وی ادامه داد: همچنین با روسیمی کرن باغات  ضمن اینکه  خطر پوسیدگی انگور در مواقع بارندگی رفع می شود تمام محصول نیز  از گزند بارندگیها مصون و در ضمن تشعش آفتاب باعث خواهد شد کیفیت محصول بالا برود.

وی به وجود انگور با کیفیت و شیرین در شهرستان ملکان اشاره کرد و آن را در نتیجه موقعیت اقلیمی و جغرافیایی و خاک مناسب جهت تولید این محصول دانست.

معاون سازمان جهادکشاورزی استان در ادامه بر توجه به کیفیت انگور و فرآوری جهت صادرات تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه ۹۰  درصد محصول انگور فرآوری و به کشورهای مختلف صادر می شود لذا توجه به کیفیت تولید و فرآوری و بسته بندی جهت توسعه صادرات ضروری است.

وی از رصد انگور ملکان توسط کلینیک های گیاه پزشکی این  شهرستان خبر داد و افزود: این کلینیک ها مرتب باغات انگور را رصد کرده و با باغداران در ارتباط هستند تا آفات محصول را به روش غیر شمیمایی شناسایی و  سموم کشاورزی با نظر کارشناسی استفاده شود.

 وی ایجاد صنایع تبدیلی در شهرستان ملکان را یکی دیگر از اولویت های جهادکشاورزی استان دانست و گفت: صندوق توسعه بخش کشاورزی نیز در نظر دارد با توسعه  شعبات این صندوق در شهرستانها حمایت لازم را از کشاورزان انجام بدهد.

وی افزود: همچنین جهادکشاورزی استان در نظر دارد به منظور جلوگیری و کاهش خسارات سرمازدگی و تگرگ، با اعطای تسهیلات بانکی باغات استان را مجهز به بخاری های باغی و تورهای ضد تگرگ نماید.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :