مقبره الشعرای تبریز یکی از نمادهای بین المللی تاریخ و فرهنگ ایران اسلامی است که در سال های اخیر حال و روز خوشی نداشته ، تعمیرات عمرانی بر روی جذابیت های گردشگری آن سایه افکنده و آن را به تلاطم انداخته است.

به گزارش تبریزمن، به نقل ازایرنا، این مجموعه فرهنگی و ادبی که مدفن کهکشانی از حدود ۴۰۰ شاعر بزرگ آذربایجان و ایران زمین مانند محمدحسین شهریار، خاقانی شیروانی، اسدی طوسی و قطران تبریزی می باشد، چند سالی است در تلاطم تعمیرات و تغییرات قرار دارد و گذاشتن نقطه پایانی بر طرح توسعه و بازسازی آن ضروری است.

مجموعه تاریخی- فرهنگی مقبره الشعرا که ساخت آن به اوایل دهه ۱۳۵۰ شمسی باز می گردد، چنان محبوبیتی در عرصه فرهنگ و هنر تبریز دارد که امروزه به یکی از نمادهای گردشگری و فرهنگی آذربایجان شرقی از منظر بصری تبدیل شده است.

در تبیین اهمیت و جایگاه مجموعه فرهنگی- تاریخی مقبره الشعرا در چرخه توسعه گردشگری کهن شهر تبریز همین بس که از ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ تا یازدهم فروردین ماه ۱۳۹۴ حدود ۱۵ هزار نفر از آن بازدید کردند.

از سوی دیگر انتخاب کلان شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ و ضرورت آماده سازی زیرساخت های گردشگری آن تا موعد مقرر، اهتمام برای تسریع در تکمیل طرح توسعه و بازسازی مقبره الشعرا را دو چندان می کند.

در شرایطی که شهردار منطقه ۱۰تبریز می گوید طرح بهسازی، تکمیل و توسعه مجموعه فرهنگی، تاریخی مقبره الشعرا ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، مسئولان ارشد شهری و استانی معتقدند که پیشرفت فیزیکی این طرح مهم تاریخی- گردشگری باید بیشتر از اینها باشد و شهرداری منطقه با تجمیع امکانات خود برای تسریع در احیای آن اقدام کند.

البته نباید از حق گذشت که مدیریت شهری تبریز با ورود به موضوع توسعه و احیای مقبره الشعرا، سنت حسنه ای را در شرایط کمبود امکانات دستگاه های متولی فرهنگی و گردشگری بنیان گذاشت که به عقیده صاحب نظران می تواند گام بزرگی در حفظ و نگهداری از داشته های میراثی کهن شهر تبریز باشد.
هر چند شهرداری تبریز تاکنون افزون بر ۵۰۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح توسعه و بازسازی مجموعه تاریخی- فرهنگی مقبره الشعرا به عنوان یکی از مهم ترین نماد های گردشگری و فرهنگی این کلان شهر هزینه کرده است، اما گفته می شود که پایان این طرح مهم فرهنگی نیازمند اهتمام جمعی همه نهادهای مسئول است.

از سوی دیگر قرار گرفتن مقبره الشعرا در بافت تاریخی تبریز در مجاورت محلات تاریخی ششگلان و سرخاب باعث شده است که احیا و بازسازی آن از منظر حفاظت از بافت تاریخی تبریز نیز اقدام ارزشمندی تلقی شود.

در نهایت می توان گفت که اهتمام برای تسریع در اجرای طرح توسعه و بازسازی مجموعه تاریخی مقبره الشعرای تبریز، ضرورتی انکار ناپذیر برای میزبانی آبرومندانه این شهر خطه شمال غرب از گردشگران جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ است.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :