استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه اجازه برای فعالیت بنگاه ها و موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز در استان داده نمی شود، تاکید کرد: بر این اساس اعطای هر گونه مجوز موقت برای ایجاد موسسات مالی و اعتباری در استان ممنوع است.

به گزارش تبریزمن، اسماعیل جبارزاده روز سه شنبه در دیدار با مدیران بانک ها و موسسات مالی و اعتباری استان با اشاره به اینکه ۳۷ نوع بانک در آذربایجان شرقی فعالیت می کنند، خواست اجازه تاسیس بانک جدید در استان داده نشود.

وی ادامه داد: دید مدیریت ارشد استان به مجموعه سیستم بانکی متفاوت از گذشته است و اگر در گذشته بانک ها به عنوان صندوق دولت بود، در دولت تدبیر و امید اجازه هرگونه دخل و تصرف به منابع بانک های استان داده نمی شود.

جبارزاده گفت: اکنون بانک ها به عنوان بنگاه اقتصادی در راستای اهداف کلان اقتصادی نگریسته می شوند و در سه سال گذشته هیچ گونه درخواستی از سوی مدیریت ارشد استان از بانک ها نشده و اختیار کامل به مدیریت بانک ها داده شده است.

وی اضافه کرد: در سال جاری انتظارات از بانک ها به عنوان بنگاه های اقتصادی که یکی از پایه های اقتصاد مقاومتی هستند، بسیار بالاست.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: با توجه به بررسی های صورت گرفته از سوی دولت، آذربایجان شرقی به همراه دو استان دیگر استان های الگو در اقتصاد مقاومتی معرفی شده اند و باید بانک های استان نیز الگو باشند.

وی ادامه داد: عدم نقدینگی از جمله مشکلات اصلی و اساسی واحدهای تولیدی استان است و اکثر واحدها با این مشکل مواجه هستند.

جبارزاده گفت: در دولت تصمیم گرفته شده است منابعی به صورت کلان از طریق بانک مرکزی در اختیار بانک ها قرار گیرد و از تمامی بانک ها درخواست می کنم نسبت به دریافت تمام و کمال سهم استانی خود از ستاد مرکزی خود اقدام کنند.

وی تاکید کرد: مدیران استانی بانک ها نباید اجازه دهند سهم آذربایجان شرقی از طریق تشکیلات مرکزی بانک ها کاسته شود.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در گذشته اعداد فوق العاده درشتی بر روی روابط خاص در خارج از استان به افراد دیگر واگذار شده است، افزود: باید تمام و کمال سهم استان از سیستم مرکزی بانکی دریافت شود و هیچ احدی حق دخل و تصرف بر سهم استانی را ندارد.

وی ادامه داد: هر بانکی که در قلمروی آذربایجان شرقی فعالیت می کند و منابع آن از مردم این استان جمع آوری می شود باید مصارف آن نیز برای این مردم باشد.

جبارزاده اظهار کرد: منابع و مصارف بانک ها باید اصلاح شود و خواهان این هستیم که بانک ها منابع جمع آوری شده خود را در بخش تولید استان توزیع کنند.

وی یادآور شد: بانک های دولتی فعال در استان ۸۵ درصد منابع جمع آوری شده خود را در این استان مصرف کرده اند که قابل تقدیر است.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: برای اینکه واحدهای تولیدی راکد در استان راه اندازی شود، ضروری است سیستم بانکی در کنار تولید و صنعت قرار گیرد و رابطه درست، علمی و اقتصادی خود را تعریف کنند.

وی با اشاره به عدم ارائه گزارش از سوی چند بانک و موسسه مالی و اعتباری خصوصی به اداره کل امور اقتصاد دارایی استان، افزود: عدم همکاری در استان قابل قبول نیست و تمامی مدیران بانک ها باید تا پایان خرداد ماه گزارش خود را ارائه دهند و نسبت منابع به مصارف خود را رعایت کنند.

جبارزاده ادامه داد: کسی که بنام راه اندازی واحد تولیدی در آذربایجان شرقی تسهیلات دریافت کرده است، نباید در بخش دیگری غیر از تولید سرمایه گذاری کند و این موضوع باید از طریق بانک ها به جد پیگیری و با متخلفان برخورد قانونی صورت گیرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :