به گزارش تبریزمن، جلسه مشترک اعضای هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی تبریز و ستاد نظارت بر تعرفه های پزشکی استان با حضور علیرضا منادی،نماینده مجلس شورای اسلامی برگزار و مباحث و مشکلات عمومی پیرامون جامعه پزشکی مطرح شد.

دکتر سعید پناهی، رئیس سازمان نظام پزشکی تبریز از مشکلات و سختی های شغل پزشکی و عمل های جراحی مرتبط سخن گفته و برخی مسائل را به منادی بازگو کرد. وی با بیان اینکه برخی عمل های جراحی ۷ الی ۱۰ ساعت و حتی بیش تر زمان می برند، گفت: بدون اغراق ۷ ساعت عمل جراحی از نظر ذهنی و فیزیکی به اندازه ۷۰ ساعت کار معمولی از پزشکان انرژی می گیرد.

در ادامه جلسه دکتر اسرافیل بالایی با اشاره به مقاصد وزارت اقتصاد و دارایی برای دریافت مجدد خوداظهاری از پزشکان گفت: پیش از این پزشکان کشور مکلف بودند هر سه ماه یک بار خوداظهاری نموده و به اداره مالیات مراجعه کنند که وقت و هزینه زیادی برای پزشکان در بر می گرفت. بر همین اساس و برای جلوگیری از اتلاف وقت چندین روزه پزشکان، هفته گذشته دیوان عدالت با لغو این قانون و تبدیل سه ماه به یک سال قدم خوبی در این راستا برداشتند اما هم اکنون اداره اقتصاد و دارایی در نظر دارد تا با اعمال لایحه ای در مجلس با این عمل دیوان عدالت مخالفت کند.

File0362

در ادامه جلسه دکتر حسن آقاجانی به مشکلات دریافت حق فنی داروخانه ها پرداخته و افزود: جناب منتظری در دیوان عدالت کشور دریافت حق فنی داروخانه ها را غیر شرعی و غیر قانونی خوانده و بارها درخواست لغو آن را ارائه کرده اند. صدا و سیما نیز به شکل هدف دار از این خط مشی پیروی کرده و در پی تخریب چهره ی داروخانه های کشور برآمده است.

وی ادامه داد: بارها و بارها گفته شده که داروخانه ها درآمدهای میلیاردی از حق فنی کسب کرده اند که این حرف ها در شان ما و جامعه پزشکی نیست. در تمام دنیا چنین موردی وجود داشته و به خاطر مشاوره و راهنمایی بیمار از طرف داروخانه هزینه ای دریافت می شود که خواهشمندیم عنایت شده و این موضوع بررسی شود.

در ادامه همین بحث دکتر سعید پناهی افزود: این موضوع جای بسی تعجب و افسوس دارد. ببینید، در صورتی که مشاور فنی در داروخانه حضور نداشته باشد، بازرس ها وی را جریمه می کنند و به این ترتیب نبودن این مشاور باعث جریمه می شود، این در حالی است که ما برای بودن مشاور هیچ حق و حقوقی را پرداخت نمی کنیم. اگر دارویی به اشتباه تجویز شده و مشکلی برای بیمار ایجاد شود، مشاور فنی مسئول شناخته خواهد شد، در صورتی که برای این مشاور در حالت عادی هیچ حق و حقوقی را نمی خواهیم پرداخت کنیم. اگر مشاوره فنی در داروخانه ها وجود نداشته باشد، چه تفاوتی در عملکرد داروخانه و یک سوپرمارکت خواهیم داشت؟ و اصلا چرا در حال تربیت دانشجویان داروسازی هستیم؟ این مسئله جدی است و باید پی گیری شود.

دکتر علیرضا رحیمی، عضو هیئت مدیره نظام پزشکی تبریز به رسمیت شناختن بحث استقلال و حق نظارت نظام پزشکی را خواستار شده و در این رابطه اظهار کرد: سازمان نظام پزشکی به عنوان یکی از پرجمعیت ترین صنف های کشور، باید حق این را داشته باشد که بحث نظارت و تصمیم گیری را خود در درون خود انجام داده و تصمیمات گرفته شده نیز از طرف دولت و مجلس به رسمیت شناخته شود. پزشکان زمانی خواهند توانست مثمرثمر واقع شوند که استقلال شان حفظ شده و به آن احترام گذاشته شود.

4

عضو هیئت مدیره نظام پزشکی ادامه داد: در جامعه امروز ما متاسفانه در سازمن ها و ادارات مختلفی رانت، زیرمیزی و تخلفات بیشماری به وقوع می پیوندند اما با این حال فقط جامعه پزشکی بیش از همه مورد هجمه و سیاه نمایی قرار می گیرند، تقاضا داریم تا این جو منفی باعث از دست رفتن استقلال ما نشود.

دکتر ابراهیم ادهمی نیز به عناون آخرین پزشک سخنران این جلسه، از سیاه نمایی و زیر سوال رفتن جایگاه پزشکان که از نخبگان و فرهیختگان جامعه می باشند، گلایه کرده و رابطه بیمار و پزشک را در معرض خطر دانست.

در ادامه جلسه، علیرضا منادی نماینده مردم تبریز و یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس پاسخگوی مسائل مطرح شده بود.

2

منادی در ابتدای سخنان خود با اشاره به تخصیص منابع مالی حاصل از درآمد های دولت از منابع مختلف به جامعه پزشکی، خاطرنشان کرد که هیچ گاه در مجلس شورای اسلامی، دید منفی به جامعه پزشکی وجود نداشته و هر موقع توان آن را داشتیم، به وزارت بهداشت و جامعه پزشکی کمک کرده ایم.

وی ادامه داد: باید قبول کنیم که برخی اظهار نظرها نیز از دل جامعه پزشکی باعث تخریب و تشویش اذهان عمومی شده است. در جامعه ما هر انسان نخبه و قدری داریم، وارد جامعه پزشکی می شوند و هر کس نمره کمتری در دوران تحصیل می آورد، راهی علوم انسانی شده و جامعه شناس می شود. نخبه های ما اکثرا پزشک بوده و آبروی ما در جوامع جهانی هستند. مطمئنا ارزش این جامعه باید حفظ شده و از آن آنان قدردانی شود.

منادی در ادامه گفت: بحث های مالی موجود را می توان با مذاکره حل کرده و مطمئنا مورد بررسی قرار خواهند گرفت. یک پزشک زمانی خواهد توانست کار خود را به خوبی انجام دهد که آرامش فکری و روانی لازم را داشته باشد.

نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص حق فنی داروخانه ها نیز افزود: باید با جناب منتظری در دیوان عدالت صحبت شده و دلیل مصاحبه های اخیر را از ایشان جویا شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :