وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و آذربایجان در بیانیه چهارمین اجلاس سه جانبه رامسر درخواست حل و فصل سریع مناقشه آذربایجان و ارمنستان از طرق مسالمت آمیز و بر اساس حقوق بین الملل را مورد تاکید قرار دادند.

به گزارش تبریزمن، در پایان چهارمین نشست اجلاس سه جانبه وزرای خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان که بعد از ظهر امروز (سه شنبه) در رامسر برگزار شد بیانیه پایانی نشست صادر شد.

در بیانیه پایانی نشست سه جانبه وزرای امور خارجه ایرنا،ترکیه و آذربایجان بر تقویت همکاری ها در چارچوب سازمان های منطقه ای از جمله سازمان همکاری اقتصادی اکو و سازمان همکاری اسلامی تاکید شد.

وزرای خارجه ۳ کشور در این بیانیه به اهمیت بالای ارتقاء برادری و وحدت اسلامی و مواجهه با چالش های فراروی جهان اسلام و تمایل به همکاری موثرتر در زمینه تقویت رواداری، تفاهم و اخوت اسلامی اشاره کردند.

در این بیانیه بر تعهد عمیق سه کشور نسبت به تقویت همکاری ها در زمینه مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و تجزیه طلبی تاکید شد و آمده است: پایبندی نسبت به تاسیس کمربند صلح، ثبات، امنیت، شکوفایی و همکاری منطقه ای بیشتر در همه زمینه ها حائز اهمیت است.

وزرای خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان در این بیانیه ضمن استقبال از برجام و درخواست از دیگر طرف های متعهد جهت اجرای واقعی و مسئولانه تعهدات خود، پیشنهاد ایران مبنی بر جهان عاری از خشونت و افراط (مصوب سازمان ملل) را مورد حمایت قرار داده و خواستار عملیاتی کردن مفاد آن شدند.

در ادامه این بیانیه بر سرزنش عدم تحمل و تبعیض بر اساس جنسیت، رنگ، دین، اعتقاد و قومیت و ضرورت برقراری گفت و گو میان فرهنگ ها و تمدن ها و اعلام پایبندی خود نسبت به ابتکار ائتلاف تمدن ها و اهمیت اجلاس قریب الوقوع مجمع جهانی ائتلاف تمدن ها در باکو تاکید شد.

این بیانیه می افزاید: توافق در خصوص تشکیل کمیته راهبری به ریاست معاونین سیاسی وزرای امور خارجه جهت پی گیری برنامه اقدام مشترک مصوب شکل بگیرد.

اجلاس سه جانبه وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و آذربایجان روز گذشته در رامسر آغاز و امروز به کار خود پایان داد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :