مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: این منطقه آزاد تجاری صنعتی با توجه به ظرفیت های مناسب کشاورزی و موقعیت جغرافیایی منحصربفرد، توان نفوذ بیشتر به بازار کشاورزی روسیه را دارد.

به گزارش تبریزمن،  به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن خادم عرب باغی در جشنواره انار و انجیر در نوردوز با تاکید بر لزوم نهادینه سازی علوم کشاورزی نوین، گفت: برای حضور در صحنه رقابت اقتصادی در عرصه کشاورزی و تصاحب بازارهای بزرگی همچون روسیه، باید استانداردهای بین المللی کاشت، داشت و برداشت رعایت شود.

وی افزود: معضل اصلی محصولات کشاورزی ایران تولید به روش های سنتی و نبود زیرساخت های حمل و نقل مدرن است.
وی با بیان اینکه آب و هوای مناسب، خاک حاصلخیز و آب فراوان نیازهای اصلی صنعت کشاورزی است، گفت: نیازهای اصلی صنعت کشاورزی در این منطقه وجود دارد و باید با راه اندازی صنایع تبدیلی و ایجاد ارزش افزوده، گام های موثری برای توسعه و رونق این صنعت برداشته شود.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی هم از اختصاص ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بودجه از محل رودخانه های مرزی به دشت هادیشهر خبر داد.

محمد حسن نژاد افزود: این در حالی است که کل بودجه شهرستان جلفا ۶۰ میلیارد ریال است .

وی با اشاره به اینکه در ۱۰ سال گذشته ۵۷۰ میلیارد ریال برای پروژه انتقال آب ارس به دشت هادیشهر اختصاص یافته بود، گفت: امسال این رقم ۴۰ برابر شده است.

حسن نژاد وجود منطقه آزاد ارس را نعمتی بزرگ برای آبادانی منطقه دانست و گفت: اختصاص ۲ هزار میلیارد ریال اعتبار از سوی سازمان منطقه آزاد ارس برای پروژه های مختلف عمرانی، زیربنایی، انرژی، حمل و نقل و سایر زمینه های زیرساختی موجب شده شهرستان جلفا چهره ای بسیار متفاوت نسبت به شهرهای دیگر داشته باشد.

وی با ابراز امیدواری برای آغاز عملیات اجرایی فرودگاه ارس، اختصاص بودجه به پروژه های مناطق تازه الحاق شده به ارس را خواستار شد.

حسن نژاد گفت: با وجود مشکل قانونی برای اختصاص بودجه ملی به پروژه های عمرانی و راهسازی بین مناطق منفصل در مناطق آزاد و الحاق هادیشهر، هرزندات، ایری و سیه رود به ارس، تامین بودجه این پروژه ها برعهده سازمان منطقه آزاد ارس خواهد بود.

وی بر راه اندازی معدن مسجد داغی تاکید کرد و گفت: پیمانکار معدن مسجد داغی با ۲۵ هزار میلیارد ریال برنده مناقصه این پروژه شده و باید با همکاری همه دستگاه های اجرایی شاهد رونق بیش از پیش فعالیت های اقتصادی و اشتغالزایی در این منطقه باشیم.

چهارمین جشنواره انار و اولین جشنواره برداشت انجیر در مرکز نوردوز منطقه آزاد ارس با مشارکت سازمان منطقه آزاد ارس و سازمان جهاد کشاورزی برگزار شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :