مدیر منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی، از اعطاء تسهیلات ویژه به شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و گفت: منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی هزینه‌های ثبت شرکت‌های دانش بنیان را تقبل می کند.

به گزارش تبریزمن، “علی جهانگیری” اظهار کرد:  توجه به اقتصاد دانش بنیان و بحث‌های علم و فناوری از جمله اقدامات مهمی بود که دولت تدبیر و امید در دستور کار خود قرار داده است .

وی ادامه داد: قانون شرکت‌های دانش بنیان در سال ۸۹ مصوب شده است اما  این قانون در سال ۹۲ شکل اجرایی به خود گرفت و در حال حاضر در استان ما ۸۳ شرکت دانش بنیان فعال است که شامل ۳٫۲۶ درصد شرکت‌های دانش بنیان است؛ به طوری که ما استان ما در رتبه چهارم کشوی در این خصوص قرار دارد.

وی با اشاره به  فعالیت بیش از ۲۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کل کشور ادامه داد: رتبه نخست  فعالیت شرکت‌های دانش بنیان مختص استان تهران است و اصفهان و خراسان رضوی در رتبه‌های بعدی قرار دارند اما با بررسی‌های تخصصی شاهد هستیم که بعد از استقرار دولت تدبیر و امید در استان توجه ویژه انجام گرفته است که تشکیل منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی نیز در همین راستا بود .

نماینده تام الااختیار استاندار آذربایجان‌شرقی در حوزه فناوری از ثبت نام ۴۲۱ شرکت به منظور کسب عنوان دانش بنیان بودن خبر داد و گفت: متاسفانه بیش از ۵۰ درصد از این شرکت‌ها نتوانسته‌اند مراحل دانش بنیان بودن را طی کنند و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار مسئولان مربوطه قرار دهند.

جهانگیری، از مشاوره‌های رایگان به این شرکت ها خبر داد و گفت: ما با اطلاع رسانی های تخصصی، برگزاری کارگاه های ویژه و تبیین مزایایی تبدیل شدن این شرکت‌ها به شرکت‌های دانش بنیان سعی می‌کنیم تا آن‌ها را به این سمت حرکت دهیم اما متاسفانه شرکت‌ها و صنایع آ‌نچنان که باید و شاید تمایلی به این کار نشان نمی‌دهند.

وی با اشاره به استقرار منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی در استان ادامه داد: هدف ما تحقق اقتصاد دانش بنیان در استان است که در این راستا ستاد اقتصاد دانش بینان استان نیز فعالیت خود را از آغازین روزهای استقرار مدیریت ارشد دولت تدبیر و امید در استان فعالیت کرده است .

مدیرمنطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، آشنایی شرکت‌های دانش بنیان با شرکت‌های حمایتی این حوزه را ضروری دانست و ادامه داد: هم شرکت‌ها و هم سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی باید با قوانین این شرکت ها آشنایی کافی داشته باشند.

وی خرید محصولات دانش بنیان از سوی مجموعه‌های دولتی را نیز یاد آور شد و گفت: طبق ابلاغ  بخشنامه خرید از شرکت‌های دانش بنیان با امضای استاندار در اولویت خریدهای مجموعه‌های دولتی استان قرار دارد اما شرکت‌ها نیز باید از نگاه مالی و بازاریابی نیز خود را تقویت کنند .

جهانگیری با اشاره به برگزاری جشنواره و نمایشگاه فناوری‌های نو و پیشرفته ربع رشیدی گفت: این نمایشگاه برای سومین سال متوالی امسال نیز در استان ما برگزار می‌شود تا برای تجاری سازی فناوری‌های فناوران و شرکت‌های دانش بنیان استان فرصتی باشد.

وی گفت: حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در دولت تدبیر و  امید تنها در حرف خلاصه نشده است  وما شاهد هستیم که با وجود سیاست‌های مالی کشور مبنی بر کاهش تورم و کاهش وام‌های بانکی، حوزه دانش بنیان تنها بخشی بوده است که وام‌ها در این بخش نه تنها کاهش نیافت بلکه افزایش نیز داشت و در کشور نزدیک به ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در این حوزه در نظر گرفته شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :