سال ۱۳۹۶، سال انتخاب است و دولت تدبیر و امید در پایان چهارمین سال حکمرانی خود در آستانه آزمونی دوباره قرار دارد. هنوز مشخص نیست آیا حسن روحانی که عملکردش به رای بسیاری از صاحب نظران و در قیاس با عمل کرد هشت ساله رئیس جمهور پیشین، ثبات و عقلانیت در مدیریت کشور را تقویت کرده، برای چهار سال دیگر نیز سکان هدایت کشور را به دست بگیرد.

تبریزمن، سرویس سیاسی: با به پایان رسیدن دوره ریاست جمهوری ۴ ساله حسن روحانی و پیش رو بودن انتخابات که به احتمال زیاد با حضور مجدد وی نیز همراه خواهد بود، سعی کرده ایم تا با نگاهی منصفانه عملکرد دولت وی را زیر ذره بین ببریم. در اولین قسمت از این سری مطالب به بررسی مهم ترین نقاط قوت و ضعف دولت تدبیر و امید پرداخته ایم:

نقاط قوت:

– حسن روحانی یک سیاستمدار واقع گراست که مقتضیات دنیای جدید را می شناسد و مدد سال های حضور در سپهر سیاسی کشور جمهوری اسلامی ایران با شخصیت ها،‌منش ها، ریشه های ایده ها، مناقشات فردی و جناحی و حتی تاریخ بین فردی ایده ها و جهت گیری سیاسی افراد آشناست و از این جهت پیش سایر سیاستمداران ایران و بالاخص رقبای خود دست پر است.

– حسن روحانی توسعه گراست و آمادگی دارد تا توسعه گرایی را در همراهی و تعامل با جهان، و پذیرش سطح خوبی از نقد به اشتباهاتی که در گذشته انجام شده – نظیر تخریب محیط زیست، توسعه مبتنی بر رانت و شکل گیری فساد سیستماتیک – دنبال کند.

– ایران یک کشور جهان سوم است و با توجه به روش کار و مناسبات سیاسی رایج در چنین کشورهایی، احترام به سازوکارهای قانونی اداره کشور و تلاش برای رعایت قانون در مدیریت کلان یکی از بزرگترین نقاط قوت های اوست.

– اعتماد به نفس بالای روحانی از دیگر نقاط قوت وی به شمار می رود. رئیس جمهور اگرچه در طول این چهار سال دو – سه بار در برابر حجم تخریب ها و توهین ها و کارشکنی ها از کوره در رفته اما ویژگی مثبت او آرامش و تسلط بر امور به رغم مخالفت های پردامنه است. طمانینه روحانی در برابر موج حتاکی ها بی شباهت به مرحوم آیت الله هاشمی نیست…

– در حالی که دولت قبل به لحاظ برخورد با سایر قوا حواشی زیادی را در اواخر کارش تجربه کرد، دولت یازدهم در یکساله ی اخیر تعامل خوبی با سایر قوا داشته است.

– تمرکز بر قدرت نرم حکومت از طریق پیشبرد دیپلماسی فعال و تکیه بر اعتدال برای بازگرداندن کشور به شرایط عادی و فاصله گرفتن از شرایط بحرانی احمدی نژاد از دیگر نقاط قوت دولت روحانی بوده است.

33825_617

نقاط ضعف:

– عدم برخورداری از یک پایگاه یا بدنه اجتماعی اختصاصی در گسترده لایه های گوناگون جامعه یکی از اصلی ترین نقاط ضعف روحانی است. این موضوع باعث شده تا عرصه برای افراطی گری ها و نیز انتقادات غیرمنصفانه توسط مختالفان فراخ تر شود. به عقیده بسیاری از کارشناسان، این موضوع، یعنی عدم ارتباط مناسب با مردم و سخن گفتن با ایشان مهم ترین ایراد در دولت یازدهم بوده است.

– به لحاظ ساختاری به نظر می رسد که برخی افراد در رده های ارشد و میانی دولت روحانی، با ایده های وی همسو نیستند و گویی این دو با دو الگو و مسیر متفاوت حرکت می کنند.

– عدم موفقیت کامل در حفظ و گسترش امید ایجاد شده ناشی از انتخابات سال ۹۲ میان مردم؛ بزرگ ترین انفعال روحانی انفعال در مدیریت و حفظ امید بوده و ترکیب کابینه، مدیران استانی و منطقه ای و ضعف مفرط تیم رسانه ای دولت از دلایل این انفعال است. روحانی در سی سال گذشته همیشه تجربه مدیریت کلان در بخش امنیت کشور را داشته و فاقد مدیریت کلان اجرایی کشور بوده و این نکته نیز در شناخت این نقطه ضعف موثر است.

– عقب نشینی در مسئله فساد و عدم ایستادگی جدی در برابر گروه های غیررسمی مداخله جو در سیاست، فرهنگ و اقتصاد…

– اصلی ترین چالش روحانی در انتخابات پیش رو،‌ کارنامه اقتصادی دولت اوست. عدم احساس خرسندی معیشتی و رونق کسب و کار به ویژه در میان اقشار عمومی جامعه و حتی کارآفرینان مشکل اساسی وی می باشد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :