فرماندار شهرستان تبریز با تاکید بر رعایت سلسله مراتب در مواقع بحران و عدم تداخل مسئولیت دستگاه ها گفت: در مواقع بحران سیستماتیک عمل شده و موازی کاری صورت نگیرد.

به گزارش تبریزمن، رحیم شهرتی فر روز سه شنبه در جلسه ستاد هماهنگی مدیریت بحران شهرستان در رابطه با سیل اخیر در روستای بیرق تبریز اظهارکرد: کشور ما جزو کشورهای بلاخیز هست که از ۴۲ حادثه غیرمعمول همواره ۳۰ حادثه در کشور روی می دهد و از این میزان ۱۶ نوع حادثه هم در تبریز اتفاق می افتد.

وی با اشاره به وقوع این حوادث و احتمال خطرات جانی و مالی برای شهروندان، بر آمادگی، پیش بینی و پیشگیری از بحران ها توسط دستگاه های ذیربط تاکید کرد و گفت: در صورت وقوع بحران مرحله بندی شده و اقدامات امداد رسانی به موقع انجام شود.

فرماندار تبریز با بیان اینکه هر حادثه طبعی عملکرد ما را در مدیریت بحران نشان می دهد، افزود: در بارندگی شدید تبریز و آبگرفتگی معابر و منازل و نیز سیل روستای بیرق اقدامات فرماندهی انتظامی و شهرداری باسمنج و نیز نیروهای امدادی قابل تقدیر است.

شهرتی فر با اشاره به حضور به موقع تمامی دستگاه های خدمات رسان بدون درنگ بعد از وقوع سیل در صحنه ، تاکید کرد: نقطه ضعف های عملکردی دستگاه ها بررسی شود تا در حوادث بعدی مشابه این ضعف ها تکرار نشود.

وی با اشاره به آبگرفتگی در برخی زیر گذرهای تبریز گفت: با این دانش فنی نباید در زیر گذرهای ما آب جمع می شد و باید قبل از بارندگی نسبت به تخلیه آب آمادگی داشت.

فرماندار تبریز با انتقاد از تداخل مدیریت و نیز تاکید بر مدیریت واحد و هماهنگ در تبریز خاطرنشان کرد: مسئولیت مدیریت بحران در شهرستان تبریز بر عهده فرماندار است که اگر اصولی عمل شود، نیازی به تماس بنده با سایر مسئولان به جز شهردار و معاون عمرانی نیست.

وی بر ارائه گزارش عملکرد دستگا ها بلافاصله بعد از وقوع هر حادثه تاکید کرد و افزود: وقتی گزارش ها به موقع و دقیق نوشته نمی شود برخی منتقدان ناانصاف جوسازی کرده و تلاش های شبانه روزی و طاقت فرسای کارکنان را زیرسوال می برند.

فرماندار تبریز با تقدیر از پیش آگهی اداره کل هواشناسی خاطرنشان کرد: بعد از پیش آگهی هواشناسی ، دستگاه ها باید امادگی کامل داشته باشند و به تمام زیر مجموعه ها احتمال وقوع هر گونه بحران را اعلام کنند.

شهرتی فر بر اطلاع رسانی از کانال مشخص تاکید کرد و گفت: وظیفه هر دستگاهی در مدیریت بحران به صورت کامل تعریف شده است و اگر بحرانی در هر سطحی روی می دهد دستگاه ها گزارش را به موقع اماده و به ستاد هماهنگی مدیریت بحران شهرستان اعلام کنند.

بخشدار مرکزی تبریز نیز در این جلسه شدت بارش و تداوم آن را در میزان خسارت وارده دخیل دانست و گفت: مدیران ادارات خدمات رسان در لحظه اول وقوع بحران در محل حضور داشته و هماهنگی کامل در امداد رسانی وجود داشت.

رحیم قاسم زاده از خسارت وارده به زیر ساخت ها و قطع شبکه ارتباطی خبر داد و افزود: سه ساعت بعد از وقوع حادثه تانکر تامین آب شرب در محل حضور یافت.

وی از ادامه امداد رسانی از جمله تعویض ۲۵ تیر برق و تامین برق منازل ۱۲ ساعت بعد از وقوع حادثه، ایجاد شیر موقت آب شرب، و وصل کامل گاز ۲۴ ساعت بعد از حادثه خبر داد و اظهارکرد: از لحظه اول نیروی انتظامی برای تامین امنیت در منطقه حاضر و نیز مسجد و دو حسینیه برای اسکان اضطراری اهالی آماده شد.

بخشدار مرکزی تبریز اعلام کرد:در این حادثه ۱۰۰ واحد مسکونی گرفتار آبگرفتگی شدند که از این تعداد ۹ واحد صد در صد تخریب و به ۱۹ واحد بین ۳۰ تا ۶۰ درصد و ۱۱ واحد کمتر از ۳۰ درصد خسارت وارد شد.

قاسم زاده میزان خسارت وارده به اراضی کشاورزی و باغات بیرق را ۱۵ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از روز گذشته شبکه فاضلاب اصلاح و منبع آب پاک سازی و آب شرب عمومی منازل برقرار شده است.

بخشدار مرکزی تبریز با تاکید بر مطالعه آسیب پذیری و اجرای طرح هادی روستا برای جلوگیری از وقوع حوادث بعدی خاطرنشان کرد: هر چقدر مشارکت اهالی با مسئولان ، دهیاری و ادارات خدمات رسان بیشتر باشد به همان میزان می توانیم خدمات وسیعی را ارایه دهیم.

ظهر جمعه بارش شدید و یک ساعته باران در روستای بیرق تبریز باعث وقوع سیل و آبگرفتگی ۱۰۰ واحد مسکونی، تخریب ۹ واحد مسکونی، شکسته شدن تیر برق، قطعی گاز و نیز تخریب اراضی کشاورزی و باغی و تلف شدن تعدادی دام شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :