ایلام-در حالی بیش از ۵۰۰ هزار نفر طی هشت روز اخیر از مرز مهران به شهرهای مذهبی عراق تردد داشته اند که هم اکنون موجی از زائران منتظر خروج از کشور در این مرز هستند.

به گزارش تبریزمن، هر لحظه بر تعداد زائران اربعین در مرز مهران افزوده می شود و امسال بر خلاف سال های گذشته زائران زودتر از موعد خود را به مرز مهران رسانده اند تا به کربلای معلی مشرف شوند.

جمعیت فراوانی در راه های استان ایلام و در راه مهران هستند، تعداد زیادی از زائران از سمت مهران به پایانه در حال حرکت هستند و موج بزرگی از زائر در خود پایانه وجود دارد.

امروز همچون روزهای گذشته مرز مهران مورد بازدید مسئولان کشوری و لشکری قرار گرفت، سردار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی ناجا به همراه فرماندهای نظامی عراق از پایانه مرزی مهران بازدید کردند.

طبق گفته سردار رضایی قرار است مسئولان عراقی ظرفیت پذیرش از سوی مرزهای عراق به منظور تسهیل در تردد زائران اربعین افزایش دهند.

حسن دانایی فر سفیر ایران در عراق دیگر مسئولی بود که امروز از پایانه مرزی مهران بازدید کرد.

وی با اعلام اینکه خوشبختانه امنیت زائران در کشور عراق مطلوب است و  هیچ مشکلی در بحث تامین امنیت زائران اربعین نیست، گفت: هماهنگی و همکاری مقامات ایران و عراق باعث توسعه امنیت زائران اربعین در عراق شده است.

۵۰۰ هزار نفر از مرز مهران تردد کردند

حسین کلانتری معاون سیاسی امنیتی استانداری ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: هر لحظه بر تعداد زائران در مرز مهران افزوده می شود و طی هشت روز اخیر بیش از ۵۰۰ هزار نفر از مرز تردد داشته اند که نسبت به سال گذشته دوبرابر شده است.

وی بیان داشت: روزانه بالغ بر ۱۵۰ هزار زائرا اربعین از مرز مهران تردد می کنند که نشان از علاقه مردم برای سفر به کربلا از طریق این مرز به دلیل نزدیکی و امنیت بالا دارد.

وی عنوان کرد: خوشبختانه از تمامی ظرفیت های شهرستان و استان برای تسهیل در تردد زوار استفاده می شود و تمامی ۹۶ گیت پایانه مهران برای تسهیل در خروج زائران فعال شده است.

کمبود گیت ها مرز زرباطیه عراق

سردار نورعلی یاری فرمانده انتظامی استان ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: روند تردد زوار در مرز مهران به خوبی انجام می شود و فقط امکانات و زیرساخت های مرز زرباطیه مقابل مرز مهران جوابگوی حجم زیاد زائران نیست.

وی افزود: هم اکنون تمام رده ها انتظامی در مهران مستقر هستند و به منظور جلوگیری از خروج افراد بدون ویزا و گذرنامه، کنترل چند لایه انجام می شود.

فرمانده انتظامی استان ایلام تصریح کرد: مردم با نظم در حال تردد از مرز بوده و اکثر زائران هم دارای ویزا و گذرنامه هستند، افراد بدون روادید به شهرهای خود بازگشت داده می شوند.

آمادگی کامل استان برای اسکان و توزیع غذا بین زوار

محمدرضا مروارید استاندار ایلام نیز از آمادگی کامل استان برای پذیرایی از زوار اربعین در مرز و شهرهای مختلف استان خبر داد و گفت: روزانه بیش از ۲۰۰ هزار پرس غذا بین زائران توزیع می شود.

وی بیان داشت: تمامی امکانات برای اسکان زوار برای ۱۰۰ هزار زائر در روز مهیا شده و در صورت نیاز این میزان ظرفیت بالاتر هم می رود.

وی گفت: روزانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ زائر به دلیل نداشتن ویزا و پاسپورت از مرز به شهرهای خود بازگرداننده می شوند.

چتر هلال احمر در همه نقاط پایانه مهران

محمد سلیمانی مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان ایلام نیز عنوان کرد: هم اکنون تمامی امکانات برای خدمات رسانی به زوار در بخش امدادی توسط هلال احمر انجام شده است.

وی افزود: استقرار سه بالگرد، ۲۳ پایگاه موقت، ۱۶ دستگاه آمبولانس، ۳۰۰ امدادگر بخشی از امکانات هلال احمر برای خدمات رسانی به زوار اربعین در مسیر ایلام-مهران و پایانه مرزی است.

بیش از ۴۰ هزار خودرو در مهران پارک شده است

صادق فتاحی شهردار مهران هم  درباره آخرین خدمات رسانی به زائران اربعین اظهار داشت: هم اکنون تمامی پارکینگ های شهرستان مهران آماده پارک ماشین های شخصی زوار هستند.

وی افزود: بیش از ۴۰ هزار خودرو هم اکنون در پارکینگ های مهران پارک شده و ظرفیت بزرگ پارکینگ اربعین هنوز تکمیل نشده است.

وی تصریح کرد: پایانه برکت نیز روزانه پذیرایی بیش از یک هزار اتوبوس است.

ترافیک در اکثر محورهای استان روان است

مسئولان پلیس راه استان ایلام نیز اعلام کردند به رغم سنگین بودن ترافیک در بعضی از محورهای ارتباطی استان، اما تردد خودروها روان است، البته شب گذشته شاهد تصادف در محور ایلام-مهران بودیم که منجر به کشته شدن دو نفر شد.

هوشناسی استان ایلام نیز علام کرد: هوای شهرستان مهران صاف است و پدیده جوی خاصی در این شهرستان مشاهده نمی شود.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :