به گزارش تبریزمن، رقابت های شطرنج قهرمانی قاره آسیا ۲۰۱۵ در دو بخش آزاد [آقایان] و بانوان به میزبانی فدراسیون شطرنج امارات متحده عربی این بار در شهر العین این کشور برگزار شد که در پایان “صالح سالم” [سالم عبدالرحمن محمد صالح] از کشور میزبان برای نخستین بار به مقام قهرمانی رسید.

در بخش آقایان مسابقات که با حضور ۸۳ شرکت کننده از ۲۸ کشور برگزار شد، استاد بزرگ “صالح سالم” با کسب ۷ امتیاز به لطف امتیازشکنی بهتر مقتدرانه به عنوان قهرمانی رسید. پس از استاد بزرگ جوان اماراتی، “سوریا شخار گانگولی” قهرمان سابق آسیا و هند با همین امتیاز نایب قهرمان شد و “اس.پی. ستورامان” استاد بزرگ جوان هندی با کسب ۶٫۵ امتیاز، بالاتر از استادان بزرگ “سانتوش ویدیت” (هند) و “ژو جیانچائو” (چین) در مکان سوم قرار گرفت. 

 در این بخش در میان نمایندگان کشورمان، “پرهام مقصودلو” (۲۴۱۶) نوجوان ۱۵ ساله و بی عنوان گلستانی کشورمان بهترین عملکرد را به خود اختصاص داد و با کسب ۶ امتیاز ضمن قرار گرفتن در مکان ششم جدول رده بندی، در رخدادی ویژه، جواز حضور در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۵ (باکو) را کسب نمود. درخشش “مقصودلو” و عملکرد معادل درجه بین المللی ۲۶۲۱، یک نورم استاد بزرگی و ۲۵ واحد افزایش درجه بین المللی نیز برای وی به ارمغان آورد.


“پوریا درینی” (۲۵۰۱) استاد بزرگ کرمانی کشورمان با کسب ۵٫۵ امتیاز شانزدهم شد و ۸ واحد به درجه بین المللی افزود. “سید محمدامین طباطبایی” (۲۴۵۸) استاد بین المللی نوجوان تهرانی با کسب ۵ امتیاز و قرار گرفتن در رتبه پایانی ۲۲ (۸ واحد افزایش درجه) به کار خود پایان داد. “پویا ایدنی” که اگر در دور آخر روی میز ۵ به “ستورامان” [نفر سوم] باخت، ۵ امتیازی باقی ماند و ضمن تنها ۱ واحد افزایش در مکان بیست و هشتم قرار گرفت. استاد بزرگ “احسان قائم مقامی” (۲۶۰۹) اما؛ که بخت نهم قهرمانی بود در حالی که با هیچ یک از ۲۰ نفر اول جدول آغازین دیدار نکرد و در هیچ یک از دورها به هشت میز بالای جدول راه نیافت، با کسب ۵ امتیاز، سی و ششم شد و با عملکرد معادل درجه ۲۴۹۷، ۱۳ واحد هم کاهش درجه بین المللی داشت. 

 

استاد بین المللی “احمد عسگری زاده” (۲۴۰۷) و “محمدرضا اصغرزاده” (۲۲۷۶) نیز دیگر نمایندگان کشورمان در این بخش بودند که به ترتیب با کسب ۴٫۵ و ۴ امتیاز و قرار گرفتن در رتبه های پایانی ۴۴ و ۵۳ به کار خود پایان دادند.

به غیر “لی کوآنگ لیم” (۲۶۹۹) ویتنامی، تمامی سوپر استادان بزرگ قاره آسیا یعنی “ویسواناتان آناند” (۲۸۱۶) از هند، “دینگ لیرن” (۲۷۷۰) از چین، “لی چائو” (۲۷۴۸) از چین، “پنتالا هریکریشنا” (۲۷۴۰) از هند، “یو یانگی” (۲۷۲۶) از چین، “وی یی” (۲۷۲۵) از چین، “وانگ یو” (۲۷۲۱) از چین، “نی هوآ” (۲۷۱۳) از چین، “بو ژیانگژی” [زیانگشه] (۲۷۱۲) از چین، “وانگ هائو” (۲۷۰۵) از چین، “رستم قاسمجانوف” (۲۷۰۴) از ازبکستان در این دوره از مسابقات غیبت داشتند.

اما در بخش بانوان که با حضور ۵۷ شرکت کننده از ۱۹ کشور برگزار شد، “میترا حجازی پور” (۲۳۲۱) استاد بین المللی بانوان کشورمان که بخت نوزدهم قهرمانی بود، خوش درخشید و با کسب ۷ امتیاز از ۹ دیدار، بالاتر از رقبای چینی و هندی موفق به کسب عنوان قهرمانی شد. او در این دوره از مسابقات با عملکرد معادل ۲۴۵۴، ۳۶ درجه افزایش درجه داشت و ضمن کسب یک نورم استاد بین المللی [IM]، به علت کسب عنوان قهرمانی، به عنوان استاد بزرگی بانوان نیز دست خواهد یافت.

“میترا حجازی پور” با کسب عنوان قهرمانی بانوان آسیا، جواز حضور در مسابقات شطرنج قهرمانی بانوان جهان در سال ۲۰۱۶ را نیز کسب نمود.

“شن یانگ” (۲۴۴۳) استاد بین المللی چین هم امتیاز با “حجازی پور” به علت تعداد پیروزی کمتر، نایب قهرمان شد و “سوبارامان ویجایالاکشمی” (۲۳۴۱) استاد بین المللی هند که تا واپسین دقایق صدرنشین بود با کسب ۶٫۵ امتیاز در جایگاه سوم قرار گرفت.

دیگر نمایندگان کشورمان “آتوسا پورکاشیان” با کسب ۵٫۵ امتیاز، چهاردهم و “سارا سادات خادم” با کسب ۵ امتیاز نوزدهم شدند که از هردوی آن ها عملکرد به مراتب بهتری انتظار می رفت. همچنین “هانیه خلجی” و “غزل حکیمی فرد” با ۴٫۵ امتیاز و “رعنا حکیمی فرد” با ۴ امتیاز به ترتیب در رده های ۲۵، ۳۲ و ۳۷ قرار گرفتند. “مینو عسگری زاده” نیز با کسب ۳٫۵ امتیاز، رتبه پایانی ۴۵ را به خود اختصاص داد.

لازم به ذکر است “رعنا حکیمی فرد” شطرنج باز نوجوان تهرانی کشورمان که سابقه کسب عنوان نایب قهرمانی نوجوانان جهان را نیز دارد در این بخش ضمن ارتقای ۴۹ واحدی درجه اش، یک نورم استاد بین المللی بانوان [WIM] کسب کرد.

گفتنی است “مهدی حسینعلی” داور بین المللی زنجانی کشورمان [رئیس جدید هیات شطرنج استان زنجان] به عنوان داور در این دوره از رقابت ها قضاوت نمود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :