رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: ۹۶ درصد مراکز درمانی آذربایجان‌شرقی پزشک دارند.

به گزارش تبریزمن، “محمدحسین صومی” ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سال گذشته سال پرباری برای علوم پزشکی استان بود و تمام تلاش خود را انجام دادیم تا در حوزه بهداشت، درمان، آموزش و پژوهش گام‌های مؤثری را برای اصلاح امور برداریم.

وی با بیان اینکه مطابق با اعلام سازمام بهداشت جهانی اول تا ۷ اردیبهشت امسال را هفته ایمنی غذا از سفره تا مزرعه نامگذاری شده است، افزود: هدف ما دسترسی عادلانه آحاد جامعه به خدمات اصلی سلامت است.

62141

این مسئول یادآور شد: آذربایجان‌شرقی چه در زمینه تولید سنتی و چه در زمینه تولید صنعتی مواد غذایی جزو استان‌های پیشروی کشور محسوب می‌شود و بیشترین صنایع غذایی تولیدی کشور به این استانم تعلق دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: طبق طبقه‌بندی‌های صورت گرفته از سوی سازمان بهداشت جهانی ایران از نظر ایمنی غذایی در گروه متوسط قرار می‌گیرد و در این میان قضاوت در مورد سطح ایمنی غذا در استان معطوف به نظرات کارشناسی سازمان‌های ذیربط بوده و تمام تلاش خود را برای رفع نواقصات انجام می‌دهیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: موادی مانند نان، گندم، جو، گوشت سفید و قرمز، خیار، پیاز، گوجه فرنگی، سیب‌زمینی و کاهو که بیشترین میزان مصرف را در بین مردم دارا هستند بیشتر تحت مراقبت و کنترل قرار دارند تا از لحاظ بیولوژیکی آلوده نباشند.

مهم‌ترین شاخص‌های عدالت در سلامت

وی در ادامه در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد شاخص‌های عدالت در سلامت اظهار داشت: میزان پرداخت حق درمان یکی از این شاخص‌ها است که در برنامه چهارم توسعه مصوب شد به ۳۰ درصد کاهش یابد که نه تنها تحقق نیافت بلکه بلکه به بیش از ۴۹ درصد هم رسید؛ در برنامه پنجم هم مجددا تصویب شد که این بار به بیش از ۵۶ درصد افزایش یافت.

صومی اضافه کرد: برای عملی کردن این شاخص در سال ۹۳ وزارت بهداشت قدم‌های بزرگی را برداشته تا در مجموع با ۱۳ درصد کاهش نسبت به سال ۹۲ به ۵۰ درصد برسد.

 ۹۶ درصد پزشک مورد نیاز مراکز درمانی را تأمین کرده‌ایم

وی دسترسی مردم به نزدیک‌ترین مرکز درمانی را از دیگر شاخص‌های عدالت در سلامت عنوان کرد و افزود: در سال گذشته تعداد ۲۹۴ نفر پزشک متخصص در استان آذربایجان‌شرقی به مناطق محروم اعزام شدند و در تمام نقاط استان تخصص‌های اصلی مورد نیاز مانند جراحی عمومی، داخلی، زنان و کودکان وجود دارد و ۹۶ درصد پزشک مورد نیاز مراکز درمانی را تأمین کرده‌ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مورد میزان دسترسی مردم به دارو اظهار داشت: در سال‌های ۹۱ و ۹۲ که با بحران دارو مواجه بودیم در مراکز بهداشتی و درمانی در مجموع ۲۷۰ قلم دارو موجود بود که این رقم را در حال حاضر به ۴۳۶ قلم افزایش داده‌ایم و تا پایان امسال تمام مکمل‌های دارویی مورد نیاز کشور تهیه می‌شود.

محرومیت‌زدایی بعد سلامت در مناطق حاشیه‌نشین

صومی افزود: قدم‌های بزرگی برای محرومیت زدایی بعد سلامت در مناطق حاشیه نشین برداشته‌ایم و به عنوان اولین شهر در تبریز با اعزام پزشک متخصص ۴۰۰ هزار نفر حاشیه‌نشین و در شهرهایی مثل مرند، بناب، سراب، اهر، و میانه ۱۳۰ هزار نفر حاشیه‌نشین را تحت پوشش خدمات پزشکی قرار دادیم و در ۶ ماه آیند به ارتقاء کیفیت خدمات خواهیم پرداخت.

مشکل چاقی کارمندان دولت و نیاز به تغذیه سالم و ورزش

وی اظهار کرد: طبق بررسی های صورت گرفته بیش از ۵۰ درصد مردم استان دچار اضافه وزن و بین ۴۶ تا ۶۰ درصد کارمندان ادارات نیز دچار چاقی هستند که رفع این مشکل نیازمند توجه به تغذیه سالم و ورزش است.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :