در ایام تعطیلات نوروز سال ۹۵، با مصاحبه های نوروزی «تبریزمن» همراه شوید…

تبریزمن، سرویس ورزشی: یوسف کرمی، قهرمان نام آشنای تکواندوی ایران و جهان و از افتخارات ورزشی آذربایجان شرقی، میهمان تحریریه تبریزمن بود و گفتگویی جالب با خبرنگاران ما انجام داد که در ادامه می خوانید:

تبریزمن: علی رغم اینکه کاملا شناخته شده هستید، معرفی مختصری از خودتان ارائه دهید:

یوسف کرمی هستم، متولد سال ۶۲ در شهر میانه، از سال ۷۰ در میانه تکواندو را آغازکردم، از سال ۷۳ حرفه ای تر این رشته را ادامه دادم و مدت سه سال هم عضو تیمی از اصفهان بودم.  سه سال بعد نیز برای عضویت در تیم ملی نوجوانان انتخاب شدم و تا سال قبل در خدمت تیم ملی بودم.

تبریزمن: در حال حاضر چه می کنید:

الان در بحث ورزشی فعالیت زیادی ندارم اما سال گذشته در تیم لیگ برتری یاسین پیشرو قم فعالیت می کردم که قراردادم خاتمه یافته است.

تبریزمن: امسال هم وارد بحث مربیگری خواهید شد؟

در بحث مربیگری چون تکواندو از نظر تعداد تیم های ملی و باشگاهی چندان گسترده نیست، طبیعی است که پیشنهاد خاصی نداشته باشم.

تبریزمن: وضعیت کلی و استعدادیابی تکواندو در استان و کشورمان را چگونه می بینید؟

به لطف لیگی که داریم در تکواندو، استعداد های ما می آیند و در مسابقات مختلف و در رده های سنی متفاوت خودشان را نشان می دهند. به همین دلیل دغدغه اینکه پس از رفتن ستاره هایمان آیا بازهم تکواندوکارهای خوب خواهیم داشت یا نه را نداریم.

ورزشکاران با استعدادی هم وجود دارند که با انگیزه بالا کار می کنند. خانواده ها هم با توجه به موفقیت های تکواندو درسطح بین المللی، ظرفیت باشگاه ها را پر کرده اند. به این دلیل در حالت کلی و کشوری، من مشکل خاصی نمی بینم.

اما در بحث استانی من اطلاعات کافی ندارم، با این حال کارنامه عملکرد استان در طول سالیان نشان می دهد که وضعیت به چه صورتی است. ما به جز شهر میانه، نتوانسته ایم از سایر شهرهایمان بازیکن ملی معرفی کنیم.

شاید نبود اسپانسر و مشکلات مالی باعث شده تا عقب ماندگی ایجاد شود اما در مدت اخیر حضور و حمایت شهرداری تبریز از این رشته ورزشی نشان می دهد که در آینده می توان بسیار حرفه ای تر در تکواندو کار کرد و نتیجه گرفت.

یوسف کرمی (2 of 25)

تبریزمن: از حضورتان در المپیک و کسب مدال بگویید:

از المپیک آتن خاطرات خوبی دارم، این را قبلا جایی نگفته ام اما من می توانستم سه مدال طلای المپیک کسب کنم که متاسفانه فقط توانستم یک برنز داشته باشم.

آن زمان من کم سن و سال ترین ورزشکاری بودم که توانسته بود مدال المپیک بدست آورد. المپیک یک حال و هوایی دارد که باعث می شود کار خیلی سخت شود. از طرف دیگر ما در کاروان خود نیز خوب عمل نکرده بودیم، نه ماساژور، نه روانشناس، نه امکانات کافی و دیگر کمبودهایی که برای یک ورزشکار در سطح قهرمانی که در المپیک رقابت می کند صد درصد باید وجود داشته باشند.

هنوز هم که هنوزه کاروان های ما به صورت علمی تشکیل و ارسال نمی شوند. چه بسا اکثر ورزشکاران ما در صورت وجود امکانات، نتایج بهتری می گرفتند.

در المپیک آتن هم با ۱۹ سال سن و انگیزه های فراوان پا به میدان گذاشتم که مقابل استیون لوپز با نتیجه ۸ بر ۷ نتیجه را واگذار کردم. استیون لوپزی که پر افتخارترین ورزشکار تاریخ تکواندو دنیا می باشد. اما خوب پس از آن باخت و زمانی که به کشورمان باز گشتم، فهمیدم که چه مدال با ارزشی کسب کرده ام.

تبریزمن: از المپیک لندن بگویید که همه از شما انتظار طلا داشتند:

بررسی هایی که من روی حریفانم داشتم صددرصد مطمئن بودم که مدال طلا برای من خواهد بود چون همه رقیبانم را در انتخابی المپیک با اختلاف شکست داده بودم. غیر از طلا به چیز دیگری فکر نمی کردم.

اما همانطور که گفتم، نبود امکانات کافی برای ورزشکاران در کاروان برایمان مشکل آفرین شد. برای گرفتن مدال طلا توسط یک ورزشکار در المپیک باید روی آن ورزشکار حدود ۱ میلیارد هزینه شود، در حالی که روی من و امثال من حتی ۱۰۰ میلیون هم هزینه نشد.

انتظار داشتیم که متخصص تغذیه، روانشناس، ماساژور و متخصصان دیگری داشتیم تا بهتر نتیجه بگیریم. من ۸ کیلون وزن کم کرده بودم و به تنهایی نمی توانستم خود را برای مسابقات آماده کنم. همه مشکلات ما دست به دست هم دادند تا نتوانم پازل کسب مدال طلای المپیک را برای خودم تکمیل کنم.

تبریزمن: امسال هم سال المپیک است، وضعیت کاروان کشورمان را چگونه می بینید؟پیش بینیتان چگونه است؟

ورزش ایران به صورتی است که نمی توان نتیجه را پیش بینی کرد، چون کارهای ما روی حساب کتاب نیست و اگر کسی هم مدالی بدست می آورد روی استعداد خود و اتفاقات است.

نتایج ما اکثرا عجیب و غریب می باشد اما پیش بینی من از تکواندو این است که می توانیم سه مدال بدست آوریم که در بین آن ها مدال طلا هم خواهد بود.

تبریزمن: ماجرای قهر شما از تیم ملی چه بود؟

من قهری نداشتم، متاسفانه پس از سال ۲۰۱۲ من بازگشتم و بنا به دلایلی از تیم ملی دور ماندم، مربی جدید که آمد از من دعوت کردند تا به عنوان کاپیتان در تیم حضور پیدا کنم، من هم به هر حال قبول کردم و بازگشتم.

بعد از مسابقات انتخابی که توانستم جواز حضور در تیم ملی را بدست آورم، دیدم که برخوردها نه با من و نه با سایر بازیکنان، در شان یک ورزشکار ملی نیست. من تا آن زمان ۱۲ تا ۱۳ سال در تیم ملی زحمت کشیده بودم و راضی نبودم فردی بیاید و آن زحمات را به هدر دهد.

مربی دیگری آمد و از من باز هم درخواست حضور در مسابقات انتخابی تیم ملی کردند. با اینکه اگر من در مسابقات انتخابی شکست می خوردم، هجمه زیادی روی من بوجود می آمد، اما به هر حال قبول کردم و توانستم با اختلاف حریفان را شکست داده و دوباره عضو تیم ملی شوم.

یوسف کرمی (13 of 25)

تبریزمن: عملکرد فدراسیون تکواندو را چگونه می بینید؟

باید توجه کرد که وقتی موفقیتی بوجود می آید، نمی توان گفت که فقط رئیس روسا خوب عمل کرده اند، بلکه کل مجموعه عملکرد خوبی داشته است، همه اعضای مجموعه باید همدلی و همکاری داشته باشند، اگر یک نفر انرژی منفی ایجاد کند، کل مجموعه زیرسوال می رود.

پس دلیل موفقیت را می توان همکاری و هماهنگی مجموعه تکواندو دانست.

تبریزمن: بزرگترین آرزوی تان چیست؟

طلای المپیک بود که نتوانستم به آن دست یابم، می توانستم سه طلای المپیک داشته باشم اما نشد.

غیراز این ها سلامتی و دوفرزندی که دارم بهترین نعمت هایی هستند که خدا به من عطا کرده است.

تبریزمن: اوقات فراغت خود را چگونه سپری می کنید؟

خوابیدن را خیلی دوست دارم. اگر بیکار باشم می خوابم. سفر بادوستان هم لذتبخش است.

تبریزمن: غذای موردعلاقه تان:

آبگوشت را دوست دارم. قرمه سبزی هم دوست دارم. اکثر غذاهایی که مادرم می پزد را لذتبخش می دانم.

تبریزمن: بهترین شهر دنیا:

خب مشخص است که همه شهر خود را دوست دارند. من هم چون در میانه به دنیا آمده و بزرگ شده ام آن جا را دوست دارم.

تبریزمن: اتومبیل موردعلاقه:

لکسوس

تبریزمن: فوتبالی هستید؟

طبیعتا اگر وقت داشته باشم، بازی های تیمی مثل تراکتور را تماشا می کنم. اما انتظار دارم در تیمی مثل تراکتور با این پتانسیل بالا، از چهره های بومی بیشتر استفاده شود. اصلا هدف ما از حضور تراکتور در لیگ برتر چیست؟

ما باید با جذب جوانان بومی به تراکتور، انگیزه زیادی در استان ایجاد کنیم. باید بازیکن سازی کرده و آن ها را به سایر شهر ها و کشور ها ترانسفر کنیم و برای استانمان درآمد زایی داشته باشیم.

تراکتورسازی تبدیل به یک دلمشغولی شده است و همه این تیم را دوست دارند و انتظار دارند از بازی های تیم لذت ببرند، اما بعضا من از بازی ها لذت نمی برم.

یوسف کرمی (11 of 25)

تبریزمن: بازیگر مورد علاقه:

پرویز پرستویی، اکبرعبدی هم فیلم های بامزه ای دارد.

تبریزمن: رابطه تان با موسیقی:

گوش می دهم، اما اهل موسیقی نیستم. بیشتر هم سنتی علاقه دارم.

هادی ساعی: افتخار ورزش تکواندو

تکواندو: عشق ورزشی

تبریز: پایتخت زیبایی ایران

میانه: بهترین شهر دنیا

محد فولادگر: انسان خوب و مربی خوب

رضا مهماندوست: مربی خوب

المپیک:

کوفته تبریزی: امتحان نکرده ام

تراکتور: تیم اول استان، افتخار

عیدی: جذاب برای بچه ها، معمولا به همه عیدی می دهم!

دروغ سیزده: مسئولین استان از ورزشکاران پیشکسوت خیلی حمایت می کنند!

تبریزمن: در خصوص دروغ سیزده توضیح بیشتری می دهید!؟

متاسفانه پس از اتمام دوران ورزشی انسان چیزهایی می بیند که واقعا قابل ذکر نیست. گاهی دلم می خواهد به ورزشکاران جوان بگویم که چه آینده ای پس از دوران ورزشی در انتظارشان است اما…

 در حال حاضر ورزشکاری که مدال می آورد را عشق است. من همیشه خدا را شکر کرده ام و اگر اسمی هم اکنون از من به یادها مانده است، به خاطر لطف خداوند است، اما وقتی می بینم پس از کسب مدال، مسئولین می آیند و عکس می گیرند و تقدیر می کنند ولی هم اکنون هیچ خبری از آن ها نیست، واقعا می مانم! مردم به من لطف دارند و همیشه من را که می بینند و می شناسند، مورد لطف قرار می دهند اما مسئولین ورزشی تنها افرادی هستند که ادعای حمایت دارند اما حمایتی نمی کنند.

من این حرف ها را به عنوان تنها مدال آور ورزش استان در المپیک به زبان می آورم. من ۱۵ سال است که مدال بدست آورده ام برای استان، مسئولین بیایند بگویند چه کاری برای من انجام و حمایتی کرده اند؟ نه در شهرخودم و نه در استان، با اینکه پرچم خودمان را بالابرده ام و نام منطقه را در کشور زنده کرده ام، هیچ حمایتی از من نشد من واقعا مشتاقم بدانم که چه کاری برای من کرده اند…

از دور که من را می بینند، خصوصا ورزشکاران جوان، فکر می کنند که حمایت های زیادی از من کرده اند اما واقعیت چیز دیگری است.

حریفانی داشتم که مقابل من بازی را واگذار کرده اند، اما در شهرشان اسم محله ای را به نامشان کرده اند! من چنین انتظاری از مسئولین ندارم اما می خواهم بدانم که آن ها برای من چه کرده اند؟


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :