هرسال حدود ٢ هزار بیمار جدید در بخش رادیو تراپی بیمارستان امام رضای تبریز پذیرش می شوند .

به گزارش تبریزمن، این درحالیست که دستگاههای موجود این بخش در برابر تعداد زیاد بیماران از خدمات رسانی باز مانده اند البته به گفته متخصصان بجز یک دستگاه دستگاههای دیگرعمر مفید خود را سپری کرده و باید از گردونه درمانی خارج شوند .

تماس های مکرر بیماران و همراهان آنان در ابراز نارضایتی از خرابی پی در پی دستگاههای رادیو تراپی بیمارستان امام رضا با باشگاه خبرنگاران جوان که در مرکز آموزش درمانی شهید مدنی مستقر هستند مارا برای تهیه گزارش از وضع درمانی به آنجا کشید .

طبق هماهنگی هایی که با روابط عمومی و مسئولان حراست دانشگاه علوم پزشکی تبریز برای ورود به بخش رادیو تراپی انجام دادیم به محض ورود به بخش مادر و دختری را دیدم که در صف انتظار نوبت از شهرهای اطراف تبریز آمده بودند همین که خود را خبرنگار معرفی کردم و گفتم درباره وضع دستگاهها سئوال دارم دختر با گریه گفت : ما از رفتار کارکنان بخش رادیو تراپی رضایت داریم اما خرابی دستگاهها و تاخیر در درمان ما را نگران کرده که نکند بیماری مادرم عود کند .

4815890_465

همچنین مردجوانی به طرف من آمد و گفت : از راه دوری آمده ام و از نبود امکانات در شهرم بسیار ناراحتم وی که از فرط نگرانی و اضطراب قدم می زد با بغضی گرفته می گوید: هر از چند گاهی به ما اعلام می کنند درمان چند روز به تاخیر افتاده چون دستگاه خراب است .تو را به خدا صحبت های مرا به گوش مسئولان برسانید چون نگران هستم تاخیر دردرمان جان برادرم را به خطر بیندازد در صورتی که متخصصان به ما گفته اند اگر درمان به موقع انجام شود بیمار شما بهبود مییابد.

همراه یکی دیگر از بیماران که آن هم ازخرابی دستگاها ناراحت بود می گوید هرماه خرابی دستگاهها درطول درمان اتفاق می افتد. همچنین خواهر و برادری که پدر خود را برای درمان به بخش رادیو تراپی آورده بودند با ناراحتی می گفتند مگر قیمت ۳ عدد دستگاه چقدر است که دانشگاه علوم پزشکی قدرت خرید ندارد آیا جان پدران و مادران و خواهران ما در برابر پول ارزشی ندارد اینان همان جانهایی هستند که روزی در برابر متجاوزان دفاع کردند پس از شما خبرنگاران انتظار داریم این وضعیت را بنویسد تا نمایندگان مجلس بودجه تامین کنند ویا کسانیکه که خود را خادم ملت معرفی می کنند بدانند در این بخش از بیمارستان امام رضا چه میگذرد .

به سراغ متخصصان بخش رادیو تراپی بیمارستان امام رضا رفتم آنها با تایید ضمنی خرابی دستگاهها اعلام کردند :دستگاه براکی نراپی مربوط به بخش خصوصی است واز رده خارج شده دستگاه کبالت کاملاً فرسوده است وبه زوراز آن استفاده می کنند و دستگاه نپتون هم قدیمی است زود زود خراب میشود یعنی عملا یک دستگاه در بخش رادیو تراپی بیمارستان امام رضای تبریز که تنها مرکز دولتی است کار می کند برای خدمات رسانی به صدها بیمار سرطانی پیر و جوان که البته به موقع درمان شوند بهبود می یابند .

4815889_536

متخصصان بخش رادیوتراپی گفتند :علاوه برخرید ۲ دستگاه جدید برای درمان خیل بیماران پذیرش شده این بخش حداقل به یک دستگاه براکی تراپی جدید مربوط به بخش دولتی هم نیاز شدید دارد .

یکی از این متخصصان رادیوتراپی وانکولوژی با بیان اینکه امار سرطانها در دنیا در حال افزایش است علت این افزایش را ماشینی شدن زندگی واستفاده از فراوردهالی پلاستیکی در جامعه دانست و گفت: در ایران نیز انواع سرطان درسنین پایین وجوان درحال افزایش است.

دکتررضا اقدام ضمیر که خود روزانه برای درمان انواع بیماران سرطانی در رادیو تراپی بیمارستان امام رضا فعالیت دارد می گوید : تنها بخش دولتی استان در زمینه درمان سرطان به علت کمبود دستگاه پاسخگوی خیل بیماران نیست .

وی با ذکر این مثال که میانگین سرطان پستان در ایران ازمتوسط جهانی ۵ سال پایین آمده گفت :سرطان پستان در زنان بعد از یایسگی است اما درایران به قبل از یایسگی رسیده وبیشترین امار سرطانها نیز مربوط به معده ومری پستان روده بزرگ وپروستات است .

این متخصص رادیو تراپی بزرگترین چالش ومشکل بخش رادیو تراپی بیمارستان امام رضا را عقب ماندگی تکنولوژی دستگهای طراحی درمان ونبود امکانات کافی دانست و گفت : ما حداقل در تبریز به ۴دستگاه نیازداریم ۲دستگاه تاپ و۲دستگاه متوسط اما این درحالی هست که ما فعلا دودستگاه داریم وانها نیز از پشتیبانی مناسبی برخوردار نیستند یکی از این دستگاها خوب هست ولی دیگری با کمک مهندسان کار می کند .

به گفته دکتر اقدام ضمیر نوبت دهی دررادیو تراپی بیمارستان امام رضا حداقل از دوماه تا سه ماه هست و این احتمال وجود دارد در طول نوبت یا تاخیر درمان بیماران جان خود را از دست بدهند چرا که بیماران سرطانی فقط برای بهبودی فقط یک شانس دارد. اما بعد از عود بیماری احتمال بهبودی صفر است و از سوی دیگرازدست دادن زمان درمان همه برنامه های متخصصان و بیماران را هدر می دهد چون در صورت تاخیر هر لحظه احتمال عود بیماری وجود دارد .

متخصص رادیوتراپی در ادامه با تشریح امکانات ضعیف بخش رادیولوژی حمایت خیرین برای خرید دستگاهها را لازم وضروری دانست و همه مسئولان را به همکاری برای رفع این مشکل دعوت کرد وبا گله مندی افزود :برخی استانهای همجواربا با یک چهارم جمعیت آذربایجان شرقی قدرت دستگاههایشان ۱۰برابرتبریز است.

وی گرانی بیش از حد داروها را از دیگر مشکلات این بخش برشمرد.

به اتاق مسئول بخش رادیوتراپی رفتم به نظر فردی بسیار دلسوز بود خودم را معرفی کردم آقای محمدی نیز بزرگترین چالش بخش رادیو تراپی را تعداد زیادی بیماران و کمبود دستگاهها دانست و گفت : بخش رادیوتراپی نیاز به گسترش فیزیکی هم دارد باتوجه به وجود ۴بونکر ۲تا از بونکرها غیر فعال بوده و۲تای دیگر در خدمت بیماران هستند

وی نیز نوبت دهی ۲ماه وشاید بیشتررا دلیل بر کمبود امکانات برشمرد و گفت :ظرفیت بخش صددرصد قابل ارتقا بوده و خوشبختانه کیفیت دستگاهها نیز بد نیست ودرمان با انها به صورت روزانه انجام می شود اما متوسط عمر دستگاهها حدود ۱۰سال در نظر گرفته است.

مسئول بخش رادیوتراپی بیمارستان امام رضا در پاسخ به این سئوال که در صورت افزایش ۲دستگاه آیا مشکل نوبت دهی بیماران حل میشود یانه گفت : درکوتاه مدت شاید حل شود اما دردراز هم به دستگاههای بیشتر هم به فضای جدیدی نیاز داریم .

وی همچنین ترکیب نیروهای انسانی موجود در بخش رادیو تراپی را برغم نیاز سنجی ها بسیار نامتناسب دانست که از بخش های دیگر ازجمله گروه فیزیک پزشکی دانشکده پزشکی بصورت پاره وقت با بخش همکاری می کنند.

در ادامه تهیه این گزارش برای گرفتن پاسخ برخی سوالات با مدیر مرکز آموزشی درمانی امام رضای تبریز قرار مصاحبه گذاشتیم .

دکتر صیامک کاشفی مهر درمصاحبه خود با اشاره به وجود مشکلات دربرخی دستگاههای فعلی بخش رادیو تراپی بیمارستان امام رضا گفت : در حال حاضراین بخش با دو دستگاه فعال شتاب دهنده خطی و یک دستگاه براکی تراپی در حال ارائه خدمات به بیماران است اما یکی از این دستگاهها عمر مفید خود را سپری کرده که در روزهای گذشته خرابی آن منجر به طولانی شدن نوبت دهی و توقف درمان برخی بیماران شد .

وی با ابراز تاسف ازاینکه نوبت دهی های درمانی طولانی موجب نارضایتی بیماران گردیده ضمن عذر خواهی از هموطنان گفت : دستگاههای رادیو تراپی بیمارستان امام رضا برای تعداد بیماران کافی نیست و از این تعداد دستگاهها نیز به جز یکی از آنها بقیه فرسوده هستند . مدیرمرکز آموزشی درمانی امام رضای تبریز افزود : پس ازارسال گزارشهای مربوط به خرابی دستگاه توسط متخصصان بخش رادیو تراپی بیمارستان امام رضا پیگیری های لازم را برای رفع این مشکل تا حصول نتیجه انجام می دهد.

وی با اعلام اینکه یک دستگاه پیشرفته شتاب دهنده رادیو تراپی با ۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای خرید سفارش شده ابراز امیدواری کرد: با مساعدت دانشگاه علوم پزشکی تبریزدرمراحل خرید این سیستم و نصب آن ضمن رفع بخش بزرگی از مشکلات بیمارستان / بیماران نیز از خدمات پیشرفته پرتو درمانی بهره مند می شوند.

این مسئول بیمارستان امام رضا با اشاره به درمان روزانه ۱۲۰ تا ۱۵۰ نفراز سه جهت با متوسط تعداد ۳۶۰ تا ۴۵۰ درمان در بخش رادیو تراپی توسط ۶ متخصص و عضو هیئت علمی افزود : درمان هر فرد متوسط ۵تا۶ هفته زمان می برد ویکی از دستگاههای مورد استفاده فعلی استاندارد و پیشرفته است وشایعه ضعیف بودن دستگاههای فعلی صحت ندارد و هرکدام از دستگاهها نقص فنی داشته باشند از چرخه درمانی حذف می شوند.

مدیرمرکزآموزشی درمانی امام رضای تبریزعلت عقب ماندگی سیستم پرتو درمانی بیمارستان امام رضا را محدودیت منابع مالی و شرایط تحریم ها اعلام وتاکید کرد: خارج کردن دستگاههای فرسوده از مدار خدمات و نصب سیستم های جدید و پیشرفته دربخش رادیو تراپی بیمارستان امام رضا در اولویت قرار دارد .

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، همچنین به علت تماس های ناموفق با برخی از اعضای کمیسیون بهداشت مجلس ناچار شدم با شهاب الدین بی مقدار یکی از نمایندگان تبریز در مجلس که عضو کمیسیون شوراهاست تماس بگیرم وسوالات را از وی بپرسیم . وی در پاسخ به این سئوال که نمایندگان چه وظایفی در پیگیری چنین موضوعاتی دارند گفت : وظیفه همه نمایندگان است که موضوعات مهمی مانند نیاز های تجهیزات درمانی و بهداشتی را در مجمع نمایندگان استان طرح و مجمع به صورت جدی آن راتا حصول نتیجه پیگیری کند …

آقای بی مقدار در پاسخ به اینکه رقم مورد نیاز برای خرید چند دستگاه کمتر از ۳۰ میلیارد تومان گزارش شده آیا می توانید این رقم بودجه را تامین کنید یا خیر اعلام کرد: باید تلاش کنیم این مشکل که به جان انسانها بستگی دارد زود حل شود ما این موضوع را با همکاری دکتر صومی ریاست دانشگاه علوم پزشکی از طرق مجلس حل می کنیم .


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :