کافی است به یاد آوریم که در مجلس نهم و در روز یکشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۳ اجازه ندادند او نطق خود را به پایان برساند و می خواستند همین علی مطهری را کتک بزنند

به گزارش تبریزمن،پای‌ کوبی دلواپسانِ بازمانده از مجلس دهم به خاطر انتخاب نشدن محمد رضا عارف به ریاست این مجلس تنها ۴۸ ساعت دوام آورد. آنان در این ۴۸ ساعت همه تلاش خود را به کار بستند تا بگویند امید رأی دهندگان حبایی بیش نبوده است اما انتخاب پزشکیان و مطهری به نیابت ریاست مجلس نشان می دهد اتفاقا حباب نبوده است.

در هر دو سو کسانی و رسانه هایی کوشیده اند انتخابات را بی حاصل جلوه دهند وعجیب این که هیچ نسبتی با هم ندارند. یک سو براندازانی اند که مکانیسم انتخابات در جمهوری اسلامی را قبول ندارند و در این طرف اقتدارگرایانی که ترجیح می دهند نرخ مشارکت پایین باشد تا آرای ثابت آنها بخت پیروزی داشته باشد.

نه که حالا عارف رییس مجلس شده باشد که در انتخاب هیأت رییسه دایم او اساسا کاندیدا نشد و علی لاریجانی این بار با آرای بیشتر رییس مجلس شورای اسلامی شده است.

اشاره این گفتار بلکه به ۱۵۸ رأی مسعود پزشکیان و ۱۳۳ رأی علی مطهری است که به عنوان دو نایب رییس انتخاب شدند و وزن واقعی فراکسیون امید را نشان می دهد و حبابِ تصور یا توهم یا القای حباب بودن این جمع در مجلس جدید را شکست. همان که در این ۴۸ ساعت برخی درصدد القای آن بودند.

جدای مسعود پزشکیان که تعلق سیاسی او کاملا مشخص است مواضع علی مطهری نیز صریح تر و روشن تر از آن است که اصول گرایان رادیکال بتوانند او را به خود منتسب کنند.

طرحی از بزرگمهر حسین پور در صفحه اول روزنامه توقیف شده مردم امروز که در غیاب عکاسان راوی واقعه شد / ۲۲ دی ۹۳/ البته بعد تر فیلمی از ماجرای صحن که با دوربین موبایل ضبط شده بود منتشر شد

نایب رییسی علی مطهری؛ این دیگر حباب نیست!

فاصله مجلس نهم با مجلس دهم را می توان به اندازه فاصله واقعه ۲۱ دی ۹۳ تا ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ دانست. حالا علی مطهری نایب رییس مجلس است. او فرزند آیت الله مرتضی مطهری ایدئولوگ شهید جمهوری اسلامی است و  برادر همسر علی لاریجانی و دیدیم که در جلسه امروز رییس مجلس به طعنه می گفت: « جواب همشیره تان را چه بدهم؟!» که اشاره ای طنز آلود داشت به نسبت خانوادگی اما او دیگر به نسبت های خانوادگی محدود نیست و به اعتبار خودش و وکالتی که اخذ کرده هم معتبر و موجه است.

انتخاب علی مطهری به این معنی است که در مجلس دهم اتفاق مورد نظر به قدری که مقدور بوده رخ داده (چون اکثریت مردم بین وضع موجود و وضع مطلوب به وضع ممکن رأی دادند) و نشان می دهد اصرار بازماندگان بر این که در بر همان پاشنه می چرخد تا مردم را از صحنه خارج کنند تا با پایگاه رأی ثابت دل به انتخابات آتی ببندند تا چه اندازه خیال پردازانه بوده است.

یادمان باشد در مجلس نهم حاضر نشدند علی مطهری نماینده مجلس در هیأت نظارت بر مطبوعات باشد و حالا او نایب رییس مجلس است و یادمان باشد او را رد صلاحیت کرده بودند و حالا در جایگاه نایب رییس است و همین نشان می دهند که چنانچه همان تجدید نظری که درباره رد صلاحیت او صورت پذیرفت شامل برخی دیگر هم می شد وزن و کیفیت مجلس تا چه حد بالاتر می رفت و آنها که از کم تجربه بودن برخی نمایندگان سخن می گویند در واقع باید پیش تر بر رد صلاحیت گسترده خرده می گرفتند نه این که مردم را به خاطر رای به آنان از غربال رد شدند شماتت ( و در یک مورد لعنت) کنند.

نه که بخواهد علیه این و آن شمشیر بکشد که عقل گراست و جز در موارد ضروری هیجانی نمی شود منظور این است که ۱۳۳ نماینده رأی دهنده به نایب رییسی مطهری افکار او را که به خصوص در عرصه سیاست شهره خاص و عام است قبول دارند و وزن فراکسیون امید بیش از ۱۰۳ رای عارف در انتخاب هیات رییسه موقت است و اگربه اندازه ۱۵۸ رای پزشکیان نباشد و برخی از این آرا را به حساب روابط شخصی او بگذاریم عدد ۱۳۳ قطعی است.

شاید کمتر پیش بیاید که نه رییس مجلس حاضر باشد و نه نایب رییس دوم تا نوبت اداره جلسه به دکتر مطهری برسد اما پیام انتخاب او کاملا روشن است زیرا دیدگاه او صرفا نظر یک نماینده تلقی نمی شود. روشن تر از آن که نیاز به تحلیل و تفسیر داشته باشد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :