به گزارش تبریزمن، “غلامرضا هاشمی” مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی ظهر امروز درجمع اصحاب رسانه، با بیان اینکه خدمات مستمر در حوزه آب نیازمند هماهنگی دستگاه‌های متولی امر است، اظهار کرد: در قالب یک کمیته منسجم مسائل و مشکلات فی مابین به صورت مستمر مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: بحران آب در کشور و استان یک امر جدی است و در حالی که با افزایش جمعیت مواجه هستیم منابع آبی در حال کاهش است و با روند مصرف فعلی آب مهاجرت ۷۰ درصد مردم  ایران دور از ذهن نیست و باید سیاست‌های جدیدی را برنامه‌ریزی کنیم.

وی با بیان اینکه نباید به بهانه اشتغال منابع آبی را نابود کرد، افزود: برخی مصوبات اشتغالزایی در مورد فارغ‌التحصیلان جهادکشاورزی قابل قبول نیست و خوشبختانه در این زمینه تغییراتی صورت گرفته است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی با تاکید بر کاهش بارش‌ها و افزایش دما افزود: با یک درجه افزایش دما ۶ درصد افزایش آب کشاورزی و سرعت در تبخیر را شاهد هستیم و تعادل بین عرضه و تقاضا بر هم می‌خورد. تعارض در مصرف آب موجب تنش‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای می‌شود و مشکلات اجتماعی پیش می‌آید و در تامین آب با مشکل جدی مواجه هستیم و باید عزم جدی در این مورد شکل گیرد.

هاشمی گفت: منابع آبی برخلاف برق است و نمی‌توان با ساخت یک نیروگاه آب جدیدی تولید کرد و منابع در حال از بین رفتن است. در سال همدلی و همزبانی دولت و مردم رسانه‌ها باید نقش‌آفرینی تعیین کننده‌ای داشته باشند و با اطلاع رسانی به مردم به کاهش و اصلاح مصرف آب کمک کنند. کشور با وضعیت کنونی قادر نخواهد بود تا آب را به هر میزانی تامین کند و آب میزان ثابتی را شامل می‌شود که نیازمند مدیریت است.

وی گفت: بر اساس استاندارد جهانی کشورهایی که بیش از ۴۰ درصد از منابع آبی خود استفاده می‌کنند در معرض نابودی هستند و این در حالی است که میزان مصرف از منابع آبی در کشور و استان حدود ۷۵ درصد است.

هاشمی با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: شخص رئیس جمهور و هیئت دولت در این زمینه بسیار جدی هستند و محدودیت منابع مالی در این مورد وجود ندارد و با وجود کارهای انجام شده انتظار می‌رود تا موضوع این دریاچه سریعا حل شود که این قالب کارها نیازمند گذشت یک پروسه زمانی است.دو سال دوره تثبیت در نظر گرفته شده و سپس دوره تجدید در نظر گرفته شده تا آرمیتا بتواند در آن تولید مثل کند.

هاشمی با یادآوری این موضوع که در آذربایجان‌شرقی بارش ۲۵ درصدی اضافه بر میانگین سالانه رخ داده، افزود: افزایش بارش باید به روان آب قابل استفاده تبدیل شود که این امر رخ نمی دهد و شاهد کاهش ۴۵ درصدی روان آب در استان هستیم.

وی تاکید کرد: دولت تمام تلاش خود را در زمینه احیای دریاچه ارومیه به کار بسته و در سال گذشته پروژه‌هایی مانند بازگشایی مسیر رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه را اجرایی کرده‌ایم که یکی از این رودخانه‌ها آجی‌چای است که ۵۲ کیلومتر کانال هادی کشیده شده است.امسال گشایش پیکره آبی از تبریز را انجام خواهیم داد و رودخانه مصنوعی را ایجاد می‌کنیم تا آجی‌چای به دریاچه ارومیه برسد. مسیر ۱۰۰ کیلومتری آجی‌چای تا دریاچه ارومیه امسال احداث می‌شود، سال گذشته نیز ۵۰ کیلومتر آن انجام شد.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :