نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با تاکید بر اینکه استعدادهای آذربایجان و تبریز نادیده گرفته شده است، گفت: اصل ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی لازمه توسعه استان ها است.

به گزارش تبریزمن، علیرضا منادی در نطق میان دستور جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اصل ۱۵ و ۱۹ قانون اسای به درستی اجرا نمی شود، افزود: اجرای اصول مترقی ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی لازمه توسعه همه استان ها است و استفاده حاکمیت از ظرفیت همه قومیت ها در جهت اقتصاد مقاومتی ضروری است.

وی با تاکید بر اینکه براساس اصل ۱۹ قانون اساسی همه مردم ایران از هر قوم و قبیله ای که باشند از حق و حقوق مساوی برخوردار هستند، ادامه داد: متاسفانه به استعدادها و ظرفیت های اقوام توجهی نمی شود درحالیکه می توان با توجه به این ظرفیت ها و پتانسیل ها در جهت اقتصاد مقاومتی گام برداشت.

بی توجهی به هنر موسیقی آذربایجانی

منادی همچنین با اشاره به اینکه هنر موسیقی و سنت های آذربایجان و شهر تبریز بسیار است که توجهی به استفاده از آنها نمی شود، ادامه داد: باید از این توانمندی ها استفاده کرد و نباید نسبت به اینها بی توجه بود.

75574_Orig

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با بیان اینکه فرهنگستان زبان و ادبیات ترکی که رئیس جمهور آن را افتتاح کردند در حد یک بنیاد فرهنگی و هنری است، افزود: نباید به زبان بومی مردم تبریز و آذربایجان بی توجهی کرد.

وی ادامه داد: قول رئیس جمهور برای ایجاد فرهنگستان زبان و ادب ترکی در حد یک بنیاد فرهنگی و هنری محدود شد.

منادی سپس افزود: از حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی می خواهم برای شکل گیری فرهنگستان زبان و ادب ترکی کمک کند.

دولت برای میزبانی تبریز از گردشگران سال ۲۰۱۸ کمک ویژه ای کند

وی سپس با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای جهان اسلام گفت: ۵۷ کشور مسلمان تبریز را به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای جهان اسلام انتخاب کرده اند که نیاز است برای میزبانی خوب از آنها و پیش بینی حضور ۱٫۵ میلیون نفر گردشگر در تبریز دولت نیز کمک ویژه ای کند.

منادی با تاکید بر اینکه دولت باید بودجه کافی برای توسعه هتل های تبریز اختصاص دهد، افزود: باید کمک کنیم این میزبانی به بهترین شکل ممکن و در شان اسلام، ایران، آذربایجان و تبریز باشد.

وی با بیان اینکه آذربایجان سر ایران است، گفت: باید به زبان بومی این منطقه توجه شود، تا این زبان شیرین و سلیس و دارای قدمت ۷۰۰۰ ساله تضعیف نشود.

ستارخان و باقرخان نخستین علت آزادی مردم ایران از جور استبداد هستند

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی سپس با اشاره به مجاهدت های مردم آذربایجان در تاریخ کشور و همچنین دلیرمردانی همچون ستارخان و باقرخان گفت: ستارخان و باقرخان و دیگر مجاهدان آذربایجانی نخستین علت آزادی مردم ایران از جور استبداد هستند.

منادی سپس به فاجعه زیست محیطی دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: دریاچه ارومیه آخرین نفس های خود را می کشد و دود آن به چشم مردم سراسر کشور خواهد رفت.

منادی

وی با بیان اینکه شهر تبریز بیشترین حاشیه نشینی را در کل کشور دارد، گفت: بیش از ۴۵۰ هزار نفر از مردم تبریز در مناطق حاشیه نشین زندگی می کنند که وقوع زلزله ای کوچک در ان منطقه خسارات بزرگی به همراه خواهد داشت.

تبریز از امن ترین نقاط ایران اسلامی است/بازی تراکتور با نماینده عربستان باید در تبریز برگزار شود

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با بیان اینکه باید از شیطنت های رژیم سعودی جلوگیری شود، گفت: نباید اجازه داده شود که مسابقه تیم تراکتورسازی با تیم سعودی در خارج از تبریز و ایران اسلامی برگزار شود.

وی ادامه داد: تبریز از امن ترین نقاط ایران اسلامی است، سعودی ها که با سوء مدیریت خود باعث مرگ هزاران حاجی در فاجعه منا شدند چگونه می خواهد ادعای ناامنی ایران را داشته باشد؟

عضو هیات رئیسه مجلس سپس گفت: باید جلوی اقدام سخیف فیفا در مورد مسابقه تیم تراکتورسازی تبریز گرفته شود و برای حفظ عزت ایران هم که شده این مسابقه لغو شود.

وی با تاکید بر اینکه باید سال جاری از انجام سفر حج تمتع جلوگیری شود، افزود: باید این اقدام انجام شود تا رژیم سعودی که به پول های باد آورده حجاج عادت کرده، تنبیه شود.

اقتصاد مقاومتی اقتصاد تهران گرا نیست

وی ادامه داد: تاکید همیشگی رهبری بر اصل مترّقی ۴۴ قانون اساسی بوده است و اجرای غلط اصل ۴۴ و مثله کردن آن ضایعات زیادی برجای گذاشته است که وضعیت نامناسب ماشین سازی تبریز نمونه ای ناخوشایند از این مساله است.

نماینده مردم تبریز در مجلس تصریح کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حاصل خون هزاران شهید است و در سال های ابتدایی انقلاب ، قانونگذاران خبره قوانین خوبی را به تصویب رساندند که بیش از ۹۸ درصد مردم ایران به آن رای دادند.

منادی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی به معنی اقتصاد برون گرا و درون زا است و به معنی اقتصاد تهران گرا یا مرکزگرا نیست.

وی ادامه داد: درون گرا یعنی این که از تمام ظرفیت های قومیت های مختلف کشور استفاده شود، هنر موسیقی آذربایجان و سنت های این استان بسیار پردرآمد است اما مورد غفلت مسئولان قرار گرفته که این موضوع مخالف رویکرد اقتصاد مقاومتی است.

قره باغ سرزمین آذربایجان است

عضو هیات رئیسه مجلس سپس به جنگ قره باغ اشاره کرد و افزود: قره باغ سرزمین آذربایجان است و طبق فرموده مقام معظم رهبری قره باغ خاک و سرزمین اسلام است.

منادی از دولت خواست که جنایات ارمنستان را محکوم کند و گفت: ما باید تجاوز ارمنستان به قره باغ را محکوم کنیم و خواستار آزادی قره باغ از یوغ ارمنستان هستیم و شهادت ۱۳ مسلمان آذربایجانی را در این جنگ تسلیت می گوییم.

 

فایل صوتی این نطق:


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :